Şehir Rehberi ile Şehir Haritası hizmeti

Harita Kullanarak Uydu Görüntüsü ile Alan Hesaplamak ve Uzunluk ölçmek

Yeni İstanbul Şehirrehberi sistemi içerisinde Şehir Haritası hizmetinizdedir.

http://sehirrehberi.ibb.gov.tr adresinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi harita hizmeti vermektedir.

Kolaylıkla ilçe ve cadde/sokak araması ile hatta bina numarası ile konum bulmayı sağlayan sistem açık görüntü tonlaması ve net harita görünümü ile  gooogle-maps e göre tercih sebebidir. Ancak güncelliğini korumaması ve harita görünümünün çok geriden takip etmesi sebebi ile kullanıcı yoğunluğunu gooogle-maps a kaptırmaya mahkumdur.

İstanbul Şehir Haritası
İstanbul Şehir Rehberi son güncelleme ve yeni sistemi ile ibb şehir rehberi içerisinde harita sisteminin üst sağ kısmında YENİ ŞEHİR HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ linki ile yer almaktadır. Ancak bir sorun vardır. Harita 1946, 1966, 1982, 2006, 2011 tarihlerini kapsamaktadır. Yani değerleme uzmanlarına yönelik olarak yalnızca parselin eski vaziyetlerini görmemize yaramaktadır. Yada bina var ise binanın ilk yapılışı ile kaçak kısımları varsa ileri tarihlerindeki değişikliklerini görmemizi sağlamaktadır.

Google Haritaların yada Maps in Değerleme Uzmanları tarafından tercih edilmesinin sebebi şudur; eksper tespitlerini gerçekleştirir, tüm resmi inceleme ve yer görme işlemlerini tamamladıktan sonra rapor sürecinde rapora ek olarak kroki ekler ve Google Maps bu alanda devreye girer. Bina ruhsatı 2014 yılı içerisinde 3 – 5 bezen 1 aylık olmasına karşın güncel bina yada çevresel parsel tespitlerini sağlayabilmektedir.

Yeni İstanbul Haritası ise tarihler arasında geçişi sağlamaktadır. Güncel işlemler geriden de olsa Şehir Rehberinden devam etmektedir.

Örneklemek olursak Şehir Haritasından Şükrü Saraçoğlu nu İzleyelim;

İstanbul Şehir Haritası Tam Görüntü
Yeni İstanbul Şehir HaritasıO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia