Kanal İstanbul Geçiyor MUŞ!!!

Kanal İstanbul buradan geçiyor !!!

Hı hı geçti geçti 🙂

Kanal İstanbul

Halbuki Kanal İstanbul güzergahı iddiası fiyatları katlamıştı!!!
Kanalın en büyük mağdurlarından bir tanesi de Değerleme uzmanlarıdır. 

Kanal İstanbul, İstanbul’da yapılması düşünülen yada öyle olduğu belirtilen bir SU YOLU projesidir. 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje”si olarak basına yansımış; ancak projenin adı, içeriği ve yeri uzun süre gizli tutulmuştur. 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce’de bulunan Haliç Kongre Merkezinde yapılan basın toplantısıyla projeye ilişkin temel bilgiler açıklanmıştır. Wikipedia 

Kanal İstanbul projesi açıklandığından bu yana  Değerleme sektörü büyük sıkıntılar çekmektedir.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Kanal İstanbul projesinin güzergah değişikliği çalışmalarının bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını çok etkileyeceğini söyledi. Maya, “Arnavutköy’de son 4 yılda tarla nitelikli parsellerin metrekare fiyatı 30 liradan 220 liraya kadar geldi. Ancak fiyat artışında tek sebep Kanal İstanbul değil. 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi iki büyük mega proje ilk açıklandığı tarih itibarı ile bölgedeki arazi fiyatlarını etkileyen önemli dinamikler olmuştu. Her iki proje de halihazırda inşası devam etmekte, arazi fiyatlarındaki artışlar da inşaat ilerleme seviyesi ile birlikte biraz daha arttı.

Kanal İstanbul ise açıklandığı yıldan itibaren biraz daha gerçek olup olmayacağı konusunda emin olunamayan, ancak bir pazarlama aracı olarak kullanıldı. Güzergah değişikliğinin de çok büyük çaplı olup olmayacağı konusunda tereddütlerim var. Çok başka bir güzergah sürpriz olur” dedi.

İlgili haberlerin yayınlanmasından sonra değerleme çalışmaları yapılan her bir proje yada bina ile ilgili; Değerleme uzmanlarına ” Kanal İstanbul ” buradan geçiyor gibi bilgiler aktarılmaya çalışıldı.

Değerleme mesleğine ve Değerleme uzmanlarının bilgisine saygı duymamakta direten bankalar bu konuda Kanal İstanbul geçiyormuş diyerek daima müşterilerinin sözlerinin kefalet olduğu konusunda baskıya itina ile devam ettiler.

Merak edilen konu ise Değerleme uzmanlarına dayattıkları geriye dönük inceleyecekler mi ?

Değerleme uzmanlarının inceleme ve tespitlerine kanaat etmeyen, illede kredi satacakları müşterilerinin sözlerini teknik sayıp baz alan bankaların o güzergahı incelemeleri ve akabinde karşılaşacakları manzara merak konusu…

Şimdiki güzergahın da ” Çılgın Proje ” olarak yeni belirlenecek güzergahta neyi şişireceği belirsiz.

İnandırıcı gelmeyen bir proje  ile belli dönemlerde belli bölgelerde hareketlilik sağlamak gibi duruyor tek amaç…

Kanal İstanbul Proje Hali

Peki Değerleme sektörü açısından problem nedir. 

Başta;
Küçükçekmece – Başakşehir (Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe Mahalleleri)
Arnavutköy Karaburun Köyü olarak belirtilmişti.

Şimdilerde değiştirilen ve ne olacağı kesin olarak belli olmayan gerçeği yansıtmayan proje yeni belirlenecek bölgelerde değer çatışmalarına yol açacaktır.

Banka raporları için, Değerleme şirketlerinin kullandığı yazılımlar içerisindeki arşiv, takip, operasyon, çevresel rapor tespitleri, değer ve birim değer gibi tespitlerden daha milyonlarca testin ve desteklemenin yapıldığı sistemlerin verdiği sonuçlara riayet edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen ise zaten Değerleme uzmanlarının geçmişte ve günümüzde yaptıkları tespitlerinin belgesidir. Değerleme firmaları arşiv sistemlerine o bölgeler ile ilgili tespitlerinin bin bir yönünü kaydetmektedirler. Bu veriler de çember içerisinde bölgenin değerini sunmaktadır.

Ya riayet eder değerleme raporu ne derse o dur dersiniz ya da patlarsınız inşallah!!! 

Bahsi geçen güzergah değişiyor, ” çılgın ” fiyatlar kalıcı ama!

Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın Çılgın Proje olarak ifade edilen Kanal İstanbul’un güzergâhının değişeceğini açıklamasının ardından gözler, 4-5 yıldır devam eden bu bölgelerdeki çılgın fiyat artışlarına çevrildi. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya Kanal İstanbul projesinin güzergâhının değişmesinin konut ve arsa fiyatlarında gerilemeye yol açmayacağını söyledi.

Yapılan araştırma haberinin milliyet detayı için TIKLAYINIZ

Kanal İstanbul Mağdurları kimler TIKLAYINIZ

Kanal İstanbul’a dava yolu için TIKLAYINIZ

Peki şişme fiyatlar kalıcı mı TIKLAYINIZ

Eski Kanal İstanbul için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 8
  • 6
  • 10
  • 9
  • 9
  • 8.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia