Tapu Müdürlüğün’den vatandaşa ciddi bir hizmet adımı – (MEGSİS)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bağlı kuruluşu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Mekansal Gayrimenkul Sistemi ( MEGSİS ) uygulamasını vatandaşın kullanımına açtı.

Megsis_Parsel_Sorgulama_Tespit_Etmek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü vatandaş merkezli çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Vatandaş artık internet yani dijital ortam üzerinden ister evinden ister akıllı cep telefonundan kendi parselinin ya da satın almayı düşündüğü parselin sorgulamasını yapabiliyor ve yerini görebiliyor.

Tapu ve Kadastro’dan Vatandaşı Rahatlatan Uygulama MEGSİS

MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından; kadastro müdürlüklerinde bulunan taşınmazlara ilişkin teknik verilerin tapu bilgileri ile eşleştirilerek, uluslararası standartlarda harita servisleri aracılığıyla bu bilgilere ihtiyaç duyan vatandaşlara sunulması, kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaşılması amacıyla hazırlanmış bir uygulama olma özelliğini taşıyor.

MEGSİS kapsamında toplanan kadastro verileri aynı zamanda vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla tapu bilgileri ile birlikte harita servisi olarak e-devlet kapısından da sunuluyor. Bu servisler www.turkiye.gov.tr adresinden sunulan ilk ve tek coğrafi servis olma özelliğini taşıyor.

www. tkgm.gov.tr adresinden CBS – coğrafi bilgi sistemi ile “parsel sorgulama” linki ve il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek doğrudan parsel sorgulaması yapılabiliyor. Bilgilerin girilmesi sonucunda parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü ekrana yansıyor. Parsel sorgulama ekranı herkese açık bir uygulama olup parselin yerini görsel olarak göstererek vatandaşın, evinde oturduğu yerden parsel hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Böylece, vatandaşlar parseli satın almadan önce, parselin konumunu, tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek parsel hakkında gerekli bilgilere sahip olabiliyor.

e-devlet üzerinden ulaşılıyor

Vatandaş, aynı zamanda maliki olduğu parsel ile ilgili her türlü bilgiye e-devlet üzerinden ulaşabiliyor.

Planlamalarda, altyapı hizmetlerinde, kentsel dönüşüm, çiftçi kayıt sistemi gibi ülke ekonomisine katkı sağlayan uygulamalarda kullanılmak üzere bu bilgiler ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapılmak suretiyle de paylaşılıyor.

Vatandaşların, MEGSİS üzerinden daha fazla bilgi edinilebilmesi yönündeki çalışmalar da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce devam etmektedir.

_________________________________________________________________________________________________________________

Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) Performans Çizelgesi için Tıklayınız…

_________________________________________________________________________________________________________________

Parsel sorgulama ile ilgili daha önce paylaşımda bulunduğumuz sayfamız için Tıklayınız…

_________________________________________________________________________________________________________________

Kaynak : Milliyet

 O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia