Değerleme sektöründe ÖZGÜRLÜK!!!

Özgürlük Anıtı

Evet özgürlük, bağımsızlık, yetkinlik. Çok mu anlaşılması zor uzak kelimeler ?

Özgürlük nedir : En genel haliyle, özgürlük, bağlı ve bağımlsı olmama, dış etkilerden(etkenlerden) bağımsız olma, engellenmemiş ve zorlanmamış olma halini dile getirmektedir. 

Bağımsız çalışma Davranışlarını, tutumunu, uygulamasını ve girişimlerini herhangi bir gücün etkisinde kalmadan düzenleyebilen, hür, özgür, müstakil kurum yada kişilerin işlevleridir. 

Yetkinlik : Genel anlamda yetkin olma durumunu, yani belirli bir alandaki sorumluluk ve/veya görevleri yerine getirebilme durumunda olmayı ifade eder.


Bugün yaşadığım bir durum üzerine yaşadığım karmaşıklıktan yola çıkarak bir anlatım yapmak istiyorum izniniz olursa.

Bir emlak ofisi ile irtibata geçerek ilgili ekspertize dair görüş ve detaylı bilgi almak istedim. Konuşma devamında ekspertiz konusu taşınmazın ilanları, istenilen değerleri karşılaştırılarak taşınmazın o bedeli etmeyeceğine her iki taraf olarak kanaat getirdik.

Sorun şu ki evet gerçekten etmiyor. O taşınmaz o istenilen ve internete koyulan ilanları yerindeki bilgileri bölgedeki emsalleri itibari ile etmiyor. Ancak öyle sorunlar yaşıyoruz ki bir yada birden fazla ilanı olması halinde bankanın dönüşü oraya nasıl bu fiyatı yazarsınız oluyor. Zamanla firmalar arası yapılan puanlama durumunda zayıf ve olumsuz yönde etkileniyorsunuz…

Firmanın yapmak istediği ise en kaliteli ve en doğru işlem sonucunu beğenmeyen şube ve bankalara işin önemini öğretmek. Firma işlerinin azalmasına firmanın maddi açıdan yükünün ağırlaşmasına sebep olmaya varıncaya kadar her türlü aksilikleri gerçekleştiriyorlar. Şubenin ve müşterinin itirazlarından yola çıkılarak şirketlere yaptığı ıs açısından baskı kuruluyor. Zamanla bankalar kredi kullanılacak değere yönlendiriyorlar işi. Her an iş kesilir korkusu ile. Amaç gerçek değer tespitinden ziyade kredi çıkmasını sağlayacak değer uygulamasına çekiyor firmaları. Banka işi kesebilir, azaltabilir, onlarca çalışandan eleme yapmaya başlayabiliriz diye firmalarda bu furyaya zamanla uymak zorunda kalıyor.

Ekspertiz yapılacak taşınmaz ilanı göz önüne alınınca yazılması gerekilen tutar ilan değerinin %60 ‘ ı oranında olması gerekirken neredeyse  istenen bedelin %80 nine yakın bir değer yazmak zorunda kalınıyor. Gayrimenkul değerleme firmaları, arşivleri, bölge değerleri, sürekli yapılan ekspertiz raporları ve yaptıkları işlerin bölge birim değerlerini kontrol ederek raporları bankaya sunarlar. Zamanla değerleme firmalarına hizmet veren arşiv ve takip sistemlerinin harita bölümlerinde birim değerler birbirinden alakasız ve farklı olup, yeri geldiğinde uçuk aralıklarda görülebilmektedir.

Biz artık değerleme yapmıyoruz. Çünkü yetkimiz yok, bağımsız değiliz, özgür hiç değiliz. Yazdığımız değerlere itiraz etmeden uygulamaya geçen yok, mutlaka revize edilecek ve mutlaka itiraz sonucunda değer arttırılacak. Bir firma hata yapsa bile o değer hoş geldiğinde senin yazdığın değer umursanmaz. Taşınmaz için bir bedel isteniyorsa ona endeksli olarak yazmak zorundasın. Nitekim bazı ilçeler bazı semtler de bazı sebeplerden dolayı 6 ay önce yazdığın değere endeksli olarak şimdi 2 katına satılmaya çalışılıyor ve lanet olsun ki alıcı buluyor. işte bu da firmalar büyük sıkıntılar çıkartıyor.

Parayı sokakta bulanlara sesleniyoruz. Fiyat araştırmanız çok zor değil. Paranızın kıymetini bilin. Alacağınız yerin 2 kat bedelini ödemeyin sonra firma neden küçücük bir değer yazmış diye itiraz etmeyin…
Firmalar çaba harcıyor ekspertiz yapıyor uğraşıyor didiniyor, Müşteri ve Şube tek kalemde saygısızca böyle bir değer yok yazamazsın diyor…

Bankalar sayesinde sistem içerisinde düşünemeyenler yetkisiz ve özgür olmayanlarız bizler… ( itirazı olan ? )

Merkezi Yönetim

BDDK ‘ nın bu konuya el atması gerektiğini düşünüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi şartname, rapor sistemi, değerin tamamı ile firmanın yetkisinde olması, kesinlikle firma dışında değer itirazı kabul edilmemesi gibi uygulamalardan bazılarının en azından gerekli olanların aktif hale gelmesini talep ediyoruz.

Sürekli değer itirazlarına kaşı gerekiyorsa bankaların şubelerini eğitmeleri ve lüzumlu lüzumsuz her değere itiraz etmemelerini talep ediyoruz.

 O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia