İşte gölet projesi

Bahçeşehir Gölet Atmaca Grup

Hurriyet.com.tr’nin gündeme getirdiği Bahçeşehir gölet projesinin detayları belli oldu. Bölge halkının protesto ettiği gölet alanı ihalesini kazanan Atmaca Grup’un yapacağı projenin detayları ortaya çıktı. Şirket, gölet alanına dükkân, 2 yıl önce aldığı yan parsele ise konut yapıyor. İki ayrı projeyi ‘Bahçeşehir Park’ adıyla tek bir proje olarak pazarlayan şirket, gölete komşu evleri 1.7 milyondan, göletteki dükkânları ise metrekaresi 30 bin liradan satıyor. İhalenin gündeme geldiği günlerde belediyeden yapılan açıklamada, göletin mevcut halinden daha da genişletileceği ve hatta 5 kat büyüklüğe çıkarılacağı savunulmuştu.

Nisan ayında Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir’de gölet alanı ihale ile yapılaşmaya açtı. Belediye “Göleti büyütüyoruz, genişleyen alana da dükkanlar yapılmasına izin veriyoruz” dedi. Bölge halkı ise gölette yapılaşmaya karşı çıktı, protesto gösterileri düzenledi. 4 ay sonra bölgede nasıl bir yapılaşma olacağı ortaya çıktı. Gölet ihalesini 103 milyon lira bedelle alan Atmaca Grup’un hemen yan parselde bir arsası daha var. Şirket yaklaşık 2 yıl önce bu arsayı Mesa-Nurol’dan satın aldı. Şimdilerde bu arsada konut projesi için inşaat çalışmaları sürüyor. Atmaca Grup, konut projesi ile göletteki dükkanları birlikte pazarlıyor.

ADI BELLİ OLDU

Projeye ‘Bahçeşehir Park’ adı verilirken, satış ofisinde ön satışlar başladı. Atmaca Grup’un konut projesinde 2 tane 11 katlı konut projesi ile bir tane az katlı konut bloğu yer alacak. Konut bloklarının altında da ticari üniteler yer alacak. 2016’da tamamlanması hedeflenen projede lüks ve büyük evler yapılması öngörülüyor. Satış ofisinden verilen bilgiye göre 4+1 evlerin fiyatı 1 milyon 700 bin liradan başlıyor. Gölet alandaki dükkanların metrekaresi ise 30 bin liradan başlıyor. Proje satış görevlileri gölette yer alacak dükkanlar için resmi satış başlamadığını, ancak yoğun talep olduğunu belirtiyor.

GÖLETE KOMŞU KONUT PROJESİ

Atmaca Grup, göletin genişleyen bölümünde dükkânlar yaparken, hemen komşu parselinde de ev inşa ediyor. Şirket gölet alanındaki dükkânları satarken, konutların alt katlarında yer alan ticari birimleri kiralamayı planlıyor.

KOMŞU PARSELLER

Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan gölet ihalesine iptal davası açmaya hazırlanan Bahçeşehir Gölet Platformu, Atmaca Grup’un gölet alanı projesinin bir parçası gibi sunmasına tepki gösteriyor. Atmaca Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca ise iddialara şöyle yanıt veriyor: “2 ayrı proje yapıyoruz ama komşu parsellerde yer alıyor. Aynı ofiste, aynı ekip satış sürecini yönetiyor. Zaten gölete komşu arsamız var, rekabet ortamı olmasın diye belediyenin ihalesine girdik. Dükkanlar için henüz ruhsat alınmadı. Uluslararası bir yarışma ile proje seçilecekti ve bunda son aşamaya geldik. Şuan 2 projemizde talepleri topluyoruz.” Atmaca Grup için inşaat yeni bir iş kolu. Şirketin esas faaliyet alanı elektronik ve elektrikli ev aletleri alanında yoğunlaşıyor. Sunny markası ile tanınan Atmaca bu alanda 1979’dan beri faaliyet gösteriyor.

Gölette ne olmuştu?

BAHÇEŞEHİR’de gölet çevresini yapılaşmaya açan arsa satışı ihalesi 9 Nisan’da Resmi Gazete’de ilanla duyuruldu. Başakşehir Belediyesi açıklamasında 607 ada 2,5,6,7,8,9 ve 10 sayılı parsellerin hasılat paylaşım modeliyle satışa çıkardığını duyurdu. 24 Nisan’da yapılan ihalesi 103 milyon TL teklifle Atmaca Grup kazandı. 11 bin metrekare inşaat yapma izni olan firma 6 metreyi geçmeyen dükkanlar yapacak.  Şirket 103 milyon dışında parkın genişletilmesi maliyetini de üstlenerek yapılacak dükkanların sahibi olacak.

BELEDİYE “GÖLET BÜYÜYECEK” DEMİŞTİ

Başakşehir Belediyesi gölet alanının projesinin belirlenmesi için www.goleticinfikrimvar.com isimli bir internet adresi açmıştı.

Konuyla ilgili olarak Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Başakşehir Belediyesi’nin internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Seçimden önce söz verdiğimiz gibi Bahçeşehir göletimizi 5 kat büyüklüğe ulaştıracak projemizin ilk adımını hayata geçirmek için bu maddeyi meclise sunduk. Bahçeşehir’in artan nüfusunun yeşil ve rekreasyon alanı ihtiyacından doğan talebi, Bahçeşehirlilerin isteği doğrultusunda karşılamak istiyoruz. Bu amaçla sadece ve sadece Bahçeşehirlilere hizmet düşüncesiyle kollarımızı sıvadık. Bu anlamda Bahçeşehir’deki aktif yeşil alan iki katına çıkacak ve rekreasyon alanları genişleyerek vatandaşımızın kullanımına sunulacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Bahçeşehir Park adı verilen projede 100’den fazla dükkân ile yaklaşık 130 ev olması planlanıyor.

Gölete komşu evlerin inşaatı başladı. Hafriyat aşamasında olan proje için şantiyenin hemen yanına bir de satış ofisi inşa edildi.

Gölet alanında konut yapılması yasak, sadece ticari birim olacak. Kafe ve restoran olması planlanan yapılar en fazla 6 metre yükseklikte olabilir.

Gölet Projesi Görsel 1 Görsel Projesi Görsel 2 Görsel Projesi Görsel 3 Görsel Projesi Görsel 4

Kaynak : Hürriyet

Puanlama

  • 3
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 1.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia