Seçmece ” Dosya ” Bunlar!

Belediyeler tarafından çok ciddi bir hata yapılıyor!

Belediyeler, son dönemde yapılan ataklarla imar işlem dosyaları başta olmak üzere tüm belediye arşivlerini (Emlak istimlak birimi, Ruhsat birimi, Harita birimi gibi.) dijital platformlara taşımaya başladılar! Bunlardan bizi ilgilendiren en önemli kısım ise İmar işlem kayıtlarının yer aldığı İmar İşlem Dosyası bölümüdür!

Yakın tarihte İstanbul, Gaziosmanpaşa-Esenler-Sultangazi-Küçükçekmece-Başakşehir gibi belediyelerin bu anlamda dijital platforma geçtiği ve dosyaları uzmanlarla eksik paylaştığını gördük. 

Örnek olarak: 1 ada 2 parselinin dosyasını talep eden uzmana, mail- usb-yazıcıdan çıktı benzeri işlemlerle dosyayı sunduklarını biliyoruz. Her hangi bir yöntemi kullanan belediyeler bu yöntemler içerisinde yalnızca uzmana verebilecekleri evrakları (Yapı Kullanma izin belgesi, Ruhsat, Proje, İş bitirme veya Encümen-Yapı tatil tutanağı gibi) seçip-seçip sunuyorlar.

Hiç bir belediye Değerleme uzmanının hangi evraklara ihtiyacı olduğunu bilemez. Yada O ekspertiz çalışmalarında illa ruhsat parçası odaklı işlem olduğu varsayımı ile dosya sunamaz. Sadece Ruhsat evrakının görülmesi midir bir ekspertiz işleminin parçası. Bunu böyle sanan belediyeler büyük bir hata yapıyorlar!

Değerleme raporlarına; X Belediyesi İmar Arşiv Müdürlüğü’nde yapılan dijital incelemelere göre tarafımıza sunulan evraklar neticesinde diyerek, üstüne seçilmiş kelimesini ekleyerek hatta ve hatta diğer sorumluluk atıcı cümlelere başvurarak üstlerinden sorumluluğu atabilirler!

Buradaki asıl problem Değerleme uzmanının üzerinden sorumluluğu atması değildir ki!

Değerleme uzmanı, Devletin, Vatandaşın, Gayrimenkul sahibinin, Teminat sahibinin, İpotek veren bankanın hakkını korumak ve doğru bilgiler ışığında sonuçlara ulaşarak sunum yapmaya çabalamaktadır. Amacımız rapor ücretine bir an önce ulaşmak değildir. Amacı öyle olanların küçük sektörde varlıkları meçhuldür. 

Dememiz o ki! Değerleme uzmanının hangi evrakı incelemek istediğine, hangi evraktan nereye yürüyeceğine hiç bir belediye kara veremez! Belediyeler İmar İşlem dosyalarını parçalamadan ve şüphe uyandırmadan sunmalıdırlar! Acaba bu belediye de usulsüz dışı işlemler mi dönüyor da bu uygulamalar kol geziyor havası yaratmadan vazgeçilmeli bu anlamsız uygulamalardan!

Özel bilgiler bahane ediliyor!

Gayrimenkul Değerleme sektörü 2018 ‘in başı itibari ile yeni bir çizgiye geçecektir. Şimdilerde kimin kim olduğu bilinmeyen ortamlardan çıkıp tüm uzmanlara lisans zorunluluğu getirilmesinin akabinde her şey şeffaf ve güven çerçevesinde olacaktır. Kimin kim olduğunun belli olacağı koşullarda (Herkesin lisanslı uzman olduğu durumda) uzmanların dosya içerisinde yer alacak özel bilgi veya evrakları dışarıya sızdırmak yada farklı amaçlar güderek o dosyayı incelediği düşüncesinden de umarız arındırır belediyeleri!

Belediyeler bunu bir bahane olarak kullanmaktadırlar.

Değerleme uzmanı var olabilecek her evrakı görmelidir. Bu sebeple belediyeler, dosya içerisinde yer alabilecek küçücük bir kağıt parçasında, yazabilecek herhangi bir bilgi ile farklı kurumlara ya da farklı aşamalara geçebileceği veya daha farklı bir işleme geçebileceği riskini göz önüne almaları gerekmektedir. Bir yandan bir imar işlem dosyası oluşurken milyarlarca ruhsat vb. harç ücretleri alıp bir yandan değerleme çalışmaları aşamasında inceleme harç ücretleri alırken üstüne bir de evrak seçip hak yemektedirler.

Ayırca bazı belediyeler işin üçkağıtçılığına kaçıp işi iyice ticari görmeye başlamışlar. Gidiyorsunuz dosya başvurusuna ve ada parsel bilginizi sunuyorsunuz, akabinde 8-10 bloklu bir site ise sadece size; proje ve sizin bloğun ruhsatını seçerek usb cihazınıza aktarmaktadır. Oysa ki bir parselin bütün bir parçanın son hali olduğunu sizden iyi bilirler. Amaç haksız ve ve haram para kazanmak. Bunu da resmi yollarla yapınca o paranın hak olduğunu haram olmadı durumunu oluşturmak. Aynı ada parselde bulunan bloklara ayrı ayrı harç kesmektedirler. Diyelim 1 blok için yatırdınız 100 TL, diğer 9 blok için de ayrı ayrı gittiniz etti mi 1000 TL…

Hak mı? Adaletin olmadığı yerde belediyeler de resmi kollar ve yöntemlerle hak yemeyi mubah kabul etmektedirler. 

Parasının da Değerleme firmasından yada Bankalardan çıktığını düşündürerek kendilerini mutlu eden belediyelere çok iyi bilmektedirler ki bu paralar dolaylı yönden Vatandaşın cebinden çıkmaktadır. Bari harç yada usulsüz yöntemlerle para kazanıyorsunuz ilgili ekspertiz işlemi için başvurulan dosyayı tam bir şekilde ulaştırın! 

Türkiye’de ki belediyeciliğin tamamen usulsüz işlemlere konu olduğunu biliyoruz! Mutlaka her belediyede problemler var. Her belediyede peşkeşler ve yandaşlara destek uygulamaları mutlaka mevcut. Bu sebepten korkmaktadırlar yoksa amaç vatandaşın özel bilgisini korumak değil! Bu kararların ise arşiv görevlilerine ait olmadığını biliyoruz elbet. Kararlar yukarı seviyelerden uygulatılıyor!

Puanlama

  • 8
  • 7
  • 9
  • 10
  • 8
  • 8.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia