Rus Hacker’lar tarafından yapılan saldırı Değerleme sektörünü etkiledi.

Edinilen bilgiye göre gün içerisinde Rus Hacker’lar tarafından ODTÜ’ye saldıri oldu. 

Hacker parmakları

Rus Hacker’lar tarafından ODTÜ odaklı yapılan bu saldırı neticesinde Türkiye için resmi ve kurumsal uzantı olan ” .tr ” uzantısına sahip tüm sistemlerin bu durumdan etkilenmiş olduğu görünüyor.

Neden Odtü ?

Gün içerisinde Rus Hacker’lar tarafından ODTÜ’ye yapılan saldırının amacının, .tr uzantılar odaklı olduğu ve bu uzantıların tamamını barındıran sunucularında ODTÜ içerisinde olduğu, bu amaçla yapıldığı öğrenilmiştir.

Konu ile ilgili en etkin, hızlı ve tek açıklama yalnızca değerleme sektörünün büyük yazılım şirketi olan ” Key İnternet Hiz. Ltd. Şti. ” tarafından geldi. Odtü de bulunan ve sunuculara yapılan saldırı konusunda herhangi kamu platformu tarafından ilgili bir açıklama henüz yapılmamıştır.

Türkiye’de bulunan yaklaşık 10 banka ve 50 den fazla değerleme şirketi ile birlikte diğer özel sektörler ve kurumlara hizmet veren yazılım şirketi, hemen hemen büyük çapta uzantıları kurumsal kimlik ve ticari faaliyetlerinden dolayı ” .tr ” olması sebebi ile bu durumdan etkilenmiştir. Bu neticede durum, değerleme sektörünü de elinde barındıran İNVEX ‘i ilgilendiren bir konudur.

Gün içerisinde yaklaşık 2 saatlik bir zaman diliminde sistemlere giriş yapılamaması ile ilgili edinilen bilgi sonucunda şirket tarafından kısa bir açıklama gelmiştir.

Konu ile ilgili açıklama ise şöyledir;

Yapılan saldırı türü ddos saldirisi dır. Bu yüzden .tr uzantılı alan adlarının bir çoğu bu durumdan etkilendi. Hali ile İNVEX sistemleri de invex.com.tr oldugu icin bizde etkilendik. Uzantılardan .tr alan adlarının hepsinin ODTÜ içerinde bulunan sunucularda barınıyor olması sebebi ile bugün yaşanan durumdan İNVEX’inde etkilendiğini bildiririz.

invex.com.tr

www.keyinternet.com.tr

İnvex giriş ekranı

SALDIRILARI ” Anonymous ” ÜSTLENDİ…

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia