Knight Frank’a göre Küresel çapta Türkiye uçuşta!

En Büyük Fiyat Artışı Türkiye’de Yaşandı

2015 Konut Fiyat Endeksi Yüzdesi

Küresel çapta konut sektörüne yönelik analizleriyle bilinen Knight Frank, üçüncü çeyrek küresel konut fiyatları endeksi raporuna göre, üçüncü çeyrekte en büyük fiyat artışı Türkiye’de gerçekleşti.

Yapi.Com.tr de yapılan habere göre; rapor üzerinden yapılan analizde, “ Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, küresel konut fiyatları endeksinde Türkiye ilk sırada ” başlığını attı. Rapora göre, Türkiye’de üçüncü çeyrekte fiyatlar geçen yıla göre yüzde 18,9 yükseldi. Küresel çapta bakıldığında ise fiyatların yüzde 2,7 yükseldiği görüldü.

Küresel açıdan konut endeksi ve türkiyenin durumu

En büyük fiyat düşüşü Ukrayna’da

Rapora göre, ekonomisi büyük sıkıntılar yaşayan Ukrayna, konut fiyatlarında en büyük düşüşün yaşandığı ülke oldu. Üçüncü çeyrekte, Ukrayna’da konut fiyatlarının yüzde 14,8 değer kaybettiği görüldü. İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda da dünyada en kötü konut fiyatı enflasyonu yaşayan ülkeler oldu.

Konut üzerinde baskı azalıyor

Knight Frank şirketi, 2016’da konut sektöründe fiyat baskısının daha az olacağına da işaret etti. Raporda, dünya genelindeki konut piyasalarında fiyat baskısının yavaşladığına da işaret edildi. Fransa ve İtalya’da fiyatlar yıllık bazda yüzde 3 düşerken, Çin’de konut fiyatlarının yüzde 2 değer kaybettiği görüldü.

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da fiyatlar düşüşte.

Kaynak : Yapi.Com.TR

Puanlama

  • 6
  • 5
  • 10
  • 10
  • 9
  • 8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia