GYODER Gayrimenkul Zirvesi 2014 – Büyükleri buluşturdu

GYODER Gayrimenkul Zirvesi, 3 Aralık 2014 tarihinde Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirildi.

GYODER Gayrimenkul Zirvesi 2014 Sponsorları için Tıklayınız.

GYODER Gayrimenkul Zirvesi 2014 - Sponsorları

GYODER tarafından Hilton Bomonti’de düzenlenen 14. Gayrimenkul Zirvesi, önemli isimlere ev sahipliği yaptı.
GYODER Gayrimenkul Zirvesi için uzatılan mikrofonlara cevaplar ise şöyle;

Erhan Boysanoğlu

Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, emlaktasondakika.com ‘ nın mikrofonlarına konuştu; Boysanoğlu ‘Gayrimenkul zirvesi, sektörümüzün sorunlarını tartışma, çözümler bulunması anlamında çok önemli bir organizasyon. Buradan olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Zirve, sadece inşaat sektörünü değil yan sektörleri de ilgilendirmekte’ diye konuştu.
Mesa olarak İstanbul ve Ankara’da devam ediyoruz
İstanbul ve Ankara’daki projelere devam ettiklerini belirten Boysanoğlu ‘Tema İstanbul’da iki ay erken teslim gerçekleştirebiliriz. Çamlıca’da Mesa projesine tüm hızıyla devam ediyoruz. İstanbul’da Büyükçekmece bölgesinde de çalışmalarımız sürüyor. Anadolu Yakası’nda da yatırımlarımız var. Ankara’da ise Tepe ile ortak inşa ettiğimiz Park Mozaik var, bölgenin en büyüğü olacak. Ayrıca yine Ankara Gaziosmanpaşa’da Koza 66’mız var, satışlarımız yeni başladı. Mesa olarak yurtdışında da çalışmalarımız sürüyor’ şeklinde konuştu.
Tüketici  Yasası’ndaki değişiklik panik oluşturacak
27 Kasım 2014 günü Resmi Gazete’de yayınlanan Tüketici Yasası’ndaki değişikliklerle ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Boysanoğlu ‘Tüketici Yasası’nda değişen maddeler sektörü disipline edecek ancak başlangıçta panik oluşturabilir. Yönetici ve firmalar şu anda böyle bir oluşuma hazır değil. Bunlar Avrupa Birliği’nin kuralları. Tüketicinin korunması için çok önemli bir gelişme. Belki biraz tökezleriz ancak önümüzdeki yıl sonunda değişikliklerin oturacağını düşünüyorum. 2015 senesi de 2014 gibi geçecek diye düşünüyorum’ dedi.

EmlakRotası ‘ nın Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı röportajı;

Cansel Turgut Yazıcı
Balon ortamlarında konut fiyatları fiyatların artacağı beklentisi ile sürekli yukarı doğru ivmelenir ancak maliyetler aynı orada artmaz veya sabit kalır.

Ülkemizde ise fiyatlar yukarı çıkarken maliyetler hem inşaat hem de arsa açısından  hızla yukarı çıkmaktadır. 2011 ocak ayında bu yana konut piyasasındaki maliyet ve satış fiyatları değişimini incelediğimizde Konutta fiyatların farklı endekslere göre %53-%60 arasında arttığını görüyoruz. Konutun fiyatının içindeki en önemli iki maliyet faktörü inşaat maliyeti ve arsa maliyeti : İnşaat maliyetleri bahsi geçen aynı dönemde   %38-45 arasında artarken arsa maliyetleri ise yeri , bölgesi ve diğer özelliklerine göre %30-%60 artmış durumda, hatta yer yer daha yüksek artış da görüyoruz. Sonuçta fiyatları maliyetler kadar arttıramayan sektörün kar marjları düşmüştür. Konutta bir balondan söz etmek mümkün değildir aynı fiyat kategorisinde üretim yapma zorunluluğunun bir sonucu belli kategorilerde ve belli bölgelerde bir arz fazlalığından söz edilebilir.

Zirve’ye katılan ve emlaktasondaki.com’un standında canlı yayına bağlanan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya 2014 yılındaki gelişmeleri değerlendirdi ve 2015’e dair öngörülerde bulundu. Değerleme sektörüne yönelik açıklamalar da yapan Maya, önemli bilgiler verdi.

Makbule Yönel Maya

GYODER’in yaptığı etkinliğin yılın son etkinliği olduğunu ve bu anlamda tüm sektör paydaşlarını bir araya topladığını söyleyen Maya, “Yılın değerlendirmesi bakımından çok önemli bir buluşma” dedi.

2014’ün başarı hikayesine değinen Maya, “Yılbaşından itibaren ilk 6 ayda iniş çıkışlar oldu. Seçimler, dünyadaki bazı gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda kötü geçen bir gibi görünebilir. Fakat seçimlerden sonra rüzgar değişti. Ekim-Kasım gibi bu durumun olumlu olarak yön değiştirdiğini belirten Makbule Yönel Maya, son çeyreğin hareketli geçtiğini ifade etti. Maya “Kötü başlayan bir yılı iyi kapatıyoruz.” değerlendirmesi yaptı.

2015 yılı için de görüşlerini bildiren Maya, “2015te de seçim olacak. Fakat iç dengeleri değiştirecek bir hikaye olmayacak. Benzer rakamlar çerçevesinde bir piyasa koşulu oluşacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ayrıca zirve dahilinde  Gayrimenkul Sektörü Algı Araştırması yayınlandı. Araştırma sonucunda kamuoyunun gayrimenkul sektörünü beğeni düzeyi yüksek çıktı.

Gayrimenkul Sektörü Algı Araştırması yayınlandı

Araştırma kapsamında toplam 953 kişi ile görüşüldü. Görüşmeler 30 yaş ve üzeri, hane halkı geliri 4,000 TL ve üzerinde, geçtiğimiz 2 yıl içinde ev alan ya da önümüzdeki 2 yıl içinde ev almayı düşünen kişilerden oluşan toplam 501 kişi ile gerçekleştirildi.
Kamuoyu paydaşlarında gayrimenkul sektörünün beğeni düzeyi yüksek çıktı!
Gayrimenkul sektörü sorgulanan sektörler arasında güven düzeyinde 3. sırada yer alıyor ve beğenisi ve güven düzeyinin dengede olduğu söylenebilir.
Gayrimenkul denince akla konut gelir!
Gayrimenkul sektörü denildiğinde kamuoyunun ilk aklına gelen yüzde 45,7 ile konut/daire/ev olup, yatırım yüzde 24,6 ile ikinci sırada yer alıyor.
Görüşülen kişilerin yüzde 92’si gayrimenkul sektörü ile ilişkide bulunmuş ve yüzde 76’sı gayrimenkul sektörü ile bu ilişkisinden memnun kalmış.
Gayrimenkul sektörü hakkında sık bilgi alınan ve güvenilen bilgi kaynakları “genelde arkadaş ve tanıdıklar” ve ikinci sırada “Billboard, afiş, pano gibi açık hava reklamları” olarak belirtildi.
“Yakın zamanda ev aldınız mı veya almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 51,7’si 2 yıl içinde almayı düşünüyor, yüzde 48,32ü ise geçtiğimiz 2 yıl içinde ev satın almış durumda.

Araştırmanın Tam Hali İçin Tıklayınız

Kaynaklar ; EmlaktaSondakika EmlaktaSondakika EmlakRotası EmlaktaSondakika

GyoderGayrimenkulZirvesi2014

Puanlama

  • 10
  • 8
  • 4
  • 9
  • 6
  • 7.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia