Tapu nedir? Kaç çeşit tapu vardır.

Tapu ipotek haciz terkin

Bir arsanın ve/veya inşaatı yapılmış bir mülkün bağımsız bölümlerinin maliklerini gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğünce verilmiş, doğru olmadığı ispatlanıncaya kadar geçerli resmi belgeye tapu veya tapu senedi denir.
Eski Türkçe‘ degüven anlamına gelen tapuk kelimesinden üretilmiştir.

Tapular  üçe ayrılırArsa ,Kat İrtifak Tapusu ve  Kat Mülkiyet Tapusu

1- Arsadan hisse paylı tapular

Hisseli  tapu olarak da geçer;  bir gayrimenkuldeki ortak sayısını ve hisse oranlarını gösteren tapudur. Hisseli arsatapularında kişilerin toplam arsa içindeki yerleri tapu kayıtlarında görünmez. Herkes her metrekarede hissesi oranındaortaktır. Bazen ortaklar bu ayrımı kendi aralarında anlaşarak yaparlar ama söz konusu paylaşma  tapu kayıtlarındagörünmez. Bu birkaç nedenden kaynaklanabilir. Örneğin mülkün bulunduğu bölgede belli bir metrekarenin altındakiparseller kanunen ifraz edilemiyor olabilir.

a-Tarla tapusu
b- Arsa tapusu
c- Hisseli arsa tapusu
d- Ifrazlı arsa tapusu
e- Imarlı arsa tapusu
2- Kat irtifak tapuları
3- Kat mülkiyet tapuları (Yapı kullanma izin belgeli-iskanlı)

2-Kat irtifak tapusu; arsa tapusu olarak geçer. Konut arsa, tarla, bahçe şeklinde görünürBu  tapu  türünde konutveya işyeri arsa veya tarla olarak göründüğü için metrekare olarak değil  arsa miktarı olarak geçer.

Emlak vergisi arsa,tarla v.s üzerinden ödenir.

3-Kat mülkiyet veya müstakil  tapu ; Yapı kullanma izin belgesi (İskan) alınmış konut ya da işyerinin bağımsız bölümolarak  tapu kütüğüne kaydedilir ve  konut ya da işyerinin bağımsız bölüm başına düşen miktar, m2 olarak belirtilir.

Müstakil bağımsız tapu  ise yeri kadastral paftalarda belirtilen ve tek bir kişiye ait olan ortaksız  tapudur.

Emlak vergisi bina vergisi olarak alınır.

Kuzey Kıbrıs’taki Koçan (Tapu ) Çeşitleri Nelerdir?

1. Türk Koçanı:

Kıbrıslı Türkler veya yabancı uyruklu şahıslar tarafından Temmuz 1974′deki Kıbrıs Barış Harekatı öncesi KuzeyKıbrıs’ta satın alınmış konut, arazi ve isyeri koçanlarıdır. Uluslararası olarak tanınan bu koçanlar“Türk Koçanı”“74öncesi Koçanı” veya “Yabancı Koçanı” olarak adlandırılır. Bu koçanlar en güvenli koçan olarak kabul edilirler.

2. Eşdeğer Koçan:

Temmuz 1974′de Güney Kıbrıs’taki gayrimenkullerini bırakarak Kuzey Kıbrıs’a göc etmek zorunda kalan KıbrıslıTürklere Kıbrıs Türk Devleti tarafından Rum tarafında bırakmış olduğu gayrimenkulleri karşılığında “Eşdeğerinde” olangayrimenkuller verilmiştir. Esdeger gayrimenkuller alan Kıbrıslı Türkler Rum kesiminde kalan arazilerinden feragatettiklerine dair belgeler imzalayarak  “Eşdeğer”gayrimenkullerinin koçanlarını Kuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetiDevletinden almışlardır. Eşdeğer Koçanlı gayrimenkuller güvenli olarak değerlendirilmekte ve her türlü alım ve satımı yapılabilmektedir.

3. Tahsis Koçan:

K.K.T.C devleti tarafından askeri görevlerde gösterilmiş olan başarıya karşılık ödül olarak veya 1974 sonrası TürkiyeCumhuriyeti’nden gelen şahısların ülkeye yerleşip hayatını sürdürebilmesi için verilmiş olan gayrimenkullerinkoçanlardır. Devlet garantisi altındadır. Tahsis Koçan sahibi şahıslar gayrimenkulleri üzerinde tam mülkiyet hakkındasahiptirler. Tahsis koçanlı gayrimenkuller de rahatça alınıp satılmakta ve üzerlerine inşaat yapılabilmektedir.

Kaynak : AyvalıkSedefEmlakO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia