Gözde Meslek “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı”

“Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı”, dünyada yaygın bir iş kolu olmasına karşın Türkiye’de bilinmemekteydi. Mortgage sisteminin gelişiyle ile birlikte, gayrimenkul değerleme uzmanlığı gözde meslekler arasına girdi. Özellikle sistemin tam olarak işler hale gelmesi ile gelişimine devam etmektedir.

Yeni Meslek Gayrimenkul Değerleme

Gayrimenkul Değerleme Türkiye’de yıllarca özgür bir biçimde hiçbir belge ve birikim olmaksızın yapılmıştır. Her yapılan ekspertiz esnasında eksperlerin duyduğu şeyler; yaşlı birini bekliyorduk, bir bakıp gidecek diye biliyorduk şeklinde yorumlardan anlaşıldığı üzere gelişi güzel bir biçimde yapıldığını öğreniyoruz. Şube elemanları, Müdürleri veya özgür bağımsız anlaşmalı kişiler tarafından yapılırdı. Gelişimin en bariz süreci yasalar ile değişime başlangıç noktasıdır. Bu nokta İlk Listeye alınan Değerleme firması ile başlamıştır. Türkiye sınırlarında yasalar ve kurallar çerçevesinde kurulan Türkiye’nin İlk Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketi 1995 yılında bu furyayı başlatan GEDAŞ Gayrimenkul Değerleme A.Ş ‘ dir. Ayrıca GEDAŞ Gayrimenkul Değerleme A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu’nca listeye alınmak suretiyle gayrimenkul değerleme hizmeti veren şirketlerin bir araya gelerek oluşturduğu “ LideBİR – Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği ” nin kurucu üyesidir. 


Gedaş Gayrimenkul Değerleme A.Ş.

            T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi iştiraki olan GEDAŞ Gayrimenkul Değerleme A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu’nun yayınladığı “Sermaye Piyasası Mevzuatı Çerçevesinde Değerleme Hizmeti Verecek Şirketlere ve Bu Şirketlerin Kurulca Listeye Alınmalarına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” şartlarını 1995 yılında yerine getirerek “Kurulca listeye alınan ilk şirket” olmuştur. 


Bu doğrultuda sektör lisanslı değerleme şirketlerinin yavaş yavaş devamı ile birlikte büyümeye başlamış ve zamanla 2007 yılında SPK tarafından yayınlanan ilk tebliğ ile listeye alımlar başlamış ve 2010 yılında gelen kısıtlama ile lisanlı firma sayısı bu yıllar içerisinde ciddi bir artışa geçmeye başlamıştır. Sektör 2010 ve 2013 yılları arasında 2010’dan 2013 e kadar tarihin en yüksek Gayrimenkul Satışını yapmıştır. 2013 yılında 1.157.190 adet gayrimenkul satışına ulaşılmıştır. Lisanslı değerleme firmaları 2 katına çıkarak büyük ölçüde istihdam sağlanmıştır. Sektör 2013 yılı rakamlarına yakın seyirde devam ederek büyüme olmasa da bulunduğu noktayı korumaktadır. Max seviye böylece belirlenmiştir.

Bu gözde meslek Şirketler açısından çok kazançlı bir meslektir. Kaymağın büyük lokmasını kaşıklayanlar yine de onlardır. Büyük kazançlar elde edilmektedir. Sürümden ve toplam kazançlardan yola çıkılırsa evet büyük kazançlardır. Büyük lokma, bankaların rapor ücretleri üzerilerinden verdikleri bedellerin toplamından eksperlerine ve elemanlarına verdikleri kısıtlı ücretleri göze alırsak evet büyük lokmadır.

Stresli bir iş olup yoğun temposu ve birden fazla kişisinin aynı anda tek bir gayrimenkulün değerlemesinde ceremesini çekersiniz. Yalnızca bir iş için müşterinin, bankanın, genel müdürlüğün, operasyonun, kontrolün ve resmi kurumlarda belediye tapu gibi yerlerde memurların dertlerini yeri geldi kaprislerini çekersin…

Her ne olursa olsun gözde meslektir. Raporunu sunduğun sürece özgürsündür. Başında patronun yoktur. İşini ve kendini bildiğin, kurallara uyduğun sürece şirkete sabah 9 da gir akşam 6 da çık zaman dilimin yoktur. Sabah işine göre gider resmi kurum incelemelerin yer görmen vs tespitlerini yapar raporun teslim sürecine göre aksatmadan raporunu gönderirsin karışanın olmaz.

Sistem şudur; Bankaların talep ettiği ilgili 4 bölümden birinden mezun olursun, bir şirket bulursun, başlarsın. Öğretilir sana istenilenler, toplar uygularsın ve rapor sunarsın. Bu kadar kolay görünüyor ama burada anlatılacak kadar kolay değildir. Bankalara uyarsın, tekniğe uyarsın olmadı bazen tekniği bırakır bankaya uyarsın. Ne yapacağını sende şaşırırsın ikisi biter kontrole kalırsın. Operasyon işi verir şaşırır kalırsın, alırsın Tuzla-Silivri dumura uğrarsın. Resmi kurumlarda görevliye takılırsın, sahada kaybedeceğin her dakika seni daha bir strese sokar ve günlerin düzenli vaziyette bu sistem içerisinde ilerler durur.

Katılıyorum gözde meslektir; resmi tatillerin, başında dikilemeyen patronun ve özgürlüğün, bağımsızlığın, bazı şirketlerin özel sigortadan araç tahsisi maddi gücünü refaha ulaştırması, esnek çalışma saatlerin gibi daha birçok da özelliği vardır. Sektör son lisanlı SPK listesine alınarak kurulan Terra Gayrimenkul Değerleme A.Ş ile birlikte yeni kuruluma devam eden firmalar ile gelişmeye ve belirli bir seviyeye ulaşmaya devam etmektedir. Sektörün kalitesi iki elin parmakları kadar firma sayesinde ayakta durmaktadır. Tüm imkanların kapısını ardına kadar açan bu firmalar sayesinde kalitesini korumaktadır. İlerleyen uzun yıllar sonra yalnızca lisanslı eksperlerin çalışabileceği bir sektör haline gelecek bu sektör daha ne yenilikler yada sıkıntılar görecek hep birlikte göreceğiz…

İyi çalışmalar

Puanlama

  • Gelişim devam ediyor10
  • Daha bir çok şey değişeli10
  • Mesleğini sevenler8
  • Sıkıntısı Stresi çok diyenler10
  • Canını seven kaçsın diyenler5
  • 8.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia