Konut ‘’ rekor ‘’ satıyor

TSKB - Makbule yönel Maya - Konut ‘rekor’ satıyor

Milliyetten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; Konut satışları ağustos ayında başladığı rekor serisine ekimde de devam etti. Ekim ayında konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.3 artarak, 2014’ün en yüksek değerine ulaştı.

Konut satışları ekim ayında yeni bir rekora imza attı. Faizlerdeki düşüş ve konut üreticilerinin başlattığı kampanyaların etkisiyle satışlar ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.3 artış gösterdi. Ekim ayında 95 bin 645 adet konut satılırken, 10 aylık toplam satış 926 bin 932 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, konut satışlarındaki artış trendi üçüncü ayına girdi. Konut satışlarında aylık bazdaki düşüş Temmuz ayında yüzde 20’ye ulaşmış; ocak – temmuz dönemi satışları da yüzde 9.7 gerileyerek 609 bin 877 adet olmuştu.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin tamamlanmasının ardından yükselişe geçen satışlar, ağustosta yüzde 25, eylülde ise yüzde 13.2 artmıştı.
Düşük faiz ipoteğe destek
TÜİK verilerine göre, ipotekli satış olarak nitelendirilen konut kredili işlemler ekimde yüzde 31 artışla 34 bin 451 adet oldu. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 36 olarak gerçekleşti.
Ocak-ekim döneminde ipotekli satışlar yüzde 20 düşüşle 309 bin 651 adet olurken; toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 33.4 olarak gerçekleşti.
15 bini yabancıya satıldı
Ocak-ekim döneminde ilk satışlar yüzde 1.2 artışla 427 bin 582 adet, ikinci el satışlar yüzde 3.3 düşüşle 499 bin 350 adet oldu. Ekim ayı özelinde ise, ilk satışlar yüzde 26 artışla 44 bin 499 adet; ikinci el satışlar da yüzde 25 artışla 51 bin 146 adet oldu.
Yabancılara ise ekim ayında yüzde 77 artışla 1806 adet konut satışı yapılırken; ocak-ekim döneminde yabancılara satış ise, yüzde 66 artışla 15 bin 417 adet olarak gerçekleşti.
Faizler düşünce satışlar arttı
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, seçimlerin ardından bekleyen talebin alıma geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“Seçim belirsizliğine iki bayram tatili ile Ramazan ve yaz aylarındaki durgunluk da eklenince ağustosa kadarki satışlarda gerileme kaydedildi. Ayrıca yılın ilk aylarında faizler yüzde 1.25’e kadar çıkmıştı. Sonrasında başlayan düşüşlerle birlikte şu anda yüzde 0.87 ile konut kredisi kullanmak mümkün. Elverişli faiz ortamına, markalı konut üreticilerinin stok eritme amaçlı yılsonu kampanyaları da eklenince satışlar yükselişe geçti.”

Nazmi Durbakayım İNDER Yönetim Kurulu Başkanı: ‘Konut satışında 2013’ü geçeriz’
“Ekim 2014’te yüzde 25 artış göstererek 95 bin 645 adede ulaşan konut satışları, yıl bazında kaybedilen zamanı telafi ediyor. Çünkü halen geçen yılın gerisindeyiz. Yılın ilk 10 ayında 926 bin konut satılırken, geçen yılın aynı döneminde 938 bin konut satıldı. Ancak bu yılki satışlarda yeni projelerden yapılan satışların geçen yıla göre artış göstermesi; projelerin ara verilmeden devam ettiğinin göstergesi. Artış kesinlikle sürecek, kasım-aralık aylarındaki satışlarla birlikte geçen yılın toplam satışlarını da geçeceğimizi düşünüyoruz.”
Haluk Sur GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: ‘Satışlardaki artış sürpriz değil’“Bu yıl satışlar 1 milyon seviyesini geçecek. Bizim için sürpriz değil ama yılın başında öyle bir olumsuz hava estirildi ki her şeyin kötü gittiği sanılıyordu. Artışın devam edeceğini düşünüyoruz, sadece dönemsel ve mevsimsel olarak kış ayları ve yaz ayları satış durağanlaşır, yılın ilk yarısında bir genel seçim olacak, seçimden sonra çok daha iyi bir süreç yaşayacağımızı da biliyoruz. Daha önce mesela yabancı yatırım için sadece İstanbul cazipti artık tüm Türkiye yerli ve yabancı alıcı için önemli bir noktaya geldi.”

Kaynak : Milliyet

Puanlama

  • 9
  • 1
  • 4
  • 9
  • 8
  • 6.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia