Nisan ayında ” Konut ” satışları ikiye katlandı

Nisan ayında banka kredisi ile alınan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42.7 gibi rekor bir düzeyde arttı. Bunu en çok hissedenler ise birebir işin içinde olan değerleme uzmanları oldu…

Maynet Konut EksperMedia

Gayrimenkul Değerleme sektörü ipotekli satışları takip etmektedir. En iyi istatistik sistemi Değerleme şirketlerinin kullandıkları arşiv takip sistemlerinde gizlidir. Bu nedenle Nisan ayının yoğun geçtiğini hissedenlerden biri olarak belirtmek isterim ki epey bir artış vardı emin olabilirsiniz.

Bir diğer yandan ise Konut üzerinden Ticari Segment adına yani ticari kredi kullanımının artışına da dikkat etmek gerek…

Türkiye genelinde toplam konut satışları Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42.7 artarken, kredili konut satışları yüzde 96.5 artışla iki katına çıktı.

TÜİK Konut Satış İstatistikleri verilerine göre, konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42.7 artarak 119 bini geçti.

İpotekli olarak yapılan banka kredili konut satışlarında yılın ilk aylarında başlayan yüksek artış Nisan’da da sürdü. İpotekli konut satışları Nisan’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 96.5 artışla 46 bini aştı.

Türkiye genelinde “yeni” konut satışı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40.1 artarak 53 bine yaklaşırken, ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44.9 artış göstererek 67 bine çıktı.

Yabancılara satışlar 1,847 konut üzerinden 584 olarak İstanbul’da yapıldı. İstanbul’u 507 konut ile Antalya, 133 konut ile Bursa ve Yalova, 90 konut ile Aydın, 76 ile Mersin, 63 ile Sakarya izlemiş. (DHA)

Puanlama

  • 8
  • 7
  • 6
  • 8
  • 10
  • 7.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia