Kadının Güçlenmesi Prensiplerine Türkiye’den ” Standart Değerleme ” katıldı

Standart Değerleme

Birleşmiş Milletler’in iş dünyasına yönelik ‘Küresel İlkeler’ine (Global Compact) ve UN Women ortaklığında oluşturduğu ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne Türkiye’den aralarında Hürriyet’in de olduğu 42 şirket imza attı.

Birleşmiş Milletler’in iş dünyasına yönelik Küresel İlkeler’ine (Global Compact) ve UN Women
ortaklığında oluşturduğu ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (Women’s Empowerment Principles – WEPs) Türkiye’den imza atan ilk gazete
Hürriyet oldu. Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dün Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni kapsamında, daha önce imza atmış olan 24 Türk şirketinin yanı sıra, 18 şirket daha ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni kabul etti. Böylece Türkiye’den, bu ilkeleri imzalayan şirketlerin sayısı 42’ye yükseldi. Aile içi şiddetin önlenmesi, kadın-erkek eşitliği ve kadınların her alanda güçlenmesi için yıllardır süregelen çalışmalarıyla öne çıkan Hürriyet, Birleşmiş Milletler’in iş dünyasına yönelik Küresel İlkeler’ine (UN Global Compact) Türkiye’den imza atan ilk gazete olarak kadın konusunda yine medyaya öncülük etti.

HER ZAMAN KADININ YANINDA

Bunun yanı sıra UN Women’la birlikte oluşturulan Kadının Güçlenmesi (WEPs) platformunun da katılımcısı olan Hürriyet, böylece Türkiye’den Küresel İlkeler imzacısı ilk gazete, ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni yerine getireceğini taahhüt eden ilk medya kuruluşu oldu. Aile İçi Şiddete Son, Haklı Kadın Platformu gibi önemli ve kamuoyuna yön veren kampanyaları hayata geçiren, yayınlarında her zaman kadın ve çocuktan yana taraf olduğunu belirten Hürriyet, Birleşmiş Milletler “Kadın güçlenirse, toplum güçlenir” sloganıyla yola çıkan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin taahhüdünü gerektiren 7 ilkeye de uyacağına bu imzayla söz vermiş oldu. Buna göre Hürriyet;

EŞİTLİK İÇİN KURUMSAL LİDERLİK

Cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması,
Tüm kadın ve erkeklere işte adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi,
Tüm kadın ve erkeklere sağlık, güvenlik ve refah sağlanması,
Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim imkânlarıyla desteklenmesi,
Kadınları güçlendiren girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması,
Toplumsal inisiyatifler ve destekler aracılığıyla eşitliğin teşvik edilmesi,
Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gelişimin ölçülmesi ve halka açık raporlanacağını da taahhüt etti.

Dünyada 1000’e yakın şirket imza attı

KADININ Güçlenmesi Prensipleri, kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri. WEPs, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istiyor. Dünya çapında 1000’e yakın imzacısı bulunan WEPs’in Türkiye’den yeni imzalayan 18 şirket ile birlikte toplam 42 imzacısı bulunuyor.  Hürriyet Gazetecilik’in yanı sıra WEP’si yeni imzalayan şirketler arasında Akfen, Anadolu Efes, Arkas Holding, Asut Fiberglass, Back-up, Bilim İlaç, Coca Cola İçecek, Gün Partners, Kıymet-i Harbiye, Limak Yatırım, Memişoğlu Tarım Ürünleri-Tat Bakliyat, MLS Holding, Quattro Yönetim Danışmanlığı, Standart Gayrimenkul Değerleme Uygulamaları, TSKB, Yeşim Tekstil, Zorlu Holding ve s360 yer aldı.

319 medya kuruluşu imzaladı

HÜRRİYET’in imzaladığı bir diğer uluslararası platform olan giren BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact), çok paydaşlı bu liderlik girişimi, işletme uygulama ve stratejilerini, insan hakları, işgücü, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarında evrensel kabul gören on temel ilkeyle uyumlu hale getirmeyi ve daha geniş kapsamlı BM hedeflerini destekleyici eylemleri harekete geçirmeyi amaçlıyor. 145’i aşkın ülkede 12 binden fazla imzacısı olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, dünyanın en büyük gönüllü kurumsal sorumluluk girişimi. Türkiye’nin en büyük 20 holding şirketinin 12’sinin imzaladığı Küresel İlkeler’i, dünyada 319, Türkiye’de 7 medya kuruluşu imzaladı. Hürriyet Türkiye’den ilk gazete oldu.

Gong ‘eşitlik’ için çaldı

Borsa İstanbul, dün kadın eşitliği için önemli bir törene ev sahipliği yaptı. Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi ve (BM Kadın Birimi-UN Women), UN Global Compact ve Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (Sustainable Stock Exchanges Initiative-SSE) toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artırılmasına ve kadınların ekonomik alanda güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, dünya borsalarıda eşitlik için gong törenleri düzenleniyor. Törene aralarında Güler Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı’nın da bulunduğu iş dünyasından isimler katıldı.  Bu yıl etkinliğe dahil olan borsalar arasında ise Borsa İstanbul, Bombay, Mısır, Nasdaq, Nijerya, Santiago, Stokholm ve Varşova borsaları yer alıyor. Etkinlikleri değerlendiren Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Hüseyin Zafer, “Ekonomik büyüme ve kalkınma için gerekli altyapıyı sunarken; şirketlerde insan kaynakları politikaları ile Türkiye’de cinsiyet eşitliğini ileriye taşıyacak adımları atmalı” dedi.

Sare Davutoğlu mesaj gönderdİ

Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu törene gönderdiği mesajda, “Varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, bizi biz yapma yolunda eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Kaynak : Hürriyet



O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia