SPL ‘den Açıklama | Sınav Soruları AÇIKLANMAYACAK!!!

SPL - Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu Logo

Geçtiğimiz hafta sonu Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları 20/21 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Sınav sonrası yapılan açıklama sektörü ve sınava girenleri tedirgin etmiştir.

Öncelikle yapılan duyurunun ekran görüntüsünü paylaşalım, resmi büyütmek için TIKLAYIN

Spl Duyular Sayfası Ekran görüntüsü

Yazılı metin ise şöyledir;

– Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları 20/21 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

– Adaylar, 20/21 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen lisanslama sınav sonuçlarına itirazlarını http://basvuru.spl.com.tr üzerinden “Elektronik Sonuç İtiraz Formu”nu kullanarak SPL’ye yapabileceklerdir. Yapılan itirazlar Sınav Kurulu tarafından 30 iş günü içinde karara bağlanır. Sınav Kurulu’nun kararlarına karşı, kararın ilgiliye tebliğini izleyen 10 iş günü içinde Sermaye Piyasası Kuruluna yazılı olarak itiraz etme imkanı bulunmaktadır.

– Diğer taraftan, bu sınav ve gelecekte yapılacak sınavlarda sorulan sorular yayımlanmayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Diye bitmektedir.

Bu durum sektör içerisinde bulunan ve lisans alma çabasında giren meslek gruplarını tedirgin etmektedir.

Tüm düzeyler ve bizi ilgilendiren kısmı olan ” Gayrimenkul Değerleme ” ve ” Konut Değerleme ” dir. Yeni bir karar ile artık yayımlanmayacak dedikleri sınav soruları hakkında bir de itiraz hakkı tanımışlar. Hatırladığımız ancak hangi sırada, ne cümlelere ve ne soru-cevaplarına sahip olduğunu tam olarak hatırlamadığımız hangi sorulara itiraz edeceğiz.  Duyan herkesin canını sıkan bu konu hakkında çözümler aranmaktadır. Kimi nereye şikayet edeceklerini bilmeyen, TDUB ‘a bakıyor. Her zaman olduğu gibi bir köşede bekleyen ve aktif olarak sektöre hakim olduğunu hissettiremeyen birlik bu konuda da ne tür adımlar atacak merak konusu.

Sınavlara duyulan güvenin yok olmaması ve şaibe düştüğü hissine kapılmamak, eskisi gibi her türlü eksikliklerine rağmen sağduyulu davrandığımız günlere geri dönmek istiyoruz.

Çözüm önerileri olarak bir çok kişiden farklı düşünceler gelmektedir;

Anlaşıldığı üzere Gayrimenkul Değerleme ve Konut değerleme sınavları konusunda biz elimizden geleni yapıyoruz.

1.Durum; itiraz edilen her soru başına 10.,-TL alındığını öğrenen, şaşıran, ” ya nasıl olur ” diye şoka girenler öğrendikleri bu itirazdan bile para kazanma yoluna karşı toplanıp herkes için 1’er soruya itiraz etmesini öneriyorlar…

Dar kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları;
25Soru-5Şık X 10TL = 250TL / 10TLKişi = 25Kişi
İnşaat Muhasebesi;
25Soru-5Şık X 10TL = 250TL / 10TLKişi = 25Kişi
Gayrimenkul Mevzuatı;
25Soru-5Şık X 10TL = 250TL / 10TLKişi = 25Kişi
Gayrimenkul Değerleme Esasları;
25Soru-5Şık X 10TL = 250TL / 10TLKişi = 25Kişi = Toplam  100 kişi ile bilikte itiraz edilerek bir ihtimal çözebiliriz deniyor. Bu çalışmayı yapmalarının amacı sınav soruları bir daha hiç bir sebeple yayımlanmamış olacak olursa şayet. Bu şekilde her sınavı idare etmiş olabiliriz deniyor.

2.Durum;

SPL nin Sınav Sorularını yayınlaması ile ilgili yapacaklarımız.

 • a) https://beb.spk.gov.tr/?submenuheader=null adresinden bilgi edinme gereği 20/21 Aralık Sınav Sorularını görmek istiyorum. Sınav sorularının sorulduğu konu hakkında tam bilgiye sahip olmama rağmen soruda olması gereken doğru seçenek yoktu soruyu tam hatırlamadığım için araştırma yapamıyorum. Sınav soruları tarafıma verilirse konuyu tam olarak araştırabilirim. ” Yazalım deniyor.”
 • b) info@spl.com.tr adresine e posta gönderelim. Bilgi Edinme Kanunu gereği 20/21 Aralık 2014 Sınav Sorularını görmek istiyorum. sınav sorularının sorulduğu konu hakkında tam bilgiye sahip olmama rağmen soruda olması gereken doğru seçenek yoktu soruyu tam hatırlamadığım için araştırma yapamıyorum. sınav soruları tarafıma verilirse konuyu tam olarak araştırabilirim. 20/21 Aralık 2014 Sınavı ile ilgili Sınav Kılavuzu hükümlerinin uygulanması Sınav Sorularına İtiraz Prosedürüne uyabilmem için soruların tarafımca görünmesi gerekmektedir. Sınav sonrası soru metnini hatırlamıyorum. hatırlamadığım fakat yanlış olduğunu düşündüğüm soruya nasıl itiraz edeceğim. Kurumunuzun yaptığı bu uygulamanın Kurumsal Yönetim İlkeleri ile de bağdaşmadığını düşünüyorum. ” Yazalım deniyor.”
 • c) http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx adresine de şikayet edelim. ” Yazalım deniyor.”
 • d) Bu konuyu sosyal medyada sürekli canlı tutalım #‎spksinavsorulariyayinlansin 20-21 Aralık 2014 spl sınav soruları yayınlansın twitter da gündem oluşturalım. ” Yazalım deniyor.”
 • e) Yada İmza kampanyası oluşturalım ; Change.Org

SPK BİLGİ EDİNME ALANINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Geçmiş dönemlerden bir tanesi için iptal edilen sorulara yönelik tablos örneği

Spl sınavları iptal edilen sorular örneği - x bir dönem içinYazı için Kaynak Döküman Sultan Arslan Babayiğit…

Yazı yalnızca anlatım ve bilgi edinme anlamında oluşturulmuştur. Herhangi bir itam, karalama ve kurum aleyhine bir uygulama söz konusu değildir…

Puanlama

 • 7
 • 8
 • 5
 • 6
 • 10
 • 7.2

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia