Ekspere göre ” Patron Çılgınlığı ”

Ekspere göre ” Patron çılgınlığı” . . .

Bana mı dedin

(Bu yazı ekspertiz, ekisper ve kendini eksper hissedenlere yazılmıştır.)

Kural 1: Mümkün olduğunca az paralara eleman çalıştır, böylece paranın çoğu sana kalsın.

Kural 2: Çalışanının şirkette herhangi bir alana/konuya hakim olduğunu hissetmesine asla fırsat verme, böylece hep sana bağımlı kalsın, kendini yetersiz görsün.

Kural 3: İstediği zammın hep bir parmak aşağısını ver ki, “patron kim” unutmasın…

Kölelik düzeni

Bunları yaparsanız şirinleri göremezsiniz ama sizler de büyüyünce patron babalarımıza katılabilirsiniz.

Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda 2016 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi yayınlandı. Buna göre en küçük konutta 55 TL, arsada 77 TL, dükkanda 60 TL zamlı minimum fiyat tarifesi belirlendi. Çok da güzel oldu, emeği geçenlerin eline sağlık. Kadrolu, çözüm ortağı arkadaşlarımızla kulisler döndü elbet, biz de sektör çocuğuyuz!

Sektördeki bu hareketlilik, sektörü uzun vadede iyileştirecek bu güzel adımlar, işin albenisini de arttırdı arttırmasına. Herkesler şaşırdı. Bir firma bireysel ataklar yaptı, bir banka ona eşlik etti, kadrolular mağdur edildi derken, ortalık karışık.

Peki patronlar ne yaptı?

Seçim öncesi durulan piyasa, beklentilerini karşılamayınca çalışanlarına zam yapmamışlardı. Patronlar bir müddet kendilerini sağlama aldı, çalışanlarına zamcık yüzü göstermedi. Gayrimenkul piyasasını kendi içinde uzay boşluğunda değerlendiremem elbet, bunu anlayışla karşıladık, iş yok diye zam da yok dedik. Ama sonra rapor fiyatlarına zam geldi. Aaa! Patronlar yine zam yapmadı. Zamcık yaptı.

Haberi erken alan bir takım patron (takım: ceket, kumaş pantolon, gömlek, kravat) değişik bir prim sistemine geçiyor, prim sistemin en güzel yanı kazanılan primin banka ödemesi olmadığı gerekçesiyle bir sonraki ay verilmesi.

Pirim sistemi şöyle; bana 10.000 TL veya altında kazandırırsan, % 2,5 ekstra, 15.000 TL ye kadar %5.

Yaniii, iş başına şu kadar, kazanç başına yok öyle değildi, alo, orada yok yok kolon dönmemiş, sağa park edeyim, neredeydi benim hesap makinam… Kısacası bu şartlarda… (Hesap yapamadı) Patron: “Ya karıştırma işte vereceğiz bir şeyler, önümüzdeki ay görürsün.” E patron pirim verince haliyle maaşları da düşürdü. Bu patron düşürünce öbür patron, nasıl olsa piyasada maaşlar düşük dedi, cesaretlendi. 30 konut yapan bir kadrolu eksper bu ay şirketine 1650TL aralık ayına göre fazla para kazandırdı. Bunun ortalama 300-400 TL si ekspere yansıdı. Kalan 1300 TL.

Haberi olmayan varsa haber vereyim dedim!!!

Siz bilmezsiniz ekisperler, “Kısmetse Olur”da bu hafta Cansel elendi, Ceyda, Dani’ye aşık oldu. Gelinler evinde bunu duyan Melis taş kesildi. Eser yazıklar olsun dedi. Emre’yle Ayça barıştı, derken Cansel geri geldi, Dani’yle konuşmaya başladı, bunun üzerine Ceyda, Cansel’e ahlaksız dedi. Boğaçhan araya girdi. Mehtap bayıldı.

Haberiniz olsun.

Selamlar

2016 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi

2015 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi

Anonim…

Puanlama

  • 7
  • 8
  • 6
  • 7
  • 9
  • 7.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia