Resmi Kurumlarda Sektörümüz Gün Geçtikçe Daha Değersizleşiyor

Gayrimenkul Değerleme Ekspertiz Esnası Problemler

Bugün Gaziosmanpaşa Tapu Müdürlüğünde yaşanan bir durum itibari ile bu konuya ihtiyaç duyduk…

Gayrimenkul Değerleme işinin bir parçasını yaparken ekspertiz çalışmaları arasında onlarca elzem durumla karşılaşıyoruz. Bunlardan biride tapu ve belediye gibi resmi kurumlarda bizleri yetkisiz kılarak değerimizi alaşağı eden yetkililerimiz sayesinde bugün olduğu gibi bırakın arşiv görevlilerini temizlik görevlilerinin bile eksperler karşı saygısız ve azarla-atar yapmasıdır.

Arşiv memurunun izinli olmasından kaynaklı olarak yerine bakan ilgili temizlik görevlisi ve arşive bak diye görevlendirdikleri arkadaşlar 14.11.02014 de birkaç ekspere, mahalle kavgasında davranılan tavırlarla keyfini kaçırırcasına girişimlerde bulunmuştur.

Problemimiz şu, banka adına resmi belgeler ve evraklar ile gidip inceleme yapıp çıkmak tek amacımız. Ancak bu incelemeyi yapmak için gittiğimiz tapu ve belediyelerde o işe mensup direkt muhataplar net olmadığından, yada yalnızca bu işler ile ilgili kişilerin yükleri ağır olduğundan sürekli olarak sıkıntı yaşamaktayız. Dosya çıkarma işlemi aksar, gecikir, bekler ve zaman kaybederiz,  bu durum neticesinde, hali ile robot gibi rapor istenen ve robot gibi davranması istenilen eksperin dosya da dosya demesi üzerine geneldir ki tartışma olur.

Eksperler yanlarından transit geçip önlerinde el pençe durulan avukatları gördükçe bizim günahımız ne diyor. Yalnızca proje görüp çıkmak amacımız. Ne arşivciyi ne bir diğer memuru görmeye gidiyoruz resmi kurumlara. Yalnızca dosyamız, projemiz önümüze gelsin yeter. Avukatlar direkt yetkili olsalar bile banka eksperleri de bu işe yetki yazıları ve resmi belgeleri ile, ilgili kişilerce gönderiliyor.

Sürekli sektör içerisinde bu tarz sıkıntı çekenlerin lanetleyip kendi hallerine bıraktığını biliyoruz. Ancak o kadar yetkisiz ve değersiz görünüyoruz ki uzaktan, ya da öyle anlatılıyoruz ki üniversitenin ilgili bölümlerinden (Harita, İnşaat, Mimarlık ve Şehir planlama) mezun olup yıllarca eğitimini en iyi şekilde tamamlamış ve bu statüye hak kazanan insanları, eğitim farkı olan, söz noktasında hiçbir geçerliliği olmayan kişiler ve temizlik görevlileri bile, kendilerinde eksperleri azarlayabileceği ve söyleneceğini düşünebiliyor, uygulamaya geçebiliyorlar.

Her ne kadar eğitim farkından bahsetmiş olsak ta bu durum eğitim ve maddiyat ile hiç ilgili değildir. Bu durum tamamen SAYGI ve HOŞGÖRÜ odaklıdır. Sektör yetkililerinin oluşturamadığı saygınlık bizi ezik ve itilip kakılabilecek bir noktaya götürüyor.

Sanmayın eksper karşısındakinin ağzının payını veremiyor, tabi ki de verebiliyor, ancak sadece mesleğine saygısındandır susuyor. Durum şudur ki olayın saygı boyutunu aşmaya cürret edip ezmeye yönelik baskıcı ve itici tavırlara dır isyanımız. Sadece dosya görmek için gittiğimiz ilgili yerlerde arşiv memurlarının ( Genelleme olmadan bahsediyoruz İşini hakkı ile yapan yürekli ve temiz insanları tenzih ediyoruz ) ekspere karşı saygısız ve rahatsız edici tavırlarını doğurmaktadır. Bu durum sektörün geriye gidişi ve ilerleyememesi demektedir.

Amacımız saygılı ve kaliteli bir sektör var etmek. Oturulan yerden disiplin yönetmelikleri oluşturmaya benzemez. Sahaya çıktığınızda sürekli bir sorun, problemler ve sıkıntılar yaşandığını göreceksiniz.  Avukat gibi bir yetki istemiyoruz. Biz eksperler sadece dosyasını inceleyip 10 dakikada ilgili resmi kurumdan çıkmak isteyen dost canlısı varlıklarız. 

Zeytinburnu ve Avcılar tapu müdürlüğü dosya inceleme sistemini tüm tapularda uygulatmak için çalışacağız.

Puanlama

  • 8
  • 10
  • 9
  • 7
  • 5
  • 7.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia