Değerleme Raporu Hayat Kurtarır!

Ne demek ‘Değerleme Raporu Hayat Kurtarıyor’

13 Ocak 2017 tarihli hurriyetcomtr de Ahmet Hakan’ın yazısı itibariyle bu başlığı attık!

Öncelikle yazıyı okuyalım!

DOĞAN’I FETÖ’YE BULAŞTIRMA SAÇMALIĞI

YİNE yalan… Yine sallama… Yine saçmalık… Yine komedi… Ve yine medya iftirası…
Bu seferki iftiranın başlığı şu:
“Doğan Holding’e FETÖ’ye kıyak suçlaması.”
Nasıl bir kıyakmış bu?
Şöyle bir kıyakmış:
Doğan Holding, 2012 yılında 100 milyon liralık bir arsasını FETÖ’ye 50 milyona satmış.
Neye dayandırılıyor bu iddia?
Şu anda FETÖ’den tutuklu olan bir avukatın iddiasına.
Tam bir yalan, tam bir iftira, tam bir palavra!
Doğan Holding’in sattığı arsanın fiyatı, lisanslı bir gayrimenkul değerlendirme şirketi tarafından
33 milyon olarak belirlenmiş.
33 milyon lira fiyat biçilen arsayı, Doğan Holding 50 milyon liraya satmış.
Yani bir kıyaktan değil, ancak ve ancak değerinin bile üstünde bir satıştan söz edilebilir.

Doğan Grubu’nu FETÖ pisliğine bulaştırmak isteyenler!

Allah’tan korkun!

Bu yazı 13.01.2017 tarihli Ahmet Hakan’ın köşe yazıları arasında ” DOĞAN’I FETÖ’YE BULAŞTIRMA SAÇMALIĞI ” başlığı altında konu edilmiştir.  

Detayına inilecek olursa yada bir gerisine gidecek olursak, önceki haberde yer alan yalanlama metninde ise konu detayında ilgili bildirimlerin 17.10.2012 tarih ve 20:09:04 saati itibari ile KAP ‘ a yapıldığı belirtilmektedir. Arsa değerinin 33 milyon belirlenmesine karşın 50 milyon olarak satıldığı ve herhangi bir kıyak olmadığı belirtilmektedir. 

Bir şekilde Ortada bir arsa var bu arsa  İstanbul İli, Esenyurt İlçesi, Esenyurt Köyü, Ada No:582, Parsel No:4’de kayıtlı 68.585,78 m2 yüz ölçümüne sahip arsa niteliğindeki gayrimenkul ” olarak kayıtlarda sunulmaktadır. Bu arsaya 33 milyon değer biçiliyor fakat arsayı 50 milyona satıyorlar! Aslında anlatılmak istenen bu!

Ancak satış KAP a bildirilse dahi bildirimlerde herhangi bir Değerleme Raporunun belirtilmediği/bildirilmediği bilgileri de yer almakta. Satış işlemleri konu edilirken raporun sunulmadığı, yapılmışsa Değerleme Raporunun o tarihlerde sadece arşivlerde dosya aralarında tutulduğu fiyat hakkında bilgilenmek açısından hazırlatıldığı anlaşılıyor gibi. 

Herhangi bir Raporun sunulmadığı bilgisi KAP ilgili sayfasında belirtilmiştir. KAP a rapor sunulmak zorunda mı kanunlar/kurallar/nizamlar bilir. O tarihte bir rapor düzenlenmiş mi düzenlenmemiş mi SPK kayıtları bilir yada bilmeli! SPK’nın yetki verdiği Değerleme şirketleri kayıtlara göre o tarihte yapılmış şekilde, faturalatılmış ve kanıtlanabilir bir rapor gösterebiliyorsa ne ala. Rapor illa sunulmak zorunda mı bizi ilgilendirmez.

Aşağıdaki görsele göre bildirimsiz ve pazarlık usulü ile rapor hazırlanmadan işlem yapılmış! Rapor yapılmışsa neden sunulmamış! Anlaşılan konu şu ki Değerleme Raporunu sadece kendileri için fiyat ve yasal prosedürlerinin tespiti için hazırlatmışlar!

Değerleme raporunun iki sayfası!

Bir Değerleme Şirketi tarafından Değerleme Raporu hazırlatılıyor ve Belirlenen fiyata göre yüksek değerde satılıyor. Bahsetmek istedikleri bu! 

Bizi ilgilendiren kısmı ise Değerleme Sektörü ve Değerleme Raporudur. Yaşanan bu sıkıntılar Değerleme sektörünün bir nebze olsun ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Şimdilerde Tapu Müdürlüklerinde Gayrimenkulünüzü Gerçek Değerinden gösterin diyen ortalama 7 afiş asılı durumdadır. Her birinde de Değerleme Raporunun vereceği tutarlar neticesinde ilerlenmesi istenmektedir. Değişken ve vergiden kaçıran tutarlar değil de Değerleme Raporlarının verdiği sonuçların kabul görmeye sağlanmasıdır amaç!

Ülke gündemine oturan bir konu olsa dahi bizim dikkat çekmeyi istediğimiz konu Değerleme Raporudur. Mutlaka oturduğunuz, yeni alacağınız, satacağınız, hiç olmadı fiyatını öğrenmek istediğiniz bir gayrimenkule ekspertiz yaptırın ve Değerleme Raporuna ihtiyaç duyun!

Araç alırken mutlaka oto eksperinin ayak üstü de olsa görüşüne yada ekspertiz işlemlerine sunmadan almayan o güzel toplumumuz gayrimenkul alırken değerleme raporuna itimat etmemekte! Ancak yavaş yavaş bu algı ise değişmektedir. Düşünün araçta kaybınız 50-10.000 TL olur fakat gayrimenkulde bazen milyonlar ile bu konuyu dile getirebilirsiniz. 

Bakın ülke gündemine oturan bir konu biler dönüp dolaşıp Değerleme Raporu ile belgelenmiş denerek dile getiriliyor!

OKSİJENSİZ YAŞA AMA DEĞERLEME RAPORU OLMADAN YAŞAMA 🙂 

İlk yalanlama haberi için TIKLAYINIZ

İkinci yalanlama ve köşe yazısı için TIKLAYINIZ

İlgili KAP duyurusu için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 7
  • 9
  • 10
  • 8
  • 6
  • 8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia