RICS: Royal Institution of Chartered Surveyors’a nasıl üye olunur?

Rics Turkey New Member
Öncelikle bu kurumu tanıyalım!

RICS_Logo_Portrait_BLACK

” Rics – Royal Institution of Charatered Surveyors ” İlk olarak 1868 yılında birleşik krallık içinde kurulmuş, halen dünyanın büyük bir çoğunluğunda Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Orta doğu ve Afrika’da hemen hemen bir çok ülkede 100,000’leri aşkın üye sayısına sahip, merkezi Londra da bulunan uluslararası bir meslek kuruluşudur.

Ağustos 2009 itibariyle sadece Avrupa da 8500 üyesi bulunan Rics’in Avrupa kıta merkezi Brüksel de yer almaktadır. Gayrimenkul, arazi/arsa ve yapılandırılmış çevre konularında dünya çapında faaliyet gösteren profesyonelleri temsil eder.

Rics belgesine sahip kişiler “ mrics ” ve en üst kademede “ frics ” olmak üzere iki farklı unvana sahip olurlar. Rics belgesine sahip olanlar SPK Gayrimenkul Değerleme Lisans sınavına girmeksizin finans ya da kamu kurumları dâhil diğer paydaşlara değerleme hizmeti verebilir ve Rics’in onay verdiği 110 ülkede herhangi bir sınava girmeksizin kolay iş bulabilmeleri ve çalışabilme haklarına sahip olurlar.

RICS, Üyeliğini kazanmanız için önce kendinizi tanımalısınız.

Bu belgeye SPK’nın yaptığı gibi 50-60 puanlarla dahil olamıyorsunuz. Bu adamlar sınava değil boyunun ölçüsüne bakıyor. O ölçüyü de güzel alıyor. Üstatlardan birisi bu belge için boy ölçüsü yorumunu yapmış ve zahmetini anlatmıştı.

RICS ile hiç bir bağlantısı olmayan kişiler ile üyeliğe başlayalım;

Üyelik sadece ölçütleri olarak ” Eğitim, Deneyim, Etik ve Değerlendirme ” kriterlerini karşılayan ve ilgili mülakatlardan geçebilecek kapasiteye sahip kişiler bu markaya sahip olabilirler. Yani iyi bir eğitim geçmişiniz, Deneyiminiz ise tartışılmayacak, Etik kurallara da uygun olacak bir yapıda olmalısınız…

Tüm işlemlere başlamak için bu linki TIKLAYIN Ücret ve tarihler kılavuzu içinse burayı TIKLAYIN

İlgili kriterleri taşıyan kişilerin/bireylerin Risc kriterine uygun sunulan öz geçmiş formunu/üyelik talebi formunu doldurup göndermeleri istenmektedir. Form için tıklayınız.

Bilgiler doldurulduktan sonra gönderim sağlanacak ilgili mail adresleri;

Amerika dışı; contactrics@rics.org

Amerika CV: ricsamericas@rics.org

Öz geçmişlerin içermesi gereken konular ise;

Kişi ve Proje bilgileri, Tarihleri ile bilikte profesyonel iş bilgileri, Kimlik bilgileri, Başlangıç ve Bitiş dahilinde diploma bilgileri, derece ayrıntıları, son 10-15 yıllık ilgili deneyim bilgileri gibi…

Ayrıca sistem olarak hangi koşula uyduğunuza dair sorulan bazı sorular ise aynen şöyledir.

 • Başka bir lisans var mı? Varsa derecesi? Mesleki deneyim süresi kaç yıl?
 • Br üst yönetim / uzman pozisyonunda çalışıyor musunuz?

Hangi kritere uygun olduğunuzu öğrenmek için TIKLAYIN

Tüm işlemlere başlayabilmenin ise iki yöntemi vardır.

 • 1.si Muhteşem bir ingilizce!
 • 2.si Yeni üyelik için işlemlere başlamanız. TIKLAYIN

Bir konu daha var. RİCS için gerçekliğe dayalı bilgilerle oluşmuş dolu dolu bir Linedin hesabınız ve Tiwitter üyeliği de olmazsa olmazlardan!

Ayrıca akademik kariyer için incelemeniz gereken bir durum daha! TIKLAYIN Şayet Amrikalıysan o zaman buradan Doğrudan fırsatın olabilir. O zaman da TIKLAYIN

Tüm işlemler tamam ise size geriye Mülakatlara katılmak için haber beklemek kalıyor.

Tüm bu işlemlere takıldıysanız, kafanız kurcalanıyor ve tavsiyeye ihtiyacınız varsa form için TIKLAYIN

Önemli bir konu ise şudur. Gelen bilgiye göre kılavuz güncel olmayabilir. RICS’e dahil olmaya hak kazanmış uzman bir kişiden alınan bilgiye göre ise kayıt ücretinin 950€ olduğu belirtilmiştir.
Güncel kur üzerinden düşünecek olursak yaklaşık 3000 Türk Lirası bir ücreti bulunmaktadır.

Bizi de unutmayın!

Puanlama

 • 10
 • 10
 • 10
 • 10
 • 10
 • 10

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia