O sistem bizde yok ya

Gülmek Gülümsemek ve Gülüyoruz

Konumuz her zaman olduğu gibi değerleme uzmanları yada pratik eksperlerin önüne çıkan engellerdir.

Tüm tapu müdürlüklerinde olduğu gibi gittiğiniz her tapu müdürlüğünde tek bir sistem olan TAKBİS sistemi kullanılır.  Bu sistem tapu müdürlüğü eğitimleri ile empoze edilir. Yeni memurlara yada farklı bir amaçlar doğrultusunda ilgili memurlara yeri Ankara da diye tabir edilen eğitimler verilir. Bu eğitimler sonucunda tapu memurunun sistem içerisinde her türlü kod, komut ve işlemi bilmesi gerekmektedir. Tam anlamıyla olmasa bile büyük bir kısmını öğrenmiş olması gerekmektedir ki vatandaşa düzgün bir hizmet verebilsin.

Tapu müdürlüğü belirli bir noktada uygulama aşamasında hatalı ve eksik eğitim şeklinde olsa bile bu eğitimlere devam etmektedir.

Eksperlerin Tapu Müdürlüklerinde yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de bir memurun bildiğini bir başka memurun bilmemesidir.

X bir tapu müdürlüğüne gidilir, farklı bir tapu müdürlüğü ile aynı olması şart olmadan aynı tapu müdürlüğünde bile yaşanabilir. Bir memur tarafından sürekli olarak bir işlem yapılmaktadır. Düzenli bir şekilde aylarca o işi yaparsınız bir aksama olmaz. Ancak o memur izine çıkar yada tayin olur şeklindeki uzaklaşması sonucunda bu yapılması gerekilen işlem ile yerine getirilmiş farklı memur tarafından uzaklaşan memurun görevi yapılması istenilir. Her zaman olduğu gibi gider başvurur ve almak istediğin bilgiyi istersin ancak, işte o zaman sorunun başlar. Tapu memurundan talep ettiğin iş doğrultusunda ” bizde öyle bir sistem yok,”  ” o sistem bizde yok ” yahu diye bir tepki ile karşılaşırsın. Israrla her zaman böyle yapıyoruz dersin ancak memur bilmediğini söylememek ve mahcup olmamak adına inatla o sistem bizde yok diye diye o işi yapmaz ve aksatırsın işleri.

Sonuç itibari ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün bu konuda eğitimleri tam anlamıyla empoze etmeden memuru çalışabilir halde x tapu müdürlüklerine göndermemesi tavsiyemizdir. Eksperlerin işi aksadığında bankalar süreden kaynaklı olarak ilgili firma üzerinden, sıkıştırma yaparak daima eksperi zor durumda bırakmaktadır. Söz bu ki bankalar eksperlerin ne yaşadığını işleri nasıl bitirmek ve tamamlamak zorunda olduklarını bilmezler…

Saygılar.O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia