Bir değerleme şirketinin daha lisansı iptal!

Spk nın Değerleme şirket listesi borsa kıvamında çizelgeye sahip artık! 135 Şirkete ulaşılmasına karşın gün itibariyle lisanslı şirket sayısı 134 ‘e geri düşmüştür. 

Spk’nın 22/02/2018 tarih ve 2018/8 sayılı bülteninde yapılan duyuruya göre C. SUÇ DUYURUSU, İDARİ PARA CEZASI İLE DİĞER YAPTIRIM VE TEDBİRLER başlığı 3. Maddesi itibariyle;

Kurulumuzun Sermaye Piyasasında Gayrimenkul Değerleme İle Yetkili Kuruluşlar Listesi (Liste)’nde yer alan Güneybatı Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.(Kuruluş)’nin Liste’den çıkarılmasına ve Kuruluş’un sorumlu değerleme uzmanı Cengiz ÇETİNKAYA’nın sermaye piyasasında gayrimenkul değerleme lisansının sürekli olarak iptaline karar verilmiştir.

İlgili gayrimenkul değerleme şirketinin lisansının ve Sorumlu değerleme uzmanının lisansının iptaline gidildiği duyurulmuştur. Yeni tebliğ sonrasında başvuru hakkı olacağı düşünülen bu şirketin akabinde Değerleme sektöründe bir öncesi Girişim Değerleme, Kale Değerleme gibi şirketlerin kararları akabinde hareketli bir döneme girildiği görülmektedir. 

Değerleme sektöründe ki gerçekliği kanıtlanır en basit şikayet ve tutanakların SPK ve BDDK nezdinde göz ardı edilmediği ayrıca şikayet olmasa da SPK ve BDDK’nın takip ve harekete geçtiği de bu cezai uygulamalar neticesinde görülmektedir. 

Henüz hiç bir şirket hakkında karar yada ceza bilgilerinin bülten dışında detayları yazılı yada resmi olarak net bir şekilde öğrenilememiştir. Bu sebeple hangi kural, karar veya sebeplerle alındığı bilinmemektedir. 

Aktif olarak hizmet vermeye yetkili Gayrimenkul Değerleme şirketi sayısı 135 rakamından 134 e düşmüştür. Lisansı iptal edilen şirketin 6 ay süre zarfında çalışması devam etmektedir ancak süre devamında yeni tebliğin çıkacağı öngörüsü yapıldığı durumlarda bu yeni başvurunun bayağı bir sektörü zorlayacağı da gözler önünde!

İlgili bültenin görsel haliyle metni;

İlgili bülten için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 6
  • 7
  • 8
  • 5
  • 9
  • 7

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia