LSTS – Lisans Başvuru Sistemi Kullanım Rehberi

TSPB

SPL tarafından lisanslama sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından notların, LSTS – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne aktarımı bugün tamamlandı. Not aktarımının ardından geç olmadan LSTS üzerinden gerekli prosedürleri tamamlayan bazı meslektaşlarımız lisans başvurularını tamamladılar. Fakat sosyal medyaya da yansıyan LSTS sistemine giriş ve sistemin kullanılmasının bir hayli karışık olması nedeniyle henüz LSTS başvurusunu yapmayan meslektaşlarımız için küçük bir rehber çalışma hazırladık.

Öncelikle yaşanan sorun, LSTS sistemine giriş aşamasında yaşanmakta. Zira LSTS sistemi yalnızca İnternet Explorer tarayıcısının belirli versiyonlarında çalışmakta. Uyarı mesajına göre yalnızca İnternet Explorer 7, 8 ya da 9 versiyonlarının kullanılması önerilmektedir.

TSPB 1.ekran

İnternet Explorer’la LTST’ye giriş yapabilmek için Ahmet Bircan İPEK tarafından hazırlanan dokümanları adım adım takip etmek yeterli olacaktır.

LSTS 1.ekran LSTS 2.ekran

Görseller için Ahmet Bircan İPEK’e teşekkürler. 

LSTS’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla doldurulması gereken alanlar,

  • Kişisel Bilgiler: Kimlik Bilgileri alanı adayın Nüfus Cüzdanında yer alan bilgiler kapsamında doldurulacaktır.
  • İletişim Bilgileri: İletişim bilgileri alanında ev adresi, telefon bilgileri ve e-posta bilgilerinin bulunduğu alanlar doldurulmalıdır. Adayların iş adresi alanına veri girmesine izin verilmemektedir. Sermaye piyasası kurumlarında çalışan kişilerin iş adresi alanı, kurumların insan kaynakları yetkilileri tarafından LSTS üzerinde iş kayıtlarının oluşturulmasını takiben otomatik olarak dolacaktır. Sermaye piyasası kurumlarında çalışmayan kişiler ise iş adresi alanına veri girişi yapamayacaklardır.
  • Eğitim Bilgileri: Eğitim Bilgileri ekranında, mezun olduğu okula ilişkin bilgileri oluşturacaklardır. Adaylar bu alanda oluşturdukları bilgilerin doğruluğunu gösterir diploma ya da çıkış belgelerini Kuruluşumuza ulaştırmakla yükümlüdür. Belgelendirilemeyecek bilgilerin girilmemesi gerekmektedir.
  • İş Bilgileri: İş bilgileri bölümüne veri girişi yapılabildiği halde kayıt et butonu olmadığı için yapılan hiçbir veri girişi sistemde kayıtlı kalmamaktadır. Bu yüzden bu bölüm es geçilebilir.
  • Sicil Bilgileri: Sicil Bilgileri 1’de yer alan Adli Sicil Belgesi bölümünde temin edilen adli sicil belge tarihi ve belge numarası eklenebilir. (Adli Sicil Belgesi’ni E-Devlet – www.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirsiniz)

İlgili bölümler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra Lisans Başvuru bölümünden ödeme işlemi gerçekleştirilir ve Başvuru Aday Beyan Formu’nun çıktısı alınır.

Bu işlemlerinden ardından, aslı gibidir yapılan diploma fotokopisi, kimlik fotokopisi ve Başvuru Aday Beyan Formu olmak üzere 3 adet belgenin Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği adresine kargoyla gönderilmesi gerekmektedir.

Adaylar, sürecin akıbeti ile ilgili bilgileri yine LSTS üzerinden takip edebilirler.

SPL tarafından hazırlanan LSTS hakkında ki 4 adımlık açıklaması da şöyle,

SPL tarafından LSTS Hakkında Bilgi 1 SPL tarafından LSTS Hakkında Bilgi 2 SPL tarafından LSTS Hakkında Bilgi 3 SPL tarafından LSTS Hakkında Bilgi 4

Hatırlatma: Sicil numarasını veya şifresini unutan hatırlamayanlar için, info@spl.com.tr mail adresinden yardım talep edebilirler.
Gayrimenkul Değerleme Lisansı’na hak kazanan tüm meslektaşlarımızı tekrar tebrik ederiz.

Çalışma Metin Kaynağı : Experler.Com ‘ a aittirO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia