Lisanslama ve sicil tutma sınavlarına ve soru/cevapların açıklanmamasına itiraz

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu sınavlarına ilişkin itiraz…

SPL - Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu Logo

Gayrimenkul Değerleme sektörü büyük bir sektördür ve gelişim sürecinin devam ettiğini her çalışmamız içerisinde belirtiyoruz. Son dönemde sektörün en büyük sıkıntısı ise sınav soruları ve cevap anahtarlarının, sınav sonrasında yayınlanmıyor olması.

Sınavlarda, bir de söz gelimi itiraz hakkı mevcuttur, 10 TL karşılığında. Küçük düşürücü bir uygulamadır. Sınavlara girme hakkı olduğu gibi itiraz hakkının da elinden alınmış olması sorunları ardından getirmektedir.

Sınava itiraz şekli mevcuda yansıdığı şekli ile aynen şöyledir;

 1. Her hangi bir soru sınav esnasında bir yere (çalışma kağıdı yada sınav giriş belgesi üstüne) yazılma sureti ile dışarı çıkarılamayacak. Yasaktır.
 2. İtiraz hakkı sadece akılda kalan soruya yapılabiliyor.
 3. Bilgi vermeksizin inceleniyor. İtirazınız yanlış bulunmaktadır deniliyor.
 4. Vs. Vs. Vs.

Sınav sorularının yayınlanmıyor olması ile ilgili her bir bireye buradan sesleniyoruz. Sizlerin muhatabı henüz yoktur. Ancak BİMER ‘ e birden fazla yazı yazabilir ve ses getirebilirsiniz. Bu konuda geri planda durum nedir bilmiyoruz ama Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğinin bu konuda resmi yollardan, birliğe aday olmak ve sektörde var olmak isteyen uzmanlar için bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bir ihtimal mahkeme sürecine girilerek sorular ve cevap anahtarlarının yayımlanmamasının doğru olmadığı konusunda başvuruda bulunabilirler. Belki asıl işleri bu değil gibi görünse de TDUB un bu konuda elini taşın altına koyması gerektiği kanısındayız.

Sebep ise tecrübeli/tecrübesiz, sektörde/sektör dışı sınavlara giren her aday TDUB un gelecekte bir üyesi olacaktır. Önlerinin açılması ve yüklerinin, engellerinin hafifletilmesi önemli bir husustur. Bu konuda da en büyük yetki yada güç sahibi kişiler, Lisans sahibi yetkililerdir.

Sınav soruları ve cevap anahtarlarının yayınlanmamasına karşın bir de 10 TL karşılığında akıllarda kalan kadar itiraz hakkı ise SPL nin bu kötü sistemden ne çıkar elde ettiğine yönelik düşündürüyor.

Cevap arıyor bulamıyoruz…

Neden sınav soru ve cevap anahtarları yayınlanmaz akıllarda soru işareti. Şaibe duygusu uyandırıyor. Sınav soru ve cevapları eğitimin bir aracı destekçisidir. Hataları görebilme de en önemli faktördür.

Ne zaman, kimler bu konuda ciddi ve yararlı adımlar atacak bekliyoruz…

Mutlaka konu ile ilgili BİMER yazın ve TDUB a iyi niyetinizi belirtin. Bu konunun hassas ve önemli bir konu olduğunu, sınavlara giren adayların aslında muhatabı sizlerin (tdub) olduğunu belirtin. Sizleri kaile almaları ve sizler için bu konuda bir şeyler yapmaları TDUB için de sınavda başarılı olan ve birliğe kayıt olan her üyenin birliğe güvenini baştan sağlayacağını belirtin…

Puanlama

 • 10
 • 4
 • 10
 • 8
 • 7
 • 7.8

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia