Proje üzerinden alan hesaplama!!!

Mimari Proje üzerinden Metre ve Metrekare hesaplama programları !!!

Kat irtifakına esas mimari proje

Mesleki bir işlemdir proje tespitleri. Projenin bilgileri, alan ve konum gibi tespitleri yanı sıra, doğrulukları ile uygunluklarını mutlaka kontrol edilmelidir. Mimari proje tespitlerinin alansal hesaplama ayağında ise bazen programlardan yardım almak gerekir. Öyle projeler tasarlanır ve öyle yerlere imar verilir ki ya iç alanları baz alacaksınız yada farklı hesaplamalar ile doğru alanlara ulaşacaksınız…7

Günümüz teknolojisinde ise bu sorunlar el ile hesaplama sisteminden kopartılarak dijital sistemlere çekilmektedir. el ile incelemeler geri plana itilmeye ve zamandan tasarruf edilmeye çalışılıyor. Yada hata payı oranı çok düşük seviyelere indirecek programlar var ediliyor.

Bunların içerisinde en önemli olan programlar ise;

 • Imagej
 • Sweet Home 3d
 • Brava Reader

Tabi ki oralardan AutoCad diyenlerinizi duyar gibiyiz. Profesyonel programlar dışı bir çalışmadır bu. Ona bakarsan Adobe photoshop, illustratör gibi programlarla bile bu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Önemli bir uyarı ise şudur; Bu programların amacı alan bulmak olsa da öncelik her zaman manuel hesaplama ve ikinci planda desteklemektir. Şayet sıkıntılı ve problem yaratan projeler ise ancak mecburi durumlarda tercih edilmelidir.

Şimdi gelelim tanıtım ve kullanımlara. İlk başta en pratik ve en kullanışlı olan Brava Reader’ı daha önce kısaca tanıttığımızı belirtelim. İlgili metin için TIKLAYINIZ

Yazının asıl amacı Imagej ve Sweet Home 3d’yi tanıtmaktır.

Imagej

imagej alan hesap program

Image-j, Java ile geliştirilmiş, açık kaynak kodlu, resim ve fotoğraf algılayan bir programıdır. JPEG, BMP, GIF, TIFF gibi birçok görüntü biçimini destekleyen program ile resim ve fotoğraflarınız üzerinde çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Gelişmişlerinde Düzenleme araçları ve efekt sistemleri mevcuttur.

Kullanım ve alan hesabını yapabilmek için uyulması gereken düzenek;

Öncelikle programı indirmeniz – download etmeniz gerek.
En sağlam ve temiz noktadan indirmek için TIKLAYINIZ
Kurun ve çalıştırın.

İmage j görsel

Programı bir klasör içerisinde tutun aynen yukarıda olduğu gibi açın. Belirlemiş olduğunuz Proje görselini direkt olarak programın ortasına sürekle bırak yöntemi ile tutun ve bırakın. Program resmi otomatik olarak açacaktır. Ardından aşağıda bulunan görsellerde ki anlatımı aynen uygulayın ve içerisinde belirtilen seçenekleri uygulayın.

Önce 1.görselde ki gibi resim açıldıktan sonra ki gibi sadece metre ile ilgili seçeneği seçin, sonra metre kare hesaplayacağımız için 2.görselde ki gibi metre kare alan hesabı sistemini seçin. Ardından 3.görsel içerisinde yer alan kalibre hesabını girin ve metre ölçü birim sistemini seçin. son olarak Sarı işaretlerde olduğu gibi görsel içerisinde yazan alan hesabına ulaşın.

Sweet Home 3d

sweethome3d

Evinizin iç mekan ve mobilya planlarını tasarlamanıza yardımcı olan ücretsiz bir iç mekan tasarım programıdır. Kullanımı oldukça kolay olan program ile elde edilen tasarımlar JPG ya da 3 boyutlu (3D) olarak görüntülenebilir. Ayrıca en önemlisi ise kolaylıkla alan hesabı yapılabilmektedir.

Kullanım ve alan hesabını yapabilmek için uyulması gereken düzenek;

Öncelikle aynı şekilde programı indirmeniz –  download etmeniz gerek.
En sağlam ve temiz noktadan indirmek için Alternatif -1 / Alternatif -2
Kurun ve çalıştırın.

Görselleri sırası ile uyguladıktan sonra Sweet Home 3d Vazgeçilmeziniz olacaktır…

Yazının hazırlanmasında emeği geçen (H.Y / T.H) arkadaşlara teşekkür ederiz…

Puanlama

 • 10
 • 10
 • 10
 • 10
 • 10
 • 10

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia