Mega projeler İstanbul’u kuzeye taşıyor

İstanbul Mega Projeler

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 3. Köprü ve 3. Havaalanı başta olmak üzere mega projelerin İstanbul’un gelişimine yeni bir yön kazandırdığını söyledi. 

Makbule Yönel Maya

Yapımı devam eden ve tasarım aşamasında bulunan mega projelerin, İstanbul için önemli fırsatlar barındırdığını vurgulayan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “İstanbul’un çarpık yapılaşmasının düzeltilmesinin önündeki iki büyük engel olan finansman ve rezerv alanlar konularına Mega Projeler ile çözümler sunmak; şehri kendi içinde üç veya dört ayrı merkeze bölerek yeniden yapılandırmak mümkün olabilecektir” dedi.

3. KÖPRÜ VE 3. HAVAALANI İSTANBUL’UN GELİŞİMİNE YENİ BİR YÖN VERDİ

3. Köprü ve 3. Havaalanı başta olmak üzere mega projelerin İstanbul’un gelişimine yeni bir yön kazandırdığını vurgulayan Maya, sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemde prestijli firmaların, yeni projeleri için konum belirleme çalışmaları sırasında; Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı, Karayolu Tüp Geçişi, Kentsel Dönüşüm bölgeleri, Çevre Düzeni Planı ve raylı sistem güzergâhlarının çok etkili olduğu görülmektedir. Yapım aşamasında olan Kuzey Marmara Otoyolu, Avrasya Tüneli, tamamlanan Marmaray, yeni köprü ve havaalanı gibi ulaşım projeleri kentleşmeyi kuzeye taşırken; her ne kadar şehir merkezindeki trafik yoğunluğu, güvenlik ve kirlilik sıkıntıları bulunsa da ulaşım ve hayatın kolaylığı sebebiyle şehir merkezleri oturum için halen talep görmektedir. Kentsel Dönüşüm de bunu etkileyen önemli faktörlerden biridir.”

Kaynak : EnsonHaberO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia