Şifahi İmar bilgisi, yaşanan sorun ve somut örneği ” Bakırköy Belediyesi ”

Belediye İmar Durumu Sorgulama

İmar durumu : basit bir dil ile hali hazırda boş bir parsel olarak düşündüğümüzde planları tamamlanmış DOP kesintileri yapılmış ve kalan net parseli üzerinden hakkı olan yapılaşma şartlarını ifade etmektedir.
Alınan yapılaşma şartları : çekme mesafeleri, parsel taban oturumu, net parsel, varsa revizyon planlarda yol terkleri, taban oturumu sonrası çıkma mesafeleri, gibi bilgiler ile elde edilen veriler sonucu alan hesapları ve yapı yapılmasına müsait bilgiler topluluğudur.

Bu bilgiler mülk sahipleri, vekalet alan kişiler, mahkeme bilir kişileri ve en önemlisi değerleme uzmanları tarafından alınabilmektedir. Yasal anlamda böyle olması gerekmektedir.

Yapılan işlem şifahi imar durumu öğrenme işlemidir ve çok basittir. O kadar basittir ki ” 1 ” dakikayı aşmaz. Örnek olarak İstanbul üzerinden anlatmak istiyoruz. Ekonominin, hizmet sektörünün kalbinden bildirmek istiyoruz. Her ilçede gün içerisinde bankalar tarafından değerleme uzmanlarına 100’lerce talep düşülür ve bu talepler ile değerleme uzmanları ekspertiz işlemlerini yürütür…

İşlemlerden biri de İmar durumu sorgulama işlemidir. İstabul/Şişli, Beşiktaş, Avcılar, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Küçükçekmece, Beylikdüzü vb gibi diğer tüm belediyelerde imar durum büroları mevcuttur. Bağcılar belediyesinde bir imar durum bilgisini 8 masadan da isteyebiliyor hızlı bir şekilde öğrenebiliyorsunuz… İmar durumları şifahi olarak hızlı ve seri bir şekilde incelenmektedir. Bazı belediyelerde çay kahve ikramı dahi yapılmaktadır.

Gel gelelim asıl soruna. Asıl sorun şu ki Bakırköy belediyesinde bu işlem bir külfet haline dönüşmektedir. Bir değerleme uzmanının elinde arsa tapulu bir talep olduğunda dünyası başına yıkılır. Gene mi kavga edeceğiz, genemi sıkıntıya düşeceğiz diye dert eder uzman…

Problemin yaşanma şekli olarak elinizdeki tapu ile gidersiniz imar durum bürosuna ve yaşananlar;

– Merhabalar, Şifahi imar bilgisi öğrenecektim,

– (*) İnternette var niye geliyorsunuz ki buraya kadar,

– İnternette çıkmıyor imar bilgisi, (Ada parsel değişebiliyor, yada bir hata olabiliyor) – (İnternet ortamında bulunan çıktının boş hali gösterilerek)

– (*) X abla sen baka bilir misin ?

– (*) Buyurun nedir konu,

– İmar durumu öğrenmek istiyorum sadece,

– (*) Ada/Parsel alayım,

– (*) Burada 1000/lik var mıydı bilmiyorum sen bakar mısın (Diğer 3. kişiye sürülürüz)

– (*) Dosyasını incelemediniz mi ? içerisinde yok muydu çekseydiniz.

– Güncel hali için geliyorum buraya sonuçta, dosyasında ki epey bir önceki tarihli.

Bu işlemler her seferinde bu şekilde eziyet ile sonuçlanır. Tartışılır. Yeri geldiğinde imar bilgisi alınmadan ilgili bölümden çıkılır ve rapora; ” Söz konusu belediye imar durum bürosundan sağlıklı imar bilgisi alınamaması sebebi ile yazılı başvuru yapılması gerekmektedir ” cümlesi yazılmaktadır. Bu sebeple mülk sahibi yada kredi lehtarı ikinci bir defa belediye ye gelip yazılı başvuru yapmak zorunda kalıyor. İkinci bir yükü bindiriyor kendi iş yükü üstüne belediye…

Sahada hoş karşılanmayan ve medeniyetin en geri kalmış belediyesi olarak dillendirilen Bakırköy Belediyesi şifahi imar durumu verirken bin dereden su getirtir insana…

Kavga dövüş alırsınız imar bilgisini yada alamaz tartışır çıkarsınız. Bu kadar zor olmamalı.

21.Yüzyılda en geri kalmış belediyeler arasındadır Bakırköy Belediyesi, Sürekli tartışmalar duyar ve birilerinin hep şikayet ettiğini duyarsınız belediye binası içerisinde…

Ufak bir diyalogda şöyleydi. Yaşlı amca vezne için sıra bekliyordu. Lanet olsun verdiğim oylara size diye girdi konuya, Zeytinburnu’ndan geldim dedi 5 dakika sürdü işim 1 saattir burada bekliyorum bu kadar mı geri kalmışsınız diye çemkirdi. Ve bu tartışmalar sürekli olmaktadır.

En çok tartışmanın yaşandığı belediyedir. Dosyaları halen taranmamış bir bağcılar belediyesi kadar olamayan geri kalmış bir belediyedir.

Yazının amacı şudur. İmar durumu alma işlemi bir eksper ve bir memur için en fazla 1 dakikadır. İmar durumunu sorarız, bilgileri alırız varsa yol terki, ekstra bir sıkıntısı yazar bir de ekran görüntüsü alır çıkarız. Ancak Bakırköy belediyesinde bu işlem böyle değildir.

İmar müdürleri umarız yazımızı görür de biraz değişikliğe gider bu konuda. Bu işlem Bakırköy  belediyesinin halkına hizmetinin bir parçasıdır..
İmar durumunu uzmana vereceksin ki vatandaşın kredi işleminde sorun yaşamasın…
Bu da dolaylı yoldan bir hizmettir…

Puanlama

  • Belediye memnuniyeti2
  • İmar durumu almak sıkıntı9
  • Her 10 kişiden 9 u böyle düşünüyor8
  • Medeniyetin geri kalmışlığı diyenler8
  • Sevimsiz belediye8
  • 7

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia