Lisanslama sınav sistemi hakkında

Spk ile ilgili Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının bir takım şikayetleri

spk sınav ortalama ve not sistemi

Konu şudur; Son Tebliğ ile Sınavlara girip not ortalamasını 60 ve en düşük alması gerekilen not durumunu ise 50 yapan bu uygulama hakkında; sektörde çalışan Lisanslı Değerleme uzmanları 60-70 düzeni ile zor şartlarda almaya çalıştıkları ve yıllardır bulundukları sektörde zor şartlar altında çalışırken bu iki durumu birlikte götürmeye çalıştıklarından ötürü şikayetçiler.

Sektör 2004-2006 yıllarında yeni yeni değişime uğrayarak sistemli vaziyetleri ile gelişime başlamıştır. O yıllarda çalışan eksper sayısının az olmasıyla yoğun bir tempoda çalışılır ve eziyet çekilirdi. O yılların yoğun temposu ve sektörün yeni yeni gelişiminden ötürü Lisans pek umursanmayan bir belgeydi. Zaman içerisinde 2008-2009 yıllarında lisanslı firmalar artışa geçti ve 2010 yılında çıkan yasa kapsamında Bankalar Yalnızca Lisanslı Değerleme Şirketlerine  direkt olarak iş gönderilebileceği şeklinde yapılan düzenlemeler ile Lisan ve Lisanslı değerleme uzmanı olmak bir değer kazandı. Ancak 2013 yıllarına kadar Gayrimenkul Ekspertiz Rapor sayıları her geçen gün artarken, sınavlara çalışamayan lisansız eksperler, yoğunluktan gece gündüzü birbirine karışmış eksperler ve daha bir çok sıkıntı ile problemlerden dolayı sınavları verememiş başarılı olup lisansını alamamış olanlar şimdi yayımlanan tebliğ ile yeni düzenlenen 50-60 not düzeni sayesinde lisans almaları kolaylaşacak. Ancak Lisanslı olan bir çok eksper sektörün çöküşünün ve her önüne gelenin lisan alacağı berbat bir vaziyet olacağını düşünüyor. Her iki tarafında kendi bakış tarafları açısından haklı olduklarını düşünüyorum. Ancak sektörde yıllardır var olup lisans alamamış olanları yabana atmak haklı bir durum olamaz…

Belirli bir yıl içerisinde not ortalamasının sınav düzeninin tekrar yükseltileceği ve kaldırılan staj uygulamasının tekrardan geri geleceği yönünde düşünüyorum. Çünkü artık bir raya oturtmalıyız düşüncesi hakim. Yakın gelecekte yalınızca lisanslı olan eksperlerin değerleme yapabileceği noktaya gitmek isteniyor.

Farklı bakış açılarından da görmek gerekiyor; Bir yandan sınava sektör dışından girmiş kazanmış ve stajını doldurmaya çalışanlar var iken staj uygulaması olan 3 yıllık çalışma süresi kaldırılarak sektör ile hiç bir alakası olmayan hazırdan bodoslama dalanlar, bir yandan aynı anda çalışıp staj süresini tamamlamaya çalışırken sınavlara giren yoğun tempodan uzaklaşamayan eksperi düşünmek gerekiyor.

Etrafta biliyoruz duyuyoruz sınavı kazanmış ancak 3 yıllık süreden dolayı lisansı alamayanlar çoğalmaya başlarken birden bire 3 yıllık staj uygulaması 1-1,5 aylık kursa dönüştürülüyor. Ne tesadüf. Ne şans ama değil mi ? / :=)

Asıl rahatsız olunması gereken durum dışarıdan yani gökten zembille inenlere olmalıdır.

Yakın tarihte SPL adı altında bir A.Ş kuruldu.

Açıklama Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL) sermaye piyasası alanında faaliyet gösterecek kuruluşlar ile sermaye piyasası kurumlarının yönetici ve diğer çalışanlarının mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek için lisanslama sınavları yapmak, ilgili ihtisas alanları itibariyle mesleki yeterliliklerini gösterir lisans vermek, eğitim programları düzenlemek, sermaye piyasası çalışanlarının lisanslarını tutmak amacıyla kurulmuştur.

” A.Ş ” olarak kurulması çok tuhaf değil mi ?

Devletin şirket kurarak iş yürütmesi biraz ilginç gelmedi mi ?

Kar amacı gütmek yanlış değil midir ?

Yapılan son düzenlemelere olan şikayetler aslında bu durumu özetlemektedir. Cüzzi bir imkanla herkesin alabileceği noktaya çekilmektedir sektör. Bunadır aslında sitem. Bu kadar kolaylaşmasının sebebini araştırmak lazım aslında….

İyi Sınavlar…O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia