İşimiz Artık Veri Toplamak

Değerleme İçin Veri Toplamak

İşimiz Artık Veri Toplamak. Neden veri toplamak. Şöyle anlatıyoruz;

Son dönemde bankaların politikaları ve el altından göstermelik tehditleri yüzünden, artık değerleme firmalarının neredeyse tamamına yakın bir kısmı gerçek ekspertiz değerlerinden yoksun, istenen bedellere yönelik değerler yapmaktadırlar.

Şu anda emsal karşılaştırma ne o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Özet olarak örnek ile anlatmak isterim.

TL/m² birim değeri üzerinden 1400-1500-TL yazdığınız bir bölge, mahalle yada küçük bir alan 1 sene sonra rutin devamı takip eden ve hiç bir atraksiyon olmayan bölgeye gittiğinizde (uçuk bir yatırım ile değişiklik olmayan bölge) ne yazarsınız tekrardan ?

1750TL gibi bir değer mi ?

Hayır!!!

Bugün 2800TL/m² yazabilirsiniz. Yazılmıştır da

Bütün değer olarak; 7

95.000TL / 57m² = 1666TL/m² olan bir yere 1 sene zaman geçtikten sonra 130.0000TL / 57 = 2280TL/m² yazılmıştır.

Bankalar yapılan ekspertiz çalışmalarında değerleme firmalarını özgür bırakmamaktadırlar. Yapılan değerlere hep bir itiraz mevcuttur. Her zaman yapılan ekspertize müdahale ederler.

Bir çalışma yaparsın. 1 gün boyunca kilometrelerce mesafe gidersin, resmi kurumları aşındırırsın, sana lazım olan evrakların ve dosyaların peşinden koşarsın, yetmez yer görmek için bin bir türlü sıkıntı çekersin, saha araştırması yaparsın, hiç olmayacak adamların ağız kokusunu çekersin. Bütün bu işlemlerin sonucunda ise rapor oluşturursun, ancak oluşturmak istediğin raporda fiyat uygulamasında emsal karşılaştırma yönteminde pazarlık payına izin verilmez, aradığınız emsal satılmış ise satışın gerçekleştiği bedeli bildiğiniz halde o yerin yerin değerine rağmen istenilen bedel neyse onun yazılması istenilir. Daha bunun gibi epey bir sıkıntı sonucunda hiç içinize sinmeyen bir rapor göndermiş olursunuz…

Sonuç itibari ile gene istediği değeri yazdıran BANKA sizi sadece verileri toplama aracı olarak görmektedir.  Belediyeye gidersiniz, dosya incelersiniz, şifahi imar alırsınız, parsel tespiti yaparsınız, Ulusal Adres Veritabanı numarasını bile siz alırsınız. Akabinde Tapu müdürlüğüne gider mimari projeyi incelersiniz, ekstra sıkıntılar çıkmaması doğrultusunda yer görme yapılır. Oda müşteriyle aynı anda orada olacaksın, yeri görmek için anahtar gelmişse ne ala, gelmemişse anahtarın peşine koşarsın. Bir de emsal araştırması yaparsın. Tüm bu işlemler 2 dakikada bitmez. Epey bir zaman alır. Problem şu ki banka sizin yaptığınız ve  bu işlemler sonucu oluşturduğunuz sayfalarca raporun içerisinden sadece değer bölümüne bakar. Şubelerin %90′ ınden fazlası böyledir. Değer işini görmüyorsa itiraz sistemi zaten mevcuttur. Hemen itiraz eder. O bölgeyle ilgili bilgisi olması gerekmez, çünkü onun değerli müşterisi ona öyle söylemiştir. Senin EMEĞİNİ hiçe sayar. Saygısızlık ettiği onun bile umurunda değildir.

BDDK nın bu konuda ciddi çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyorum. Bankaların aynı yerlerde yaptıkları raporların kontrolleri yada bölgesel kontrollerinin yapılması gereklidir. Değerleme firmaları bağımsız kılınmalıdır. İtirazların da bir haddi hesabı olmalıdır. Değerleme firmasının iş kaybetme korkusu olmamalıdır. bu korkuyla değerleri düşük niyetli sanılıp yüksek yazılmamalıdır.

Velhasıl değerleme raporları için biz sadece VERİ TOPLAYICISIYIZ. Değerleme yaptığını sananlar var ya hani onlara üzülüyorum 🙁O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia