İstanbul Fatih’in Balonu Patladı!

İstanbul’un Fatih ilçesinde KONUT BALONU Patladı!

Fatih Emlakçıları sinek avlıyor!

Değerleme uzmanlarının ağırlıklı olarak irtibat halinde olduğu Emlak danışmanları; 7 Hazirandan sonra artan olaylar ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ardı arkası kesilmeyen tehlikeli gidişat, ekonomideki kötü izlenim ve dolar ile euro arasındaki çekişmeli rekabet sebebiyle yabancıların birer birer uzaklaştığı ve yeni yabancı yatırımcıların da ülkeden uzak durduğunu belirtti.

Fatih İstanbul’un bin bir türlü yabancıyı ve ağırlıklı olarak arap turistleri barındıran bir ilçesidir. Arap akımının haddinden fazla gayrimenkul alımı ve kiralaması sebebiyle değerlerin hızlı bir şekilde şişerek katlandığı bölgelerin başında yer almaktadır. 

Yakın zamanda bir kaç danışman ile yapılan görüşme sonucunda mahallerde kiraların ve satılık değerlerinin bir anda çöküşe uğradığı ve şişmenin birden bire inerek emlak sektörünü yavaşlattığı bilgisi edinilmiştir. 

Satış örneği üzerinden bilgi verecek olursak değerlerin 350.000 TL bir daire üzerinden yer yer 250-300.000 TL bedellere düştüğü, kiraların ise minimum 300 TL ile 600 TL arasında indiği ve kiralık gayrimenkul sayısının şu günlerde fazla olmasına rağmen kiralanamadığı öğrenilmiştir. Ekspertiz esnasında bir kiracı ile yapılan görüşmede 2.000 TL olan bir kira bedelinin kiralanamadığı durum akabinde mevcut kiracı üzerinden 1.550 TL ye kadar indirildiği öğrenilmiştir. Buda uygulama da bir örnektir. 

KONUT BALONU konusu uzun bir konu olup Değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman tarafından kaleme alınmıştır. Ancak şu günlerde FATİH üzerinden yapılacak incelemeler KONUT BALONU NEDİR – ŞİŞME NEDİR” diyen ve anlamakta güçlük çeken bir çok kişiyi kısa bir şekilde aydınlatabilir.

Özet ile FATİH ilçesinde Emlak ofisleri ve Fatih Tapu müdürlüğünün hareketliliğinin diğer bölgelere ve tapu müdürlüklerine göre ciddi manada düştüğü de gözlerden kaçmayan bir nottur.

Puanlama

  • 8
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 6.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia