Her yolu deneyip ödeme yapmamak için uğraşan bankalardan bıktık !!!

Değerleme Raporu Hazırlamak ve Sunmak

Buna çanak tutan firmalardan da ayrıca bıktık diyen çözüm ortaklarının isyanıdır bu !!!

Başlığımızdan da anlaşıldığı üzere ” Banka olarak ödeme yapamıyoruz ” deyip ödenmeyen raporların son dönemde artışa geçtiğini görüyoruz…
– Bu isyan genel anlamda çözüm ortaklarından gelmektedir…

3 adet farklı rapor yapıldı ve sizin raporunuz hatalı bulundu!!!

Son dönemde artan şikayetler üzerine bu konuyu paylaşmak istedik.

Bankalar herkesin de bildiği gibi üç kuruşu nereden 5 kuruş yaparız derdindeler. Ya da nereden garibanın hakkına gireriz diye dört dönerler. O kadar kişiden şikayet alıyoruz ki, konuyu bir yerden yakalamak istedik.

Tarafımıza gelen son isyan üzerine artık dayanamadık ve başlıyoruz…

Son dönemde yapılan değerleme raporlarının arkasından bazı bankalar yaptığı bu uygulamayı arttırarak ” sizin raporunuzu beğenmedik ve hatalı bulduk ” diyerek, yapılan raporun ücretini ödememeyi arttırdılar.

Bu işlemler değerleme raporları hazırlanıp sunulduktan sonra firmalara şap diye vurulur. Sizin raporunuzu hatalı bulduk diyebilme cürretini kendinde bulan ucuz kültürlü bankalar, onlarca emek harcanarak oluşturulan ve zaman harcanan o raporların üzerinden, emeğinin karşılığını almak isteyen emekçi değerleme uzmanlarının haklarına çok kolay girebilmektedirler. Sebebi de bazı firmaların iş kesilme korkusundandır. Belki haklılar belki değil. Tartışılır…

Genel anlamda şikayetler çözüm ortaklarından gelmektedir. Çünkü bankalar nereden kırarız, nereden keseriz diye dört dönerken, lisanslı firmaların gücü bu konuda yaptırıma yetmez. Sesi çıkmayan firma, bir iş çok önemli bir bedel değil deyip susar. Çünkü itiraz ederse bilir işlerin azalacağını. Değerleme ücretini kesebilmek ve o ilgili ücreti ödememek, banka için bir zaferdir. Müşterisine, sizin ücretinizi ödettirmedim diyebilmektir amacı.

Bu uygulamayı da şöyle yaparlar; Bir değerle raporu hazırlanır,  bankaya sunulur, banka da dönüş yapar. Birden fazla değerleme raporu hazırlattığını ve hepsini de farklı farklı firmalara yaptırdığını söyler. Firmalardan 2 tanesinin değerlerinin birbirlerine yakın ve ortak olduğunu beyan eder,  3. firma olarak seçtiği kurban, senin raporunun sahibi olan firmayı ise olumsuz ve hatalı bulduğunu söyler. Olay bu kadar basittir. Sözlerinin üstüne söz söylenmez.  O rapor ücretini ödemeyeceğini söylediği an olay biter. Firma için anlam ifade etmeyen meblağa çözüm ortağı için önemli bir bedeldir. Çözüm ortağı ile firmanın kendini döndürme süreleri ortadadır. Bir firma 6 ay idare edebilecek iken, çözüm ortağı aylık bilemedin 2 aylık döngüye sahiptir. Belediye harç ücretlerinden masraf ve vergilere kadar olan kısım çözüm ortağının belini büker.

Hep nedense çözüm ortaklarının raporları iptal edilir onu da anlamış değilim…

Gelelim asıl konuya, soruyoruz eyyy firmalar :=)
– bana ne senin bankadan alamadığın ödemeden,
– bana ne senin raporunun iptal edilmesinden,
– bana ne senin ücret alamamandan.

Ben mi bankayla anlaştım, ben seninle anlaştım. ben sana, sen bana sorumlusun. Ben raporumu sunmak ve kalitemden ödün vermemek üzere çalışırım, kuralım budur. Sen ise emeğimin karşılığını ödemek zorundasın…

Birisine borç para verin, gelsin size desin ki babamdan daha para alamadım, o ne zaman verirse ben sana o zaman ödemeyi yaparım. Akla mantığa sığıyor mu bana ne senin babandan. Ben paramı sana verdim senden alırım.

Firmalar içinde aynı durum geçerlidir. Çözüm ortaklığını sunmak için firma ile anlaşılır. Banka ile yapılan anlaşmanın benim ile alakası ne???

Olayın ticari bir konu olması hiç de önemli değildir. Çözüm ortağı ile yaptığın anlaşmayı gerekirse feshedersin,  ancak yapılmış bir raporun ödemesini bankaya bağlayamazsın. Bu tamamen bir bahanedir. Sektör içerisinde bankadan alacağına bakmadan ay sonu ödemesini yapan kaliteli firmalar biliyoruz.

Bu yazı, karakteri, kişiliği ve mesleğe olan saygısı raporunun kalitesine yansıyan ve tüm etik özelliklere sahip bir arkadaşın emeğinin hiç edilmesinden yola çıkılarak oluşturulmuştur.
Firma denetmeninin fiyatı indirmesi ve tüm sorumluluğu üzerine almasına rağmen, çözüm ortağının doğru bedeli verdiğini bile bile ücretini ödemeyen ve bunu banka gibi alışkanlık haline getirmiş değerleme firmasına ithafen yazılmıştır.

Sonuç itibari ile Mesleki Tip Sözleşmeye yani Ekspertiz Tip Hizmet Sözleşmesine ihtiyac vardir. Birilerinin bu konuya el atması gerek. Tdub dan bekleriz. Bakalım! Göreceğiz!
Mesleki Tip Sözleşme Konusu için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 9
  • 8
  • 9
  • 9
  • 10
  • 9

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia