İstanbul imar | Android uygulama

İstanbul imar Uygulaması | Android – Mobil uygulama

İstanbul İmar Uygulama Mobil

İstanbul Türkiye’nin en büyük ili olmasının yanı sıra giderek karmaşıklaşan bir mülkiyet dokusuna sahiptir. Toplam 39 ilçeye sahip olan ilde ,gün geçtikçe artan nüfusa paralel olarak gerek özel gerekse kamu yatırımla artarak devam etmektedir. Yeni gelen her türlü yatırım doğal olarak imar planlarını etkilemekte ve imar planı değişiklikleri yeni yapılan imar planları vb. türde gelişmeler vatandaşı ve şehir plancıları mimarlar değerleme uzmanları harita mühendisleri ve yatırımcıları çok yakından ilgilendirmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesine her ay ortalama 250 ye yakın imar plan değişikliği talebi gelmektedir. Sadece geçen yıllar içerisinde 2B vb türde parsel uygulamalarından yeni 300 bin adet parsel oluşturulmuştur.

Doğal olarak bütün bu süreçleri izlemek ve gelişmeleri yakından takip etmek oldukça zor olmaktadır.

Vatandaşlar ve konu ile ilgili uzmanlar en doğru bilgiyi  ancak belediyelerin web sitelerinden, imar durumu sorgulama sayfalarından ve tapu kadastro genel müdürlüğünün geliştirmiş olduğu online parsel sorgulama sitemlerinden veri elde ederek öğrenebilmektedirler.

Bu sitemlerin en büyük sorunu ise her ilçe belediyesi kendi web sitesinden imar ve parsel bilgilerini  yayınlamakta ve bu verileri toplu olarak bir arada görme fırsatının olmamasıdır. Ayrıca birkaç belediyeyi saymazsak büyük çoğunluğunun mobil telefonlar için geliştirilmiş uygulaması da bulunmamaktadır. Her halukarda belediyelerin kendi uygulamaları yapılmış olsa bile vatandaşların ve meslek uzmanlarının her bir ilçenin uygulamasını ayrı ayrı yüklemesi ve kullanması gerekecekti. Buda 39 ilçe için 39 uygulama gereksinimi demek olduğundan yine tam kullanım amacına ulaşmakta zorluklar yaşanması doğal bir gelişme olarak beklenmektedir.

İstanbul İmar uygulamasının amacı İstanbul ilçe belediyelerinin imar sorgulama sayfalarını bir araya getirerek vatandaşların ve uzmanların imar durumu sorgulamalarını kolayca yapabilmesini sağlamak ve TKGM parsel sorgu sayfasından da parsel sorgulamalarını yürütmesini sağlamaktır.  Böylelikle cep telefonlarından internet üzerinden zaman kaybetmeden birden fazla ilçede sorgulama yapılabilecek ve en doğru bilgiye en kısa zamanda ulaşılabilecektir. Bunun için basitçe uygulama içinden belediye imar sorgulama ve TKGM parsel sorgulama sayfalarına link verilmiştir.

Uygulama ayrıca mülk izleme bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm yine TKGM sorgulama sayfasından elde edilen koordinatların bulut haritacılık sistemleri kullanılarak uydu fotoğrafı üzerine aktarılmasıyla elde edilen bir haritadan oluşmaktadır. Kullanıcılar ada parsel numarasını bildikleri bir yeri hem belediye hemde tkgm sayfaları üzerinden kolayca sorgulayabildikleri halde bazen lokasyonu bilip ada parsel numarası bilmediği durumlarda bu sorgulamaları yapamamaktadırlar. Mülk izleme sitemi bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla uydu fotoğrafı üzerinden tek dokunuşla istenen yerin ada ,parsel, yüzölçümü, ITRF pafta numarası, ilçesi ve mahallesi bilgilerini vermektedir. İlerleyen dönemde gerek imar planları ve parsel bilgilerinin tek bir harita üzerinden sorgulanması ,bir tür İstanbul için mekânsal analiz sistemi geliştirilmesi ve bunun uygulamaya aktarılması çalışmaları devam etmektedir. Yine geliştirme çalışmaları kapsamında kullanıcılar istedikleri herhangi bir bilgiyi  bu harita üzerine ilerleyen dönemlerde işleyebileceklerdir. Yine sisteme sorgulama türleri eklenecek, geo tracking sistemleri sayesinde gittiği herhangi bir yerde mevcut konumunu kullanarak sorgulama yapabilecek, yapılan sorguyu uygulama üzerinden PDF formatında alabilecek, uygulama üzerinden uzunluk ve alan ölçümlerini yapabileceklerdir. Uygulama geliştirme çalışmaları bu yönde devam etmektedir. Mülk İzleme bölümü mevcut bulut sistem haritacılık uygulamasının gerçek kullanıcılar tarafından test edildiği bir aşamadır.

Uygulama içerisinde Uzmana Sor kısmı ise , kullanıcıların , arsa ve arazi sorunları ile ilgili sorunlarını ve sorularını uygulama içerisinden bize ulaştırabilecekleri bir kanal açmaktadır. Uzmana sor kısmı 3 formdan oluşmaktadır. Birinci Formda “kentsel dönüşüm istiyorum” ikinci formda “imar sorunum var”  üçüncü formda ise “uzmana sor” başlıkları yer almaktadır. Bu başvuru formları içerisinde kullanıcının sorununu yada talebini tanımlamasını sağlayacak anket soruları bulunmaktadır. Bu formlar doldurulduktan sonra uygulama sistemine düşmekte ve konu ile ilgili uzmanların görüşü alınarak kullanıcıya geri dönüş yapılmaktadır.  Bu bildirimler e-mail yoluyla yürütülmekte olup tavsiye niteliklidir ve ticari herhangi bir amaç güdülmemektedir.

Haberler sekmesinde ise İstanbul’a yönelik olarak emlak ve proje haberleri yer almaktadır. Haber içerikleri Milliyet emlak sayfasının içeriklerinden derlenmektedir. Kullanıcıların İstanbul’a ilişkin emlak ve gayrimenkul piyasasında ki gelişmeleri takip edebilecekleri,  önemli kanun değişikliklerinden haberdar olabilecekleri bir sekme olarak düşünülmüştür.

Bilgiler kısmında genel anlamda kullanıcıların merak edebilecekleri konularda bilgilendirme yapılması amacıyla bir sayfa oluşturulmuştur. Bunlar imar planı nasıl yapılır, nasıl değiştirilir  yada kentsel dönüşüm gibi başlıklar altında yer almaktadır. İlerleyen dönemde haritacılık uygulamaları ve diğer bazı  konularda genişleyerek devam edecektir. Bu sekme altında pafta satın al sekmesi bulunmaktadır. Kullanıcılar resmi onaylı bir imar planı paftasına yada hali hazır haritaya ihtiyaç duyduklarında ücretini kendileri ödemleri kaydıyla ilgili belediyesinden tarafımızca temin edilecek onaylı paftalar taratılarak mail ortamında kullanıcılara ulaştırılacaktır.

Kanun mevzuat sekmesinde ise  kullanıcıların anlık ihtiyaç duyabilecekleri kanun ve yönetmelikler yer almaktadır. Bu sayfadan ilgili kanun incelenebilir. Ayrıca değişik kanun ve mevzuata ulaşmak için mevzuat.gov.tr adresi ile bağlantı mevzuat arama sayfasına geçiş yapılabilmektedir.

Son olarak iletişim sekmesinden kullanıcılar İstanbul İmar Yöneticileri ile e mail yoluyla iletişime geçebilmektedirler.

İstanbul İmar Uygulaması ,kullanıcılar açısından mobil sistemler üzerinden imar ve parsel bilgilerine ulaşmayı sağlayan bu anlamda bir boşluğu doldurmaya çalışan  bir uygulama olarak tasarlanmıştır.

Uygulamanın kendi içerisinde daha iyi olabilmesi, kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmesi amacıyla kullanıcıların görüşlerine önem verilmektedir. Ticari bir kaygının ötesinde bilginin paylaşılması, kullanıcıların bilgiye en kısa ve en kolay yoldan ulaşabilmesi hedeflenmiştir. Uygulama kendi masraflarını karşılayabilmesi için reklam içermektedir. Reklamlar Google  ADMOB tarafından gönderilmektedir. Uygulama ilk yüklendiğinde üyelik yapılması gereklidir. Üye bilgileri , üyelik oluşturma esnasında MD5 güvenlik şifreleme sitemiyle otomatik olarak şifrelenmekte ve veri tabanlarına kaydedilmektedir. Kullanıcı şifreleri İstanbul imar yöneticileri dahil kimse tarafından görülememektedir. Uygulamaya üyelik, uygulama içerisinden herhangi bir talepte bulunan kullanıcının kim olduğunu tespit etmeye ve ilerleyen zamanda yapılacak önemli güncelleştirmelerden kullanıcıyı haberdar etmek amacıyla istenmektedir. Hiçbir üyelik bilgisinin 3. Taraflarla herhangi bir nedenle asla paylaşılması söz konusu değildir.

Uygulama tam olarak internet bağlatışına ihtiyaç duymaktadır. Bunun nedeni uygulama içerisinde kullanılan verilerin belediye web sitelerinden temin edilmesi ve bulut harita siteminin uygulama içerinde yüzlerce mb veri depolaması yerine izlenmek istenen yerin görüntüsünün aktarılmasının daha ekonomik olmasıdır. Dolayısıyla gerek imar sorgulama gerek parsel sorgulama gerekse mülk izleme sektörleri internet bağlantısı olmadığı durumlarda çalışmayacaktır.

Uygulama HTML5 teknolojisi ile yerel (native) uygulama olarak tasarlanmıştır. Masaüstü versiyonu bulut haritacılık kısmının geliştirilmesi ile birlikte ilerleyen dönemde hizmete sunulacaktır.

Programı indirmek için TIKLAYINIZ

İstanbul İmar Uygulama Resimleri;

İstanbul İmar Mobil Uygulama1 İstanbul İmar Mobil Uygulama2 İstanbul İmar Mobil Uygulama3 İstanbul İmar Mobil Uygulama4 İstanbul İmar Mobil Uygulama5 İstanbul İmar Mobil Uygulama6 İstanbul İmar Mobil Uygulama7 İstanbul İmar Mobil Uygulama8 İstanbul İmar Mobil Uygulama9 İstanbul İmar Mobil Uygulama10 İstanbul İmar Mobil Uygulama11 İstanbul İmar Mobil Uygulama12

Gelecek güncelleme ve yeniliklerin görsel halleri

İstanbul İmar masa üstü2 İstanbul İmar masa üstü1

Puanlama

  • Hepsi bir arada10
  • Güzel uygulama9
  • Geliştirilmeli5
  • Masa üstünü bekliyoruz7
  • HMMM Sevdim, iyimiş9
  • 8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia