Kentsel dönüşüm hangi bölgeye ne kazandırdı? Makbule Yönel Maya anlatıyor

Makbule yönel Maya

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Makbule Yönel Maya, kentsel dönüşümün bölgelere kattığı değeri anlattı

İstanbul Finans Merkezi ile Barbaros Mahallesi ve Yenisahra’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının önümüzdeki dönemde Ataşehir gayrimenkul piyasasına olan etkileri, bölgenin değerine değer katıyor.

1) Yapılması planlanan ve hali hazırda inşaat çalışmalar devam eden projelerde yatırımcıları bekleyen fırsatlar ve riskler neler?
FIRSATLAR
– Bölgenin Anadolu Yakasının önemli bir merkezi aksı haline gelmiş olması ,
-Ataşehir ve devamında Batı Ataşehir bölgeleri ile birlikte oturmuş bir konut alanı bölgesi
-Rakamların geçtiğimiz 5-6 yılda çok ciddi şekilde prim yaptığı bir bölge olması,
-Gece nufusu ve yerleşim alanı olarak oldukça revaçta bir bölge olması
-Özelikle Yenisahra bölgesi için Belediye’nin üst ölçekte bir çalışmasının olması, daha planlı bir gelişim için önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir.
-Bölgeye giren yatırımcıların birçoğu reputasyonu yüksek firmalar olması bölge gelişimini etkileyecek yine bir fırsat olarak değerlendirilebilir.
-İstanbul Finans Merkezi projesinin komşusu olmak ; Türkiye’de ve İstanbul’da tek olan bir bölgeden bahsediyoruz.
TEHDİTLER
-Bölgede belirli sayıda yeni konut stoğu oluştu. Özelikle Yenisahra bölgesindeki gelecek proje sayısını düşündüğümüzde rekabette öne çıkmak önemli hale gelecektir.
-Projelerin üst ölçekte bütünlüğünün olması, alt ölçekte de kendi içlerindeki farklılaşmalar özellikle satış aşamasında kritik hale gelecektir. Bu nedenle özellikle planlı hareket edilmesi gerekli…
-Yenisahra için oturmakta olan yerel nufüs ile etkileşim, proje bütünlüğünü hem hedef kitle hem de satış aşamasında etkileyecek kritik bir noktadır. Burada yerleşik nufüs için çok iyi düşünülmeli.
-Bölgedeki altyapı ve ulaşım bugünkü stok için sıkıntılı iki nokta iken özellikle Finans Merkezi ve Yenisahra nın dönüşümü ile bu iki noktanın çok iyi planlanması ve gerekli önlemlerin alınması kritik olacaktır.
-Özelikle belli saatlerdeki trafik problemi konusunda özellikle ulaşım planlamasında iyi düşünülerek hareket edilmeli.

2)İlçenin gelişimini etkileyecek olumlu ve olumsuz faktörler neler olabilir?
İlçenin gelişimin etkileyecek en önemli olumlu faktör İstanbul Finans Merkezi projesidir. Bu projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgede çok ciddi ve önemli bir değişim olacaktır. Bir bölgenin Finans Merkezi ilan edilmesi sadece gayrimenkule yönelik bir gelişme olarak nitelendirilmemeli, sosyal, ekonomik, ülke imajı ve vergisel boyutları gibi birçok farklı birleşenleri içermektedir.
İlçe için bir diğer önemli olumlu faktör, konut alanı olarak gelişme göstermiş Ataşehir, devamında Batı Ataşehir sonrasında gelen ofis gelişmeleri ile son halka olarak eklenecek olan Finans Merkezi projesi bölgenin oldukça prestijli bir alan haline gelmesine neden olacaktır. İlçenin konut alanı olarak gelişmesinin gece- gündüz nufusu dengesinin yakalanması açışından da büyü artısı bulunmaktadır.
İlçe için en olumsuz faktör bu kadar önemli değişim ve dönüşüm projeleri ile birlikte altyapı ve ulaşım konusu akla gelmektedir. Bölgeye hali hazırda ulaşan tek bir ana aks bulunmakta olup, bu akstan dağılım özelikle işe gidiş geliş saatlerinde çok ciddi bir trafik problemi olarak bugünün bile karşımıza çıkmaktadır. Bu problem yeni projelerin eklenmesi ile daha da artacak gibi görünüyor.

Kaynak : EmlakSondakika

Puanlama

  • 5
  • 6
  • 9
  • 4
  • 8
  • 6.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia