Acil olarak sektörün en büyük ihtiyacı olan MESLEKİ TİP HİZMET SÖZLEMESİ uygulanmalı

Mesleki Tip Sözleşme

İngilizce Contract type kelimesinden gelen Tip Sözleşme dir.

Türkçe anlamı olarak Tarafları bağlayacak koşulları, genellikle sözleşmeye taraf olmayan kimselerce (sözgelimi idari makamlarca) veya taraflardan birince belirlenen ve tarafların aralarındaki sözleşmeyi bu çerçevede yapmaları gereken sözleşme olarak tanımlanıyor.

Kendilerini sosyal sigortalı ve bir işverene bağımlı ya da çözüm ortağı çalışanlar olarak tanımlayan değerleme uzmanları, taleplerinin oldukça açık olduğunu ifade etmektedirler. Mesleki Tip Hizmet Sözleşmesi için bir an önce adım atılması gerekmektedir. Talep ettikleri bu işlem için değerleme uzmanları her seferinde bu konuyu dile getirmek istemelerine karşın, bu konuda muhatap olacak bir kürsü bulunmamaktadırlar. Ekspermedia bu konuya da el atmıştır.

Sektörün önde gelenlerinden A.Mesut Tatlıpınar tarafından konu ile ilgili görüş alındıktan sonra, tek tip sözleşmenin sektör kalitesini arttıracağı ve uygulanacak yaptırımlar ile hem çalışanlar (Kadrolu yada sözleşmeli), hemde firmalar yapılan işe karşı hiç bir suistimal yada art niyetli davranış sergileyemeyecektir. Yada temennimiz o yöndedir.

– Sözleşmeli yada kadrolu eksperler ( işi suistimal edenler kast ediliyor ) sadece ruhsat numarası bulmanın bu işin hakkı olmadığını öğrenip işinin hakkını verecek, firmaya ve müşterisine olan tüm sorumluluğunu yerine getirecektir.
– Firmalar ise rapor ücretlerinden tutunda saçma sapan puan durumları ile ücret kesintisine gidemeyecek,
(*) Örneğin raporu bankanın iptal etmesi ile ödemeyi yapamayacağını söyleyen firmalara buradan seslenmek istiyoruz, bu durum çözüm ortağını bağlamamaktadır. Çözüm ortaklığı işin karşılığına istinaden yapılır. Firma ile banka arasında yaşanan sorunların çözüm ortaklarına lanse edilmesi sadece işgüzar firmaların 3 kuruşun hesabını yapma politikasıdır.

Örnek; Mehmet ile anlaştım bir iş yaptırmak istiyorum, Mehmet ile anlaştım diye Mehmet’in özel hayatı bilmek yada onun parasını kimden alacağını bilmek zorunda değilim. Ben Mehmet ile anlaştım Mehmet’in parasını kimden alacağı beni ilgilendirmemeli. Ancak firmalar bankaları bahane etmektedirler. Yakın zamanda o özel ve sektöre kalite adına paha biçilemez hareketlerde bulunan firmaları ön plana çıkarmak için bir çalışma yapacağız. Bu firmalar ödemelerini bankalardan aldıklarına yada alacaklarına bakmadan yapmaktadırlar.

Aynı durum kadrolu uzmanlar (eksperler) içinde geçerlidir. Kalite odaklı iş yapılması için herkes payına düşeni yapıp hak ettiğini om zaman düşünmeli.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği konunun yetkilisi ve sektörün resmi kuruluşu olmasına rağmen böyle bir çalışma kendilerinden hiç duyulmamıştır. Değerleme sektörü, geç kalınmış ve çok hızlı adımlarla ciddi değişikliklere ihtiyaç duyan bir sektördür. Bu sektör gelişime açık ve gelişme potansiyelini henüz tamamlamamış bir sektördür. Bu gelişimin çok daha yavaş olacağını düşünüyoruz. Birlik çok yavaş adımlar atmaktadır. Sektöre en önemli olarak atılması gereken adımların başında tip sözleşme gelmektedir.

Sektörün talebi şu şekildedir:

– Değerleme uzmanlarının, firma çalışanı ya da çözüm ortağı olsun tüm ekonomik, sosyal ve mesleki haklarının tanınarak güvence altına alınması için Tdub nezdinde girişimlerde bulunması,

– Değerleme uzmanları adına hazırlanacak tek tip sözleşme ile ilgili tanımlayıcı ve koruyucu hükümlere yer verilmesi,

– Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğince hazırlanacak Tip Sözleşme’nin firmalar tarafından kabul edilerek, tüm yurtta zorunlu bir uygulama haline getirilmesi,

– Tüm sektör erbaplarının (Firma ve çalışan), bu sözleşmeye riayet etmesi,

– Yalnızca uzmanların, denetmen yada sözleşmeli personel değil, firmalarında haklarını koruyucu bir sözleşme olmalı,

Bu sözleşme RANT kokmamalı tip sözleşmeler sadece oluşturulmalı ve TDUB  nezdinde kabul edilmeli. Tahminimiz şu yöndedir ki her imzalanan sözleşmenin TDUB’ a kaydı yapılırken sözleşme başına ücret talep ederler. Böyle olmamalı, sadece firmalar ve ve değerleme uzmanları sözleşme imzalarken hükümler yer almalı ve bu hükümler kabul edilmeli. Gerisi mesleğe saygıya kalmış.

Şayet, Tip Ekspertiz Hizmet Sözleşmesi” tarafsız hukukçular tarafından hazırlanıp, taslak metin tartışmaya açılırsa, sektör; ” ADOLF HITLER’ e ” rahmet okutturacak cinste kaleme alınıp, bizlere dayatılmak istenen deli saçması sözleşme metinlerinden de kurtulur…

A.Mesut Tatlıpınar.

Acil bir çağrıdır…
Bu çağrıya destek vermek için aşağıda bulunan imza kapmanyasına katılmanız rica olunur…
Attığınız her imza TDUB a mail olarak gitmektedir…

Tip Sözleşme Örnekleri için TIKLAYINIZ

Change.Org imza kampanyasına sende KATIL

A.Mesut Tatlıpınar ‘ ın itiraz ettiği sözleşmeler ve bahsi geçen bilgi metni;

Hukuk okur yazarı olmayan pek çok genç meslektaşım, kendilerine dayatılan her sözleşmeyi, önünü arkasını düşünmeden, sorgusuz sualsiz, gözleri kapalı imzalıyorlar. Bizim gibi bir kaç kişi ise, sözleşmelerde yer alan bazı “absürt” maddelere karşı çıktığımızda, saçma sapan cevaplar alıyoruz… Tip sözleşme, hem şirketler açısından hem de bağımsız çalışanlar açısından önemli bir aşama olabilir… Şimdiye kadar 20’ye yakın şirketle sırf “sözleşme” yüzünden çalışma imkanım olmadı… Art niyet aramıyorum…  Ama cehalet var… İşte iki örnek:

Resimleri görmek için Tıklayınız.

Mesleki Ekspertiz Tip Sözleşmesi Gerekli - İtiraz Edilme Şekli  Mesleki Ekspertiz Tip Sözleşmesi Gerekli - İtiraz

 O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia