Hangi banka ” yetkinlik ” anlamında ne şartı istiyor !!!

Bu konu hakkında net bir dayanağı olan var mı ? Yok tabi ki de 🙂

Sistem ve Değerleme Sektörü Gelişmeleri

Gayrimenkul Değerleme, Değerleme uzmanı, gibi terimlerin öncelikle açıklamasını yapmalıyız.
Gayrimenkulün Değerleme Nedir. ? 
Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin ya da gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerleme günündeki olası piyasa değerinin, bağımsız, tarafsız ve objektif ölçütlere ve verilere dayanarak belirlenmesidir.
Değerleme Mesleği Nedir ?
Özellikle gelişmiş olan ülkelerin sermaye piyasalarında çok yaygın olarak kullanılan gayrimenkule dayalı mali araçların kaynağını teşkil eden gayrimenkullerin değerlemesinde, gayrimenkul ekspertiz şirketlerinden yararlanılmaktadır. Başta, İngiltere ve ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde, gayrimenkul değerlemesi işi, altyapısının oluşturulduğu, meslek kuruluşları tarafından gerek mesleğin etikleri, gerekse kurallarının mesleğe giriş ve meslekte kalış şartlarının belirlendiği, mesleğe giriş koşullarının oldukça yüksek tutulduğu, kişilerin imza yetkili kılındığı, kural ve meslek etiklerine aykırı davranışta bulunan üyelerin derhal meslekten men edildikleri, raporlamanın usul ve yöntemlerinin bir standarda bağlandığı belli başlı bir meslek dalıdır.
Açıklama : FenEkspertiz
Değerleme Uzmanı Kimdir ?
Gayrimenkullerin, gayrimenkul projelerinin veya gayrimenkullere bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapmak üzere Sermaye Piyasası Kurulunun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı” almış olan kişilerdir.
Gerekli açıklamaları yaptıktan sonra konumuza giriş yapabiliriz. Gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmek için Sermaye Piyasa Kurulunun verdiği yetki ile Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu tarafından düzenlenen Lisanslama sınavlarının başarı ile tamamlanması yeterlidir. Sınavlar çerçevesinde gerekli şart ve koşullar olan 4 yıllık fakülte mezunu olmak ve ilgili tecrübe süresini tamamlama yada SPL tarafından açılan eğitim niteliği taşıyan kurslara katılmak yeterlidir. Bu şart ve koşullar yerine getirilerek hak olarak kazanılan lisan belgesi ile değerleme mesleğinde uzman olarak Gayrimenkul Değerleme işi yasal anlamda uzman olarak yapılabilmektedir.
Sahada eksper olarak çalışılan durum uzman yardımcısı, adayı, eksper, bir anlamda değerleme uzmanı diye adlandırılır. Aslında Değerleme Uzmanıdır ancak belge olmadığı için resmi anlamda uzman olarak geçmez bu kişiler. Değerleme uzmanlığı yasa statüsü itibari ile Bankalara direk olarak sorumlu olursunuz.
Peki Asıl konumuz bankaların şartları nelerdir. ?
Bankalar Değerleme Uzmanı olarak belirli kriter belirlerler. Bu tamamen bankadan bankaya göre değişkendir.
 • X banka lisansı dahi kabul etmeyip yalnızca 4 meslek grubundan olan teknik bölümü kabul etmekteydi yakın zamana kadar. Şimdi Lisanslı uzmanları da kabul etmeye başladılar. Lütfettiler.
 • X banka teknik bölüm içerisinde olmayanlardan 3 yıllık tecrübe şartı beklemektedir.
 • X baka için 2 yıllık mezun dahi önemli değildir. ( çünkü istediği tek şey istediği değeri yazdırmak ve iş çıkması (nitekim Türkiye’nin konut 1.siler kendileri))
 • X banka  4 yıllık mezun yeterli şartını koşmaktadır.
 • X banka diye diye devam eder bu…

Bankaların bu konuda kesin bir dayanakları yoktur. Bir değerleme firmasında tanımlanan arkadaşımız diğer firmada tanımlanamamaktadır. Aynı firmada 2 yıllık sebebi ile iş yapamayıp ayrılmak zorunda kalan uzmanımız, yeni başvuruda bulunduğu firma ile görüşmeye gider ve tanımlanabileceğini öğrenir. Nitekim de öyle olmuştur. Bir diğer firmada çalışırken aniden kural değişikliği ile önü kapanan arkadaş 2. gitmek zorunda kaldığı firmada tanımlanabilmektedir. Yada aynı firmada çalışırken kural değişir teknik bölüm aşağısı kabul edilemez…

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği verilerine göre Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine bağlı 03.06.2015 tarihi itibari ile 1861 kişi lisanslı değerleme uzmanı olarak geçmektedir. Bu da Türkiye de ne kadar lisanslı değerleme uzmanı var sorusunun cevabını vermektedir. Bu uzmanlar lisans almaya hak kazandıktan sonra birliğe üye olurlar. Kaile alınmak ve Gayrimenkul Değerleme işini belgesi ile şakır şakır yapabilmek için bu belgeye sahip olurlar…
Ancak lisanslı uzmanlarını bile daha düne kadar kaile almayıp illede teknik bölüm diye dayatan X bankası vardı bu ülkede. Sermaye Piyasa Kurulunun vermiş olduğu Lisans belgesini bile çiğneme anlamına gelmektedir.
Peki hangi bankanın ne gibi şartı vardır ?
İşte cevabı net olmayan bir soru. Şartname genel esaslarında cümleler yazar; şöyle bir yeri 2 yıllık, böyle bir yeri 4 yıllık, acayip bir yer ise bankaya sormadan kati suretle yapmayın gibi ibareler vardır. İşte net cevap bu kadardır.
Umarız yakın zamanda lisanslı uzmanların sayısı belirli rakamlara ulaşır ve değerleme uzmanları tek bir düzene girer. Genel kabul görür…
Hoş günümüz lisans edinme koşullarına bakacak olursak 50-60 lisans alma ve geçme notu, 3 yıllık mesleki tecrübe edinmemiş olanlara belgeyi önden yollama gibi çalışmaları gördükçe bankaların seçici olmasına da ses çıkartmak anlamsız oluyor gibi…
Umarız ki sektör için hayırlısı olur…

Puanlama

 • Kafasına göre iş8
 • Açığı çok bir sektör8
 • Ya tutarsa8
 • Hade be8
 • Yapacak bi şey yok8
 • 8

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia