Otel Değerleme

Gayrimenkul Değerlemede Hesaplama

Otel ? Belirli bir ücret karşılığında yolcu ve turistlere konaklama ve yemek hizmeti veren tesis.

Oteller ? yapısı, teknik donanımı, konforu ve bakım koşulları gibi maddi, sosyal değeri, personelin hizmet kalitesi gibi moral elemanlarıyla tercih edilebilir nitelikte geçici konaklama ve kısmen beslenme ihtiyaçlarını bir ücret karşılığında hizmet olarak kabul eden ekonomik, sosyal ve sosyal disiplin altına alınmış işletmelerdir. Wikipedia

Otel Değerleme ? Hali hazırda ticari amacına uygun kullanılmak üzere projelendirilen otel olarak ruhsatlandırılan yapının yöntemine göre değerleme işlemine denir.

Otel Değerleme Yöntemleri ? Değerleme yöntemlerinin 3 alanı da değerlemeye katılmaktadır. Emsal karşılaştırma ile bölge de benzer veya farklı durum, konum vb. özelliklere sahip arsa, otel gibi bilgiler alınmaktadır. Emsal alınan bilgiler ile birlikte maliyet yöntemine gidilmektedir. Maliyet yöntemi sonucunda ise elde edilen gelirler neticesinde uygun hesap yöntemi doğrultusunda ulaşılan yöntem ile birlikte gelir yöntemi de kullanılmaktadır. Maliyet ve Gelir yöntemi birbirlerini desteklemesi gereken yöntemler olarak kabul edilmektedir. Tartışmaya açık bir konu olarak birbirlerini desteklemesi gerektiği çoğunluk üzerinde kabul görmüştür. Ancak tarafımızca doğru olan doğru maliyet hesapları ile maliyet yönteminin 1.kıstas olarak kabul edilmesidir. Gelir yöntemi de oturmuş ve belirli yıl zarfında aktif olarak çalışma hayatını sürdürebilmiş gayrimenkullerde geçerli olmalıdır. Günümüzde açılışı dahi yapılmamış otellere gelir yöntemi istenmektedir.

Otel Değerleme işlemini nasıl yapabilir yada yaptırabilirim  ?

Otel değerlemesi için, otelin var olduğu noktadaki bölge bazında çalışan yada merkezi otelin bulunduğu lokasyona

yakın olan Lisanslı değerleme firmasına ulaşmak ile başlayabilirsiniz…

Spk lisanslı değerleme firmalarının tam listesi için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 6
  • 9
  • 7
  • 4
  • 8
  • 6.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia