Sınavda başarılı oldum ! Ne Yapmalıyım !

Gayrimenkul ve Konut Değerleme uzmanlığı sınavlarında başarılı oldum! Ne yapmalıyım diyenler var ise içeriği dikkatlice takip etsinler !!!

SPL Duyuru

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu tarafından, SPK sınavlarına yönelik yapılan çalışmalar içerisinde son aşamalardan olan işlem ” Lisans Belgesi Başvurusu Süreci ” olarak karşımıza çıkmaktadır. !!!

Sınavlarda başarılı olan adayların, almaya hak kazandıkları lisans belgelerini ellerine kavuşturmaları ve alabilmeleri için ” LSTS ” üzerinden elektronik olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İzlenecek prosedür, ilk defa lisans belgesi başvurusunda bulunacaklar ile daha önce lisans başvurusunda bulunmuş lisans sahipleri için farklıdır.

İlk Defa Lisans Başvurusunda Bulunacak Kişiler.

İlk defa lisans başvurusunda bulunacaklar LSTS üzerinden yapacakları başvuruda;

Öncelikle yeni şifre almaları gerekmekte ve almış oldukları şifre ile giriş yaptıktan sonra;

 • “Kişisel Bilgiler”,
 • “Eğitim Bilgileri”,
 • “İletişim Bilgileri” başlıklarındaki alanların eksiksiz doldurulmaları,
 • “Lisans Başvurusu” başlığından lisans başvuru ücretini ödemeleri ve başvuruya eklenmesi gereken belgeleri SPL ‘ye yani kuruluşa kargo, kurye, posta ile veya bizzat getirerek iletmeleri gerekmektedir.

LSTS’den yeni şifre almak için (https://www.tspakb.org.tr:8443/Login.jsp) LSTS internet adresinden “Yeni Şifre” (Resim 1, kırmızı ok) başlığına tıklandıktan sonra açılan menüdeki alanlar eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

LSTS 1

Şifre oluşturulmasının ardından “Sisteme Giriş” (Resim 1) başlığına tıklandıktan sonra “Kişisel Bilgiler” (Resim 2) başlığındaki bilgilerin doldurulmasını takiben “Kimlik Güncelle” butonuna basılarak işlem tamamlanır.

LSTS 2

Kişisel bilgiler menüsündeki işlem tamamlandıktan sonra “İletişim Bilgileri” (Resim 3) başlığına tıklanarak ev adresine ilişkin gerekli alanlar doldurulup “Adres Bilgisi Güncelle” butonuna basılarak işlem tamamlanır.

LSTS 3

“Eğitim Bilgileri” (Resim 4) başlığına tıklandıktan sonra gerekli alanların doldurulmasını takiben “Yeni Okul Ekle” butonuna basılarak Eğitim Bilgileri başlığındaki işlemin tamamlanması sağlanır.

LSTS 4

Eğitim bilgileri girildikten sonra lisans başvuru ödeme işleminin yapılabilmesi için “Lisans Başvurusu” (Resim 5) başlığına basılarak başvuruda bulunulacak lisans adının bulunduğu sekmenin üzerine tıklanır.

LSTS 5

Açılan ekranda (Resim 6) lisans başvuru ücretinin kredi kartı ile ödenebilmesi için en altta bulunan “Ödeme Yap ve Başvur” butonuna tıklanarak kredi kart bilgilerinin giriş yapılacağı ekranın açılması sağlanır. Bu ekrandan lisans başvuru ücreti olan 100 TL ödeme işlemi gerçekleştirildikten sonra ekrana gelen “Başvuru Aday Beyan Formu”nun çıktısı alınır.

LSTS 6

Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra;

– “Başvuru Aday Beyan Formu”,

– Nüfus cüzdanının fotokopisi,

– Mezun olunan üniversiteden alınan diplomanın noter onaylı örneğinin kuruluşa (SPL) elden veya kargo ile iletilmesi gerekmektedir.

Sermaye piyasası kurumlarında çalışan kişilerin lisans başvuru evrakı çalıştıkları kurum tarafından Kuruluşumuza iletilecek olup ilgili kişiler söz konusu evrakı kendi kurumunun insan kaynaklarına teslim edeceklerdir.

Herhangi bir sermaye piyasası kurumunda çalışmayan kişiler ise lisans başvuru evrakını doğrudan Kuruluşumuza iletmeleri gerekmektedir.

Kuruluşumuza iletilen söz konusu belgeler uzmanlarımız tarafından kontrol edildikten sonra uygunluğu görülen lisans başvuru işlemleri, Kuruluşumuz yetkililerince LSTS üzerinden onaylanarak tamamlanmaktadır.

Daha Önce Lisans Başvurusunda Bulunmuş Kişiler

Lisans başvurusunda daha önceden bulunmuş veya lisans almış kişilerin başka bir lisansa başvuruda bulunurken Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi (LSTS) üzerinden yapması gereken işlem adımları aşağıda verilmiştir.

Söz konusu kişiler LSTS üzerinden yapacakları başvuruda; daha önce giriş yaptıkları şifre ile LSTS’ye giriş yapmaları, “Lisans Başvurusu” başlığından lisans değişim ücretini ödemeleri ve başvuruya eklenmesi gereken belgeleri Kuruluşumuza iletmeleri gerekmektedir.

LSTS şifresini unutan adaylar (https://www.tspakb.org.tr:8443/Login.jsp) LSTS internet adresinden “Şifre Unuttum” (Resim 1) başlığına tıklandıktan sonra açılan menüdeki alanları eksiksiz doldurulduktan sonra yeni bir şifre oluşturmaları gerekmektedir.

LSTS 1 - 1

“SPL Sicil No”yu bilmeyen adaylar eğer Sermaye Piyasası kurumalarında çalışıyor ise, çalıştıkları kurumun insan kaynakları yetkilisi veya bu bilgiye erişmesi için görevlendirilmiş kişilerden SPL sicil numarasını öğrenebilirler.

Sermaye Piyasası kurumlarında çalışmayanlar ise SPL sicil numaralarını öğrenebilmek için ad/soyad ve T.C kimlik numarası bilgilerini içeren bir e-posta ile info@spl.com.tr adresine göndererek talep edebilirler.

“Sisteme Giriş” (Resim 1) başlığına tıklandıktan sonra lisans başvuru ödeme işleminin yapılabilmesi için “Lisans Başvurusu” başlığından (Resim 2) istenilen lisans adının bulunduğu sekmenin üzerine tıklanır. Açılan ekranda (Resim 3) lisans başvuru ücretinin kredi kartı ile ödenebilmesi için en altta bulunan “Ödeme Yap ve Başvur” butonuna tıklanarak kredi kart bilgilerinin giriş yapılacağı ekranın açılması sağlanır.

Lisans başvuru ücreti olan 100 TL ödeme işlemi gerçekleştirildikten sonra ekrana gelen “Başvuru Aday Beyan Formu”nun çıktısı alınması sağlanır.

LSTS 1 - 3

LSTS 1 - 2

Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra “Başvuru Aday Beyan Formu”nun Kuruluşumuza elden veya kargo/posta ile iletilmesi gerekmektedir.

Sermaye piyasası kurumlarında çalışan kişilerin lisans başvuru evrakı, çalıştıkları kurum tarafından kuruluşa iletilecek olup ilgili kişiler söz konusu evrakını kendi kurumunun insan kaynaklarına teslim edecektir.

Herhangi bir sermaye piyasası kurumunda çalışmayan kişiler ise lisans başvuru evrakını elden veya kargo/posta ile kuruluşumuza iletmeleri gerekmektedir.

Kuruluşa iletilen söz konusu evrak uzmanlarımız tarafından kontrol edildikten sonra uygunluğu görülen lisans başvuru işlemleri, kuruluş yetkililerince LSTS üzerinden onaylanarak tamamlanmaktadır.

Önemli Not :

Lisans başvurusunda bulunan kişiler içerisinden;

– Düzey 3 Lisansına başvuran ancak daha önceden Düzey 2 veya Düzey 1 Lisansına sahip olanlar Düzey 2 veya Düzey 1 Lisansının aslını (varsa eski tip lisansının aslını),

– Düzey 2 Lisansına başvuran ancak daha önceden Düzey 1 Lisansına sahip olanlar Düzey 1 Lisansının aslını (varsa eski tip lisansının aslını),

– Gayrimenkul Değerleme Lisansına başvuran ancak daha önceden Konut Değerleme Lisansına sahip olanlar Konut Değerleme Lisansının aslını,

 • “Aday Başvuru Beyan Formu” ile beraber kuruluşa göndermeleri gerekmektedir.

Kayıp Lisans Başvuru Süreci nasıl işlemektedir.

Lisans belgesinin herhangi bir nedenle kaybolması halinde belgenin yeniden düzenlenebilmesi için Kuruluşumuza başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Lisansın tekrar düzenlenebilmesi için başvuruda bulunacakların izlemesi gereken yöntem aşağıda verilmiştir.

Lisansın belgesinin kaybolduğuna ilişkin bir dilekçe ile ekinde nüfus cüzdanı fotokopisi ve gazete ilanının Kuruluşumuza iletilmesi gerekmektedir (ulusal gazete ilanları geçerli olup yerel gazetelere verilen ilanlar kabul edilmemektedir).

Tüm kaynak metni ve görselleri ” SPL | Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu ”na aittir. Ufak düzenlemeler dışında birebir paylaşılmıştır. İlgili kaynağın linki için TIKLAYINIZ

Puanlama

 • 6
 • 10
 • 8
 • 7
 • 9
 • 8

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia