Resmi kurumlarda tek düzen ve yetkinlik!!!

Resmi kurumlarda tek düzen ve yetkinlik!!!

Konumuzun amacını şöyle anlatalım isterim.

Eksper; Belediye, Tapu, Kadastro, Anıtlar Kurulu, Tarım müdürlüğü vb kurumları ziyaret eder ve rapor için gerekli olan doneleri toplar. İhtiyacı olan bilgiler için tüm resmi kurumları gezmekte ve incelemeler yapmaktadır. Bu incelemeler neticesinde gitmek zorunda olduğu başta Tapu Müdürlüğü ve Belediye de her gün yaşadıkları sıkıntılar dile getirmek istiyoruz…

Belediye; Eksperin en büyük 1.sorunu belediyelerdir. Gittiğimiz belediye de gün geçmesin ki sistem değişmesin. Örnek olarak Sultangazi Belediyesi‘ni ele alalım, Bir hafta gidiyorsunuz size ilgili imar dosyasını taramadan seçmece şekilde veriyorlar. Tüm dosyayı değil de yapı ruhsatı proje ve imar durum çizelgesi gibi. Belki dosyanın içerisinde tutanak karar veya kısıtlayıcı bir yazışma mevcut. Ancak siz dosyayı göremediğiniz için dosya tarafınıza temiz olarak geliyor. Yasal olmayan bir yere belediyenin bu uygulamasından ötürü kredi çıkartmak zorunda kalıyorsunuz. Resmi olarak yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda firmayı bağlayan hiç bir problem yoktur.  Firma dosyayı taramadan eksik bir şekilde seçmece vaziyette aldığını raporunda belirtir. Zararlı banka çıkar. Bir başka hafta gidiyorsunuz dosya çıkarma uygulaması bir gün önce başvuruyorsunuz peşin peşin harcınızı da yatırıyorsunuz ve bir gün sonra gelip inceleyin diyorlar. Bir başka hafta gidiyorsunuz bu seferde dosyaya başvuru yapıyorsunuz 2 gün sonra gel diyorlar. Peşin peşin harcı yatırıyorsun belki dosya bulunamayacak, ya da bankaya iki gün sonra dosyayı gelin inceleyin dediler nasıl diyeceksiniz diye kara kara düşünürsünüz.

Tapu: Çoğu tapu müdürlüğünde olduğu gibi gün yada saat uygulamasına göre programa uyar gidersiniz bir de bakmışsınız gün veya saat değişmiş. Bu gün git yarın gel. Yarın şu evraklarla gel gibi uygulamalar ile karşılaşırsınız. Bir gün başka evrak isterken bi gün başa evrak istemeye başlarlar…

Peki İstek nedir.? 

Eksperlerin bankalardan istekleri şudur. Eksper siz servisinize binip evinize döndükten sonra ki aşamalar dahilinde gece uykuya daldığınız noktada bile uyumaz rapor yazar. Neden çünkü rapor sürelidir ve banka hemen ister. Gecikirse şayet ve programın dışına çıkarsa banka saldırmaya ve puanını kırmaya başlar. Eksperden milyonluk raporlara çabucak imza atmasını istersiniz. Her şey kabulümüz uyuyor ve bir şekilde idare ediyoruz. Ancak şöyle bir problem var ki belediye ve tapu incelemelerinden kaynaklı olarak bir çok firmanın canını yakan siz bankaların firmalara saldırdığınız kadar belediye ve tapu müdürlüklerinde, firma yetkisi ile giden eksperlerin önünde olan engelleri kaldırmanızdır talebimiz. Gün veya saat uygulamalarını görmediğiniz gibi bir de firmalara o rapor gelecek gibi baskılarla raporun acele ettirilmesini istersiniz. Kaldırın tüm engelleri eksper gittiği gibi dosyasını incelesin çıksın, projesini görsün ve kurumdan 5 dakika içinde ayrılsın.

Şayet belediye ve tapularda bulunan bu sorunlar sizi ilgilendirmiyorsa uzayan süreçlerde bizi ilgilendirmiyor. Belediye dosyayı 2 gün sonra gösteriyor. Yazar geçer ve bekleriz. Umurumuzda olmaz. Biz sektörün kaliteli ve düzgün bir rayda ilerlemesi için bu kadar dert ediyoruz. Biz de biliyoruz yazıp beklemesini. Bir problemimiz olmaz. Olan bankalarınıza olur. 

Çok mu bir şey isteniyor. Hayır. Sadece yapmanız gereken ilgili kurumlar olan  TDUB, TKGM, BDDK, İÇ İŞLERİ, BELEDİYELER, ve başvurulması gerekilen diğer kurumlar gibi yerlere bu talimatları verdirebilmeniz. İşte o zaman eksperler sizlere raporları daha düzgün ve uygun zaman diliminde sorunsuz bir şekilde gönderecektir. İşte o zaman zaten sokaklarda ve kurumlarda çektikleri sıkıntılarını bilmediğiniz eksperlerin sorunlarına bir nebze olsa da katkıda bulunmuş olacaksınız. Bir nebze diyoruz ancak o kadar büyük bir düzeltme olacak ki sektör için. Zamanla teknolojiyi takip ederek süreçler daha da kısalacaktır. Şayet kaliteli ve hızlı ekspertiz istiyorsanız. Belediye ve Tapularda yetkinliği arttırmalısınız. Çünkü eksper zaman kaybetmeyi sevmez, onun çok sevgili bankası ondan rapor bekler. En azından anlamadıkları projeye bakmaya gelen avukatlar kadar bir yetkimiz olmalı. Lisanssız olsak bile şirket adına gidiyoruz. Şirketi temsil ediyoruz.

Problem İstanbul/Sultangazi konu alınarak anlatılmış olunup, diğer tüm belediyeler için geçerlidir. Her belediyenin kendine has ekspere çıkarttığı problemler bulunmaktadır. İstanbul Bağcılar Belediyesini Kutluyoruz. Pilot bölge olma özelliği ve çalışma sistemine Teşekkür ediyoruz.

Puanlama

  • 8
  • 10
  • 10
  • 10
  • 6
  • 8.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia