Sektöre girerken sorulan En Önemli sorular

Panik Yok Hallederiz
Bir gayrimenkul değerleme firmasına CV gönderdikten sonra sorulan sorular !!!

Hazır mısın? diye başlar bu sorular.

1 – Uykusuz gecelere;

Bir değerleme uzmanı Sabah 9:00, Akşam 17:00, çalışan bir bankacı yada resmi kurum görevlisi gibi sanılır. Gün içinde firma, bulunduğun bölgeden yada farklı uçuk noktalardan iş gönderir ve bu işleri aynı gün içerisinde bitirmiş olmanı bekler senden. Ancak işlerin bitmesi bankaya sunulacak olan raporun da bitmiş olması anlamına gelmez. Bu nedenle aşağıda bulunan anlatımlı çizim, gerçeğin hafta içerisinde minimum 1 veya 2 tam gün oluşunu anlatmaktadır.

Eksper Geceyi Gündüz Eder

2 – Gece kaçta yatarsan yat Sabahın köründe kalkmaya;

Yukarıda UYKUSUZ gecelerden bahsetmiştik ya bu bir yanda da şöyledir. Güneşi gördüğünüz anların dışında da gece geç saatlere kadar yazdığınız rapor sonrası 1 – 2 bilemedin saat 3 gibi yatarsınız. Ancak dediğimiz gibi gece rapor yazan siz değilmişsiniz gibi size bir gün önceden verilen işleri yapmak üzere kalkarsınız. KİMSE GÖZÜNÜZÜN YAŞINA BAKMAZ…

Sabahın köründe kalkan eksper

3 – Her daim arada kalan suçlu olmaya;

Eksper olarak asli görevin işin olumsuz her faktöründe sorumlusu sensindir. Bankanın, Emlak Danışmanının, Müteahhitin, Kredi Müşterisinin her zaman telefonda giydirdiği sensindir. Olayın sadece kredinin çıkması ve tutarın işi karşılamasına bakan, banka, emlak, müteahhit ve müşteri neden nasıl yaptın neye baktın demeden arada bırakırlar sizi. Kredinin çıkmamasına karşı resmi ve yasal sorunların olduğu noktada bile eksper çıkarmadı denir. Sebep başka yerde aranmaz. Sabahın 8 inde uyandırılır, yeri gelir karşınızdakinden ” çoban bile daha iyisini yapar ” gibi günaydın denir size :=)

Arada kalmış Eksper

4 – Sırtının sıvazlanmasına;

Tüm bu anlatılanlar sonucunda, onlarca iş yapar, rapor sunarsınız, yeri gelir büyük risklerin altına girersiniz, uyumaz, uyutulmazsınız, tehditler alırsınız, kontrolün size sormadan yeri geldiğinde uyguladığı politikası yüzünden düşürdüğü fiyat ile siz tapu yada belediyede karşılaştığınız müşterilere ile muhatap olursunuz. Türetilebilmeye mahkum bu yapılanların çoğunluğunu bilmemize karşın, yaptığımız ve harcadığımız onca emek görülmez…

Heykeli Yapılan Eksper

 5 – Son nefesinde dahi Rapor yazmaya;

Bir eksperden ölüm kalım meselesi olduğunda bile rapor istenir. Bu gerçek bir durumdur. Hadi canım çektiğinizi görüyoruz.
Elinizde rapor var ise, işi tamamlamış ve rapor yazma aşamasına hazır hale getirmişseniz kesinlikle izin alamazsınız. Çünkü uygulamalı bir şekilde yaşayan kişilerden biliyoruz. Cenazesi olan ekspere araya raporu sıkıştır – ı duyduk, bir çok firma için geçerli bu durum. Bir çok eksperden de duyduk.

EksperMedia-Karikatür-Eksperin-Dünyası-3

6 – Sosyal hayatından feragat etmeye;

Yaşamından feragat edeceksin. Bu sektör insanın canına okuyor. Gündüz sahada gece evde çalış çalış çalış…

24 saat çalışan eksper

7 – Sınır noktasında çalışmaya;

Hep işi bırakma noktasında çalışırsın, çünkü seni o noktada çalıştırırlar. Bıkar, bunalır ve isyan edersin. Ancak her şeye rağmen katlanır sektörde kalmaya devam edersin. Şayet bir gün karar verip çekip gidebilirsin. Bir gün sektörü elbet terk edersin. Terk edenler ya aykırı davranırlar, yada medenice bırakır giderler. Proje incelemeye son gününde, basketbol kıyafetiyle gelenleri bile gördüm.

Bol Rapor Yazan Eksper

8 – Ruh sağlığının bozulmasına;

Bu iş, sektör içerisinde bulunan eksperlerin bir birlerine olan saygısı, birliği ve bağlılığı olmaz ise bir noktadan sonra kişinin ruh sağlığını bozabileceğini savunuyoruz. 24 saatin 20 saati çalıştığımız oluyor. Eksper Samet ‘in eşi gece uykudan kalkmış bakmış eşi uykusunda sayıklıyor muş, Sayıkladığı şeyde raporun emsal ve fiyat bölümü. :=)
Bir eksperin yıpranma payına ihtiyacı vardır. Yada özel iş tazminatına.

Bir eksperin ruh sağlığı bozulabilir

9 – Zaman içerisinde evrim geçirmeye;

Gündüz iş yapıp geceleri zebanilerle ayakta olmaya :=)

Zombi eksper - Karikatür

10 – Sonuca;

Eksper her daim değerli bir varlıktır. 10.Maddede yer alan fotoğraf erkek eksperin halini göstermektedir. Bir eksperin kadın vaziyetinde evrim geçirmiş halini göstermek istemedik. Yüreğimiz dayanmaz buna :=)
Yoğun tempolarda çalışan eksperin hakkını teslim etmediğiniz sürece kaybetmeye mahkum olursunuz. Bankalar firmaları sıkıştırıyor biliyoruz. Sektörün ruhsuz olma yolunda ilerlemesi ve birbirine robot misali bakılması hiç te iç açıcı, hoş bir durum değildir.

Ahmet Kural Temsilinde Eksperin Evrim Geçiren Hali - EksperMedia

İşte Patlayan eksperler

Bir Gayrimenkul Değerleme Uzmanının İsyan Etmesi - Çizim

 

Puanlama

  • 10
  • 9
  • 8
  • 10
  • 9
  • 9.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia