Sermaye Piyasa Kurulu ve Spl değerleme sektörü ile oyun oynuyor

SPL Duyuru

Sorunumuz şu son dönemde Lisanslama sınavları SPK üzerinden çıkartılarak SPL yetisine verildiğinden beridir. Sürekli yeni tebliğler, yeni değişiklikler, sabit durmayan uygulamalar, kalkan staj zorunluluğu, kaldırılan staj sonrası kurs durumu, değişen bir sınav sistemine istinaden oluşan not değişikliğini aylarca ekranlara yansıtılamaması, kazanılan belgeleri vakti zamanında verememek gibi yüzlerce sorun mevcuttur.

Bugün konumuza başlamamızın sebebi şu dur. Bit eksperin tespitleri sonucunda ve büyük isyanı sonucunda SPL yetkililerinin sektörü umursamadığı ve SPK nın tam anlamıyla sistemi geri devralması gerektiğini düşünüyoruz.

Sürekli dersleri, notları, ortalamaları, sistemleri ve akla gelecek yeni saçma uygulamaları ile eksperler üzerinde adından sıkça söz ettiriyor SPL.
En son bombası ise aylarca, değişen sisteme göre sınav notlarını veri tabanına yansıtamamaları, güncelleyememeleri ve sınav başvuru tarihi olan 03.11.2014 de sınav başvuruları başlaması gerekirken gün içerisinde başvuru ekranları kapalı olup, öğlenden sonra akşam vakitlerine doğru sayfanın çalışır vaziyete getirilebilmesidir. Bunlar ne bir hakaret ne bir saygısızlık addetmektedir. Tamamı ile sektör içerisinde bulunanların,  SPL nin uygulamaları ve yaptıkları işlerin tamamını eksik ve yarım yamalak bir şekilde yapmalarına dair duyulan sitemlerinin toplamıdır. Hiç bir sınav mensubu memnun değildir. İsterlerse anket düzenleyebilirler.

Eski dönemlerde 3 sınav olurdu, haftalar içerisinde kısa sürelerde açıklanır ve sistemli ilerlerdi. Şimdilerde SPK bir tebliğ yayınlıyor SPL sistemi güncelleyemiyor, notları göstermiyor, sürekli telefon ile aramak zorunda bırakılıyor, sanki telefonda da sağlıklı bilgi alınabiliyormuş gibi. SPK yayınlıyor tebliği tebliğde dersler arasında Temel Finansman Matematiği görünüyor. Anlıyoruz ki hatalı tebliğ yayınlanmış, yada anlatımında problem var. SPL nin düzenleyerek SPK ya sunduğunu mu düşünmek gerek bilmiyoruz.

Şimdilerde en büyük sorunlar

– 50-60 oranında olan lisans sınav not dereceleri ve ortalama durumu,
– 3 senelik sektör kalitesini artan deneyim şartının kaldırılması, (Kalitesiz bir sektöre merhaba deniyor böylece)
– Aşağıda bulunan bölümlere göre sınava kabul kısıtlama olması düşünülmektedir.

İlgili bölümler,

(*) Gayrimenkul ve Varlık Değerleme
(*) Emlak ve emlak yönetimi ve Tamamlanan İşletme ile 4 yıllık şekli
(*) Harita Mühendisliği
(*) İnşaat Mühendisliği
(*) Şehir ve Bölge Planlama
(*) Mimarlık
(*) İktisat, İşletme , Jeodezi, Çevre Mühendisliği vs vs gibi en azından yakınlığı olabilecek bölümler dahilinde kısıtlanmalı,

Bu sıraya ekstra bölüm eklenebilir tabiiki bunlar birer örnektir.

Ancak şimdilerde sınavlara Beden eğitimi, sağlık, sosyoloji, insan kaynakları ve tarih benzeri gibi bölümleri bitirmiş arkadaşlar başvurmaktadır. Yıllarını sektöre harcamış olanlarda var içlerinde itiraz yok, Sektör yeni doğarken, canlanırken elemana ihtiyaç olduğunda bu adamlar kullanıldı, şimdilerde sümüklü bir mendil misali tabi atılmayacak. Akabinde lise mezunu, ilkokul mezunu arkadaşlar da var piyasada biliniyorlar.

Dememiz o ki artık TDUB bile sadece harç topluyor. Biz eksperlerin gözünde kimse bu kurumlara yasal ve zorunlu saygı dışında saygı duymuyor. Aslında 6 yıl önce açılması gereken takbis gibi bir sistemin 6 sene sonra açılabilmesini örnek verecek olursak, dünyayı her alanda yıllar yılı geriden takip etmemizin sektörümüze de yansıdığını görebiliyoruz. 100 yıl önce hayal ettiğiniz teknolojileri bilen kurumlar neden şimdi sunmuyorsa bunlarda da kasıt aranabilir. Takbis sisteminin yeni oluşturtulması, Tapu projelerinin taranmış vaziyetleri ile orjinal projelerin korunması gibi, yapılması gerekilen işlerin  yıllar içerisinde ilerleyen uzun ama epey uzun yıllara yaydırılmasının da mutlaka sebepleri vardır.

Dönelim konumuza; Sektöre 2006-2008 yıllarında girmiş, gece gündüz uyumadan rapor yazmış, tuzladan silivri’ye koşmuş, yeri gelmiş robot olmuş adamlara şimdilerde 50-60 ortalama ve kalkan deneyim şartı ile resmen HAKARET ediliyor. Acı bir hakarettir bu. Sektörün yoğun ve yükselişte olduğu dönemlerde sektörün yükünü taşıyanlara yapılan kasıtlı bir haksızlıktır.  Bu adamlar o yılların yoğunluğundan alamadıkları lisansları şimdi beden eğitimi bölümlerine kaptırıyorlar. Şimdilerde çalışırken almaya çalışıyorlar…

Şimdilerde sektöre girmiş tarih öğretmenleri, sosyoloji bitirmiş ve lisansı alıp deneyimi bitireyim diye giren, şanslarına deneyim şartı kalkan 50-60 ortalama gelen dönemde daha 6 aylık iş mensubu bile olmazken bu arkadaşlar. YAAA herkese de lisans veriyorlar, her önüne gelen alıyor artık diyorlar. Yıllarını vermiş ve yoğunluktan belgesini alamamış, çalışkan, sektörünü seven arkadaşlara küfür ediyorlar. İşte konuyu burada bitiriyorum…
Çünkü ne bekleyelim ki biz artık bu köhne sistemden, sektörü lanetleyen bu uygulamalardan, çıkar ve ranta açık bırakılan bu alanlardan. Bizi ve sektörü bu hale getirenler utansın.
Yazılmış olunan bu konu geldiğimiz noktayı özetlemektedir. Böylesine riskli ve önemli bir belgeyi A.Ş verecek olursa bunlar normaldir. Kar amacı güdecektir. Spk, Bddk, Tdub da bunu umursamayacaktır.

Puanlama

  • Dilimize tercüman10
  • Cuk10
  • Lanet ediyoruz5
  • Yaşasın beden eğitimi8
  • Üzgünüz10
  • 8.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia