Sadece raporu beklemekle olmuyor bu iş…

Dünya engelliler günü ve eksperlerin gözünden değerleme esnasında görülen engelli lifti

Sitemimiz firmalar içindir.
Neden sadece raporu beklemekle olmuyor diyoruz…

Anlatalım: Bugün İstanbul sınırları içerisinde mevcut bir belediyede eksperin arşiv görevlisine bir gün sonra dosya için randevu alma işlemini takip ettik. Arşiv görevlisi ile konuşma sırasında eksperin masraf parası alamamasından ötürü harç ücretini bir ertesi gün yatırabilir miyim diye resmen yalvardığını gördük. Arşiv görevlisine param bitti iş yapmaktan, hala avans alamadım diye belirten eksper, görevli tarafından şefine gönderildi. Yetmedi birde orada şefe durumu izah edip rica minnet dosya için randevuyu koparıp, bir ertesi gün harç ücretini yatırması için ikna ederek belediyeden çıktı. Bu eksper ne bankaya rapor gecikir diye korktuğundan, nede firma için yaptı bunu. Sadece İŞİNE DUYDUĞU SAYGIDAN yaptı. Onun başını resmi kurumlarda öne eğen firmalar utansın. Lisanslı olup SPK denilen o büyük kurumdan yetki alan ve paraya doyamayan firmalar utansın. Eksperini masraf parası yüzünden müşkül durumda bırakan firma o iş geciktiğinde ayağın 45 numarasını yapar. Söyle sana avans yatıralım diye.

– O kadar Lisanslı Firma biliyoruz ki işleri o ay tamamen eksperin kendi cebinden yapıp ay sonu masraf paralarının karşılığını almasını bekleyen, yada o ay sonu da 10 gün hesaplama günü ekleyerek 1. iş gününden neredeyse 35-40. güne kadar vermeyen kalitesiz firmalar biliyoruz. – Maaşın yarısı kadar avans verebileceğini söyleyen ve eksperin parayı alıp kaçacağı düşüncesiyle yaşayan iğrenç ötesi firmalar.
– Olmadı oturup masraf listesine güvenmeyip her şeyi ince ince dokuyup minibüs masraflarını A dan bindim B ye gittim B den bindim C ye gittim diye isteyen dışarıda büyük görünen ancak küçük zihniyetli, zekinin fikrine zikir olan firmalar biliyoruz.

Bu olumsuzluklara aşağıdaki kutudan yorum yapabilirsiniz.

Ancak hiç bir şey o belediyede o eksperin koskoca bir lisanslı firmadan gelip avans param bitti deyip küçük düşmesini unutturamaz, değiştiremez. Her ay en kötü 1000 tane iş yapan bu firma eksperine tam yetki ve güç vermediği sürece kaybetmeye ve bir gün geldiğinde gerilemeye mahkumdur. O gün geldiğinde bu yazıya tekrar geri döneceksiniz.

– Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği sektörü kaliteli bir noktaya çekeceğini söylüyor her seferinde değil mi?
– Bilmem nerenin standartlarına yükseleceğimiz den bahsediyorlar.
– Disiplin yönetmelikleri hazırlıyorlar, Devlet tarafından tam yetki alıyorlar Lisansları iptal edecek kadar yüce bir güce sahip oluyorlar.

Ancak unutuyorlar, Lisanslı Değerleme Şirketleri yada Lisanslı Değerleme Uzmanlarından oluşmuyor sadece bu sektör. Birliğe üye olma yetkileri olmasa bile TEPİNEN FİLLERİN EZDİĞİ ÇİMENLER sayesinde ayakta bu sektör. Rapor ücretlerine verdikleri önem neticesinde sektör, gece gündüz robot gibi çalışan eksperlerden oluşmaktadır. Örneğin raporları tamamlayıp sabah 6,15 de tekrar kalkmama rağmen birazcık daha dil olmaya çalışan ve saat gece 1 de hala ayakta olan ben gibi diyelim.

Kartpostallardan manzaralar çok güzel görünüyor ancak o manzaralar gerçekte o kadar güzel değil. 

Umarım bundan sonra firmalar eksperlerine biraz olsun önem verir.

Bir eksper için olması gerekenler;
– Fotoğraf makinesi,
– Lazer Metre,
– Şirket logolu çanta,
– Şirket logolu Usb,
– Şirket logolu birden fazla kalem
– Şirket logolu bloknot,
– Dört tekerli olanlarından bir araç
– Kısıtlı limite sahip şirket kredi kartı (Belediye Tapu müdürlükleri için)
– Kartvizit,
– İşe başlarken işe uygun bir iki adet şirket tarafından seçilmiş ve uygun düzende kıyafet (Hediye)
– Yaka kartı,
– Kesintisi masraf alımı ve ay sonu hızlı bir şekilde geri karşılanması gibi…

Bunları böyle yazınca komik gibi geliyor bir çok kişiye, ancak sadece lazer metre ve fotoğraf makinesi ile sahaya gönderilen, git bul diye iş yaptıran kalitesiz firmalar o kadar çok ki üzüyor bu da sektöre gönül verenleri…

Haaa bu arada eksperini yalvartan firmanın başvuru sonrası bıraktığı yetki belgesi oracıkta duruyor.
Firma bu mu,
Bu firma elemanlarına hiç bir imkan sağlamıyor,
Baksana gelip bize yalvartılıyorlar gibi algılar yetki belgesine her baktığında düşündürecektir o görevliyi.

Biraz patron koltuğundan kopmak lazım, orası ceylan derisi vekil koltuğuna benzemez dokunulmazlığı yoktur. İşine alt kademeden üst kademeye sahip çıkmazsan kayar gider altından o ceylan derisi.

EksperMediaO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia