S&P: Konut sektörü için asıl risk doların faizi

Standard & Poor's (S&P)

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard and Poors (S&P) Türkiye konut piyasasının iç ve dış taleple desteklendiğini ancak, ABD’de faiz artırımının piyasa için önemli risk olduğu uyarısında bulundu. YABANCILAR İLGİLİ S&P Gelişmekte Olan Ülkeler Konut Piyasaları Araştırmasında yer alan değerlendirmede, “Türkiye konut piyasalarının fonlama koşullarının destekleyici olarak kalması bekleniyor.

Yabancı alıcıların Türkiye’ye ilgisinin pazarı destekleyeceği öngörülüyor. Ancak artan genç nüfusundan kaynaklanan talep, Türkiye piyasalarındaki itici etken olarak kalmaya devam etmesi bekleniyor” denildi. Uygun koşullar ve düşük petrol fiyatları sonucu 2015’te temel enflasyondaki düşüşle satınaima gücünde beklenen artışın Türkiye’de iç talebi canlandırması beklenen raporda, şu uyarıya yer verildi: “Avrupa Merkez Bankası’nın genişleme programı ve ABD’de FED’in faiz artırımı Türkiye’ye sermaye akışının belirsizliğini artırıyor. Bu durumun Türkiye konut piyasasında riskleri içerebileceği görülüyor.”

Türkiye’de 2014’de konut fiyatlarının yüzde 16 arttığına dikkat çekilen raporda, “2014’deki artış, 2013’teki + yüzde 6’lık rekoru aşarak yüzde 7’ye çıktı” denüdi. Artan talep nedeniyle mortgage faizlerinin, 2013 Haziran ayındaki yüzde 8.3’lük en düşük düzeyinden, 2014 yılının Nisan ayında yüzde 13. 6 ile rekor düzeye çıktığına da dikkat çekilen S&P raporunda, bu tarihten sonra başlayan iniş trendiyle konut kredisi faizlerinin Şubat ayında yüzde 10. 8 düzeyine kadar çekildiğine işaret edildi.

FİYATLAR YÜKSELEBİLİR S&P raporunda faizlerin yükseldiği dönemde kredili satışlannda önemli daralmalar yaşandığına da işaret edilerek, faizlerdeki düşüşlere paralel olarak kredili satışların da yükseliş içinde olduğu, fiyatların da yükseliş eğilimine girdiği belirtildi.

Kaynak : ReidinO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia