Lisanslama Sınavında Başarısız Oldum, Şimdi Ne Olacak?

Spl Sınav başvurusu

Bilindiği üzere yakın tarihte Değerleme sınavları gerçekleştirildi.

SPK Lisanslama ve nezdinde gerçekleşen Değerleme sınavlarına yönelik genel anlamda sorulan sorulardan birisi ” Lisanslama Sınavında Başarısız Oldum, Peki Şimdi Ne Olacak ? ” sorusudur. 

Konuya dikkat çeken ve nabız yoklayan  Kaandavis yetkililerinden ve lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olan Hakan Yıldızcı ‘nın aktardığı bilgiler ise şöyledir;

Sınav Sonrası Durum Değerlendirmesi

SPK Gayrimenkul ve Konut Değerleme Sınavı Tüm Dersler

Lisanslama sınavlarının açıklanması üzerinden yeteri kadar süre geçti. Bu geçen süre içinde başarılı olanlar da olamayanlar da kahve molası, sigara arası, yemek sohbetlerinde kendi başarı ve başarısızlıklarının sebeplerini iş arkadaşları ile paylaştılar. Başarısız olanlar yeni ve yaratıcı bahaneler bularak durumu kurtarmaya çalışsa da kendileri ile baş başa kaldıklarında bu yalanlara kendileri de inanmadılar elbette.

Neden sınava girenlerin bir kısmı başarılı olurken bir kısmı da başarısız olur? Cevap basit aslında; çalışmadan bir sınava girip başarılı olmayı beklemek piyango ya da loto oynamak kadar bir şansa sahip olmanız anlamına gelir. Sahadaki uygulamalardan kaynaklı bilgilerinizin küçük bir kısmı sınavda işinize yarar ne yazık ki. Bunun sebebi de sizin bildiklerinizin tecrübe ile kazanılmış olması ve size öğreten kişilerin tam olarak doğruyu aktaramamış olması ve daha önemlisi uygulama ile teorik olan kısımların uyuşmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenledir ki sektörde, sahada hiç çalışmamış bir kişi düzenli bir çalışmayla sektörde çalışan, tecrübeli bir kişiden daha başarılı olmakta ve lisans almaya hak kazanabilmektedir. Sonrasında bu lisansla sahada iş yapması biraz zor olsa da yine de sizden bir adım öne geçmektedir. Zira son dönemde bankaların lisanslı değerleme uzmanı kullanılması konusunda ısrarı artmaktadır.

Çalışma Stratejisi

Sınav başvurusundan sonra ilk akla gelen pratik fikir genelde şirketten 2-3 gün izin alıp sınavdan önce boşa çıkmak olur, ancak uygulanması zor bir plandır. Lisansı olmayan ve değerleme şirketinde çalışan kişi muhtemelen her işe gönderilecek ve izin almak konusunda da pek fazla hakkı olmayacak bir eleman statüsündedir. Bu nedenle başvuru sonrasında sınava kadar olan dönemdeki her haftasonunu değerlendirmek gerekir. İşyerinde sınava çalışmak hem zor hem de etik bir davranış olmayacaktır. Bu nedenle Cuma/Cumartesi/Pazar günleri için plan yapmak ve yürütmekte olduğunuz işlerle çakışmasını önlemek daha sağlıklı olacaktır.

Çalışma günlerinden sonra diğer önemli konu çalışma şeklidir. İlk defa sınava girecekleri için Konut Değerleme ve Gayrimenkul Değerleme lisanslarına birlikte başvurmalarını tavsiye ederim. Konut Değerleme lisansına ilgi çok düşük olmasına rağmen stratejik bir yaklaşım olarak 2 ders geçerek lisans sahibi olmak, yolun yarısını geçerek yükü azaltmak anlamına gelecektir. Sınav süreci duruma göre çok uzayabildiği için 3 yıllık geçerlilik süresini aşan ve başarılı olunan derslerden tekrar sınava girmek zorunda kalanlar oldukça fazladır. Konut Değerleme lisansı alındığı takdirde bu 2 dersin (1001 ve 1014) geçersiz olma ihtimali ortadan kalkmakta ve geri kalan 2 ders (1015 ve 1019) için daha rahat çalışma şansı ortaya çıkmaktadır. Bu strateji mevcut yazılı sınav sisteminde geçerli olduğu kadar bilgisayarlı sınav için de geçerli olabilecektir.

Çalışanlar için 2+2 sistemini uygulamak çalışırken daha düşük stres yaratacağı için başarılı olma şansınız artacaktır. Öncelikli dersler mutlaka 1001 ve 1014 olmalıdır. Zamanınız kalırsa 1015 ve 1019 derslerine çalışabilirsiniz elbette ama bu pek de mümkün olmayacaktır. 4 dersten vasat puan almak yerine en az 2 dersten yüksek puan almak sizin ortalamada 60 üzerine çıkmanıza da yardımcı olacaktır. Son 2 ders için 50 puan ortalaması alınması bile sizi lisans sahibi yapacaktır. ilk 2 dersi geçmiş olmanız ise sizi Konut Değerleme lisansı sahibi yapacaktır. Lisans olmamasından daha iyi bir durumdur.

Çalışma Planı

Çalışma planı için ise SPL çalışma notlarını kullanmak faydalı olacaktır. Referans kaynak olarak ise mutlaka elinizde UDES bulunmalı. Çalışma notlarında olmayan kısımların detayları, ya da atıf yapılan kısımların okunması gerekebiliyor. Bunlara ek olarak ise yayınlanmış olan sorular mutlaka kenarda durmalıdır. Son dönemde tüm sorular yayınlanmamakta olduğu için geçmiş yıllardaki soru setleri en büyük yardımcınız olacaktır. Değişen kısımlar için dikkatli olmanız gerekir. Mevzuat, yönetmelik, kanun vb. sıkça değişebilmekte.

SPL çalışma notlarını hızlı şekilde bir defa okumakla çalışmaya başlanabilir. Devamında ise ertesi gün ya da hafta ilgili dersin çıkmış olan sorularından 1 seti ilgili bölümler notlardan açılarak çözülebilir. Bu sayede notların hangi kısmından nasıl sorular geldiği hakkında ve genel olarak dersin ne olduğu hakkında ilk fikir edinilmiş olunur. Sonrasında ders notlarının ikinci defa ama daha detaylı ve satırların altı çizilerek çalışılır. Devamında yine 1-2 set soru çözülür. Bunlardan bir tanesi notlar açık olmadan çözülmeli ve eksik ya da en çok yanlış yapılan konular belirlenmelidir. Bu konular tekrar okunmalı ve sorular baştan çözülerek ikinci aşama tamamlanmalıdır. Son aşama yine çalışma notlarının okunması ile başlayıp devamında en güncel sınav sorularının çözülmesi ile tamamlanmalıdır. Yanlış cevap verilen sorular yine notlardan bakılarak tekrar çözülmelidir.

Çok soru çözmek ve soru tipine alışmak sınavda kolaylık sağlayan bir unsurdur. Bazı soruların cevaplarını çalışma notlarında bulamama durumu karşınıza çıkabilir, soru çözerek öğrenmek de bu nedenle önemlidir. SPL tarafından Google Play uygulaması olarak sunulan deneme soru setleri de var. Android işletim sistemine sahip cihazlarda 25 soruluk bu testleri çözebilirsiniz. Özellikle 1001 için faydalı olacaktır. Buna ek olarak ise güncel soru bankası satın almanız işinize yarayacaktır. Çözümlü ve güncel olmasına dikkat etmekte fayda var. Konu anlatımında SPL çalışma notları diğer kaynaklardan genelde daha derli toplu bir yapıya sahip. SPL tarafından yayınlanan konu alt başlıklarına da çalışırken bakmanızda fayda olacaktır.

Sözün Özü

Sınav başvurusu öncesinde çalışmaya başlamanız en ideali ancak genelde kimse son haftaya kadar çalışmaz. 2-3 günlük bir boş zaman yaratmanız durumunda en az 3 defa çalışma notlarını okumanız ve aralarda en az 100 soru çözmeniz 50 puana yaklaşmanızı sağlayabilir. Daha fazla ve düzenli çalışmanız durumunda ise çalışma notları ve deneme testlerinin sindirilmesini ve aklınızda kalmasını sağlamış olursunuz.

Sınavlarda başarılı olmak için konsantre çözümler aramak yerine karşınızdaki engeli küçük parçalara bölerek üstesinden gelmeyi denemek daha etkili sonuçlar sağlayacaktır.

Herkese başarılar !

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia