Spl ile ilgili bilinmeyen ve akıllarda asılı kalan sorular

SPL - Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu Logo

EĞİTİM KONULARI

Lisans yenileme eğitimi ihtiyacı kaç yılda bir oluşur?

“Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”e (VII-128.7) göre lisans sahibi olanlar her 3 yılda bir lisans yenileme eğitimlerine katılmak zorundadırlar. Lisans yenileme eğitim tarihinin hesaplanmasında lisans alınmaya hak kazanıldığı tarih esas alınır.

Lisansımın yenileme eğitimi ihtiyacı durumunu hangi alandan görüntüleyebilirim?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne (LSTS) T.C. Kimlik numarası ve oluşturulacak ya da oluşturulmuş şifre ile giriş sağlandığında aşağıdaki sıralama takip edilerek lisansa ilişkin eğitim ihtiyacı sorgulanabilmektedir.

 • Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne giriş yapınız.
 • Sisteme girildiğinde sol tarafta yer alan menü alanından “Lisans Başvurusu” bölümünü tıklayınız.
 • Açılan ekranda sorgulama yapmak istediğiniz lisans türünün üzerine tıklayınız. (Örn. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 gibi).
 • Lisansınıza ilişkin bilgilerin yer aldığı açılan en son alanda “Lisans Eğitim İhtiyacı Durumu” kısmında “Geçici İptal” veya “Eğitim İhtiyacında” ibareleri bulunması halinde lisansınızın geçerliliği için yenileme eğitimlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Lisans yenileme eğitim tarihinin hesaplamasında hangi tarihler dikkate alınmaktadır?

Lisans yenileme eğitim tarihinin hesaplanmasında lisans alınmaya hak kazanıldığı tarih veya lisansa ilişkin lisans sahibinin katıldığı en son yenileme eğitimi tarihi esas alınır.

Lisansa ilişkin yenileme eğitimi ihtiyacı oluşmasından sonra lisans durumu ne olur?

Zamanı geldiği halde lisans yenileme eğitimlerine katılmayanların lisansı askıya alınır. Lisansı askıya alınanlar lisans konusu faaliyette bulunamazlar. Yenileme eğitimlerine katılmak suretiyle askıya alınan lisans tekrar geçerli hale getirilir.

Lisansı askıya alınanlar (yenileme eğitimi ihtiyacı bulunanlar) lisans konusu faaliyette bulunmalarına rağmen yenileme eğitimlerine katılmamaları durumunda lisans iptal olur mu?

Lisanslı kişilerin Kanuna, Kanuna dayanılarak yapılan düzenlemelere, belirlenen standart ve formlara ve Kurulca alınan genel ve özel nitelikteki kararlara aykırı hareket ettiklerinin tespit edilmesi halinde lisanslarının geçici veya sürekli olarak iptal edilmesine ilişkin esaslar Kurul tarafından belirlenir.

Lisansa ilişkin yenileme eğitimi oluşması sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde lisansın “GEÇİCİ İPTAL” konumuna düşmesi sonrasında Online Eğitim Portalından (OEP) lisans sahiplerine, yenileme eğitimini online olarak tamamlayabilmeleri için Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi (LSTS) üzerinde kayıtlı iletişim bilgilerine otomatik olarak e-posta ve sms gönderilmektedir. Bu kapsamda lisans sahipleri Online Eğitim Portalı üzerinde görev tanımına uygun atanmış eğitimleri sanal pos ekranını kullanarak satın alabilir ve yenileme eğitimlerini online olarak tamamlayabilirler.

Online Eğitim Portalında yenileme eğitimini satın aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

*Yenileme eğitimini, satın alınan tarihten başlayarak 30 gün içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde 30 gün sonunda alınan eğitim pasif konuma alınır ve tekrar ödeme işlemi gerçekleştirilmesi gerekir.

* İzlenen her bir eğitim belirli bir krediye sahiptir. Buna göre görev tanımınıza göre değişen tamamlamanız gereken bir kredi sayısı olacaktır. Bu durumu dikkate alarak gerekli krediye ulaştığınızda eğitiminiz tamamlanacaktır.

*Eğitimler, zorunlu ve zorunlu olmayan olarak ikiye ayrılmıştır. Zorunlu olan eğitimler sırayla izlenmelidir ve her bir eğitim %100 tamamlanmadan bir sonraki eğitim izlenemeyecektir. Zorunlu eğitimler tamamlandıktan sonra zorunlu olmayan eğitimlerden seçim yapılarak tamamlanması gereken kredi sayısına ulaşıldığında eğitim tamamlanacaktır.

Mesleki Gelişim Eğitimlerine başvuruyu nereden yapabilirim?

Web sitemiz üzerinde yer alan Online Eğitim Portalı’na giriş yaparak sınıf eğitimlerimize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Lisans yenileme eğitimlerine nereden başvurabilirim?

Lisans yenileme eğitimlerine, web sitemiz üzerinde bulunan Online Eğitim Portalı’na (OEP) giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

Lisans yenileme eğitim ihtiyacımın oluşması ve belirtilen tarihler içerisinde eğitim tamamlamamam durumunda lisansım iptal olur mu?

Lisans belgeniz sürekli olarak değil, geçici olarak iptal edilir. Herhangi bir sermaye piyasası kurumunda lisansınıza ilişkin bir görev tanımınız bulunuyorsa ve bu görev tanımınız LSTS üzerinde yetkili kurum insan kaynakları tarafından tanımlandıysa; belirtilen süre zarfında yenileme eğitimlerine katılmanız zorunludur. Aksi takdirde lisans belgeniz “Geçici İptal” konumuna alınır ve lisans belgenize ait haklardan yararlanamazsınız.

Yanlış eğitim programını satın alırsam ne olur?

Sistem otomatik olarak ihtiyacınız olan programı size atayacağı için yanlış programı satın alma riskiniz bulunmamaktadır.

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) şifremi nasıl güncelleyebilirim?

nline Eğitim Portalı’nda (OEP) giriş yapıldıktan sonra profil resminizin altında bulunan “Şifremi Değiştir” butonunu tıklayarak şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) giriş yapıldıktan sonra profil resminizin altında bulunan “Profilim” düğmesini tıklayarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Online Eğitim Portalı’na (OEP) giriş şifremi unuttum ne yapabilirim?

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazdığınız uygulamaya giriş ekranında “Şifremi Gönder” butonunu tıklayarak yeni şifrenizin e-posta adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) T.C. Kimlik numarası ile kimler giriş yapabilir?

Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavlarına başvuruda bulunan, sınavlara katılan, lisans belgesi almaya hak kazanan, lisansını fiziki olarak teslim alan, herhangi bir sermaye piyasası kurumunda insan kaynakları tarafından LSTS üzerinde kaydı oluşturulmuş adayların Online Eğitim Portalı üzerinde kayıtları oluşturulmuştur. Bu kişiler Portal’a giriş için kullanılan alandaki “Şifremi Gönder” butonuna tıklaması ve LSTS üzerinde kayıtlı mail adresini ilgili alana yazması durumunda tarafına kullanıcı adı ve şifre yönlendirmesi yapılacaktır.

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) mesleki gelişim eğitim programlarını üye olmadan izleyebilir miyim?

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) mesleki gelişim eğitim programlarını yalnızca portala üye olanlar izleyebilmektedir.

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) yaşayacağım herhangi bir problemde ne yapabilirim?

Online Eğitim Portalı’nda (OEP) hakkında 444 9 775 numaralı telefon hattından 5’i tuşlayarak yardım alabilirsiniz.

OEP: Online Eğitim Portalı

LSTS: Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi

Lisanslama sınavlarından başarılı oldum. Ancak LSTS üzerinden lisans başvurusunda bulunmak istediğimde “Lisansınızın geçerliliği için yenileme eğitimlerine katılmanız gerekmektedir.” uyarısını almaktayım. Henüz lisans belgemi almadığım halde lisansıma ilişkin neden eğitim ihtiyacı oluşmuştur?

Lisans belgesi almaya hak kazanılan tarih ile belge başvurusunda bulunulan tarih arasında 3 yıldan fazla bir sürenin geçmiş olması durumunda yenileme eğitimlerine katılma koşulu altında belge başvurusunda bulunulabilir.

Lisans yenileme eğitimi programını satın aldım ne kadar sürede eğitimi tamamlamam gerekir?

OEP üzerinde lisans yenileme eğitimini satın aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde satın aldığınız eğitim programı pasif konuma alınacaktır.

Lisans yenileme eğitim programı dışında ek eğitim alabilir miyim?

Lisans yenileme eğitimi programı dışında kendinizi geliştirebileceğiniz ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı mesleki gelişim eğitim programlarından istediğiniz eğitim programlarını satın alabilirsiniz.

Lisansımın eğitim ihtiyacı yokken lisans yenileme eğitimi programını satın alabilir miyim?

Lisans yenileme eğitimlerine katılabilmeniz için LSTS üzerinde tanımlı bir lisansınızın olması ve ilgili lisansın “Geçici İptal” durumunda bulunması gerekmektedir. Eğitim ihtiyacı bulunmayan lisansınız OEP’ de tanımlanmayacağından, sistem eğitim programını satın almanıza müsaade etmeyecektir.


LİSANSLAMA

Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminin Kullanımına İlişkin Sorular

1 – Sicil Tutma ne demektir?

Kanunda belirtilen sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışan lisansa tabi personele ait bilgilerin kaydının tutulması, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kamuya açıklanması faaliyetlerinin SPL bünyesinde kaydının oluşturulması ve güncel tutulmasıdır.

2 – Sicil Bilgileri kapsamında hangi bilgiler bulunmaktadır?

Sicil Bilgileri kapsamında; Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde kayıtlı kişilerin kişisel, eğitim, iletişim, iş ve lisans bilgileri ile işlem yasaklı olup olmadığı ya da kanunlara muhalefet ve hüküm bilgileri izlenmektedir.

3 – Sicil bilgilerinin kamuya açıklanması mümkün müdür? Açıklanan bilgilerden yararlanabilir miyim?

Kuruluşumuzun http://www.spl.com.tr adresinden Lisanslama ve Sicil Bölümü altında yer alan Kamuya Açık Sicil Bilgisi ekranını kullanarak sicil bilgilerinizin kamuya duyurulması için evet tercihinde bulunabilirsiniz.

Bilgilerinizin kamuya açıklanması halinde, kimlik ve iletişim bilgileriniz dışında ad/soyad, lisans bilgileri, aktif lisansınızın kapsadığı görev alanları, bitirilen okullar, eğitim bilgileri, yabancı dil bilgileri, mevcut iş bilgileri, ek görevler, geçmiş iş tecrübesi, işlem yasaklı olup olmadığı bilgisi, kanunlara muhalefet ve varsa hüküm bilgileriniz herkes tarafından görüntülenebilecektir.

Sicil bilgilerinizin kamuya duyurulması için hayır tercihinde bulunmanız halinde, ad/soyad ve tercihte bulunduğunuz tarih bilgisi dışındaki bilgileriniz kamuya açıklanmayacaktır.

Evet tercihini kullanan kişilerin bilgilerinden Kamuya Açık Sicil Bilgisi ekranında sorgulama yapmak yoluyla herkes yararlanabilmektedir.

4 – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemine erişemiyorum. Ne yapmalıyım?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne erişemiyorsanız sorun muhtemelen internet bağlantınızın 8443 no’lu porta kapalı olmasından ya da Google Chrome, Mozilla, Firefox gibi tarayıcılarla sisteme erişmeye çalışmanızdan kaynaklanmaktadır. Çalıştığınız kurumun bilgi işlem yetkilileri tarafından söz konusu portun açılması durumunda Internet Explorer’in 7 veya 8 sürümlerinden birinden sisteme giriş sağlamanız durumunda lisanslama ve sicil tutma sistemine erişiminiz mümkün olacaktır.

5 – Sermaye piyasasında faliyet gösteren bir kurumunda çalışıyorum. Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde karşılaştığım sorunlara ilişkin sorularımı kime iletebilirim?

Sermaye piyasası kurumlarında çalışanlar soru veya sorunlarını SPL nezdinde temsile yetkili İnsan Kaynakları yetkililerine ileteceklerdir. İK yetkilisi de gelen talepleri değerlendirerek personelin Ad, Soyad ve T.C. Kimlik numarası bilgilerini içeren bir e-posta ile info@spl.com.tr adresine ulaştırmaları gerekmektedir.

6 – Sermaye piyasasında faliyet gösteren bir kurumunda çalışmıyorum. Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde karşılaştığım sorunlara ilişkin sorularımı kime iletebilirim?

Sermaye piyasası kurumunda çalışmayanlar ise, karşılaştıkları sorunları Ad, Soyad ve T.C. Kimlik numarası bilgilerini içeren bir e-posta ile info@spl.com.tr adresine ulaştırmaları gerekmektedir.

7 – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde, mevcut iş bilgileri ekranında yer alan kurum adı ne ifade etmektedir? “Çalışmayan Sicil” ne demektir?

Kurum adı: Kişinin çalışmakta olduğu kurumun unvanını ifade etmektedir. Herhangi bir kurumda çalışmayanlar “çalışmayan sicil”, sermaye piyasasında faaliyet gösteren kurumlar ve halka açık şirketler dışında çalışanlar ise “diğer” seçeneği altında toplanmaktadır.

8 – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde İş Bilgileri sayfasında geçmiş iş tecrübemi eklemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Aşağıda yer alan belgelerle SPL’de Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir.

 • İş bilgileri sayfasında geçmiş iş tecrübelerinin yer almasını istediğinizi belirten bir dilekçe,
 • Çalışılan sermaye piyasası kurumlarından alınan hizmet belgesi/belgeleri,
 • SSK Sigortalı Hizmet Dökümü (İşyeri No’ları dilekçede ayrıca açıklanmalıdır.)

9 – E-posta adresim değişti? Ne yapmam gerekiyor?

Kuruluşumuzun http://www.spl.com.tr adresinden Lisanslama ve Sicil Bölümü altında yer alan Sisteme Giriş linkine girdiğinizde, T.C.Kimlik numarası ve şifre (daha önceden alınmış 8 haneli kelime veya sayıyı) yazarak sisteme erişeceksiniz. Kişisel bilgiler ekranı açıldığında sol taraftaki menüyü kullanarak “İletişim Bilgileri” ekranından e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.

10 – Evlendim/Boşandım soyadı değişikliğimi Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde nasıl güncelleyebilirim?

Aşağıdaki belgelerle SPL’ye Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir:

 • Dilekçe (Kimlik bilgilerin güncellenmesi talebinin yer aldığı)
 • Yeni Nüfus Cüzdanı fotokopisi

11 – T.C.Kimlik numaramın Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde hatalı olması nedeniyle sisteme giriş yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Aşağıdaki belgelerle SPL’ye Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir.

 • Dilekçe (Kimlik bilgilerin güncellenmesi talebinin yer aldığı)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • http://tckimlik.nvi.gov.tr adresinden alınacak sorgulama sayfası örneği

12 – Şifremi unuttum bölümünden şifre almak istediğimde Sicil numarası istiyor, bunu nereden öğrenebilirim?

Şifre alma işlemi sırasında karşılaştığınız sorunları info@spl.com.tr adresine e-posta yoluyla iletmeniz halinde, Sicil numaranız tarafınıza bildirilecektir.

13 – Şifremi, “Şifremi unuttum” ve ya “yeni şifre al” bölümünden mi almalıyım?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne şifre alarak daha önce giriş yapmış ancak şifresini hatırlamayan ya da kaybeden kişilerin “Şifremi Unuttum” bölümünden; ilk kez sisteme giriş yapacak kişilerin ise “Yeni Şifre Al” bölümünden şifre almaları önemle tavsiye edilir.

14 – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne girmek isterken şifrem bloke oldu ya da kullanıcı girişim kapatıldı, ne yapmalıyım?

Şifre alma işlemi sırasında karşılaştığınız sorunları info@spl.com.tr adresine e-posta yoluyla iletmeniz halinde, var olan şifrenizle yeniden sisteme girebilmeniz için kapatılan kullanıcı girişiniz veya bloke olan şifreniz aktif hale getirilecektir.

15 – Lisans belgesi başvurusunda, şifre oluştururken kişisel bilgilerim ile sistemdeki bilgilerim birbirini tutmadığından hata mesajı alıyorum. Bu durumda hatalı olan bilgileri sistemde değiştirmek için ne yapmalıyım?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde yer alan kişisel bilgiler, lisanslama sınavlarına başvuru aşamasında kayıt işleminde adaylar tarafından oluşturulan bilgilerdir. Şifre alma adımı sırasında bu bilgilerin sistemdeki bilgilerle uyuşmaması durumuyla karşılaşmanız halinde;

 • Dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ile

SPL’ye faks veya posta yolu ile başvurmanız ve kimlik bilgilerinizin güncellenmesini talep etmeniz gerekmektedir.

16 – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde lisans eğitim ihtiyacı durumum geçici iptal şeklinde görünüyor? Bu neyi ifade ediyor?

Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ (VII-128.7)’in 18.maddesi hükmüne göre zamanı geldiği halde lisans yenileme eğitimlerine katılmayanların lisansı askıya alınır. Lisansı askıya alınanlar lisans konusu faaliyette bulunamazlar. Yenileme eğitimlerine katılmak suretiyle askıya alınan lisans tekrar geçerli hale getirilir.

17 – Kamuya açık sicil bilgisi ekranında daha önce tercihimi evet olarak belirttim. Şimdi hayır olarak değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım

Kamuya Açık Sicil bilgisi ekranındaki “evet” tercihinizi değiştirmek istemeniz halinde, bundan sonraki tercihinizin “hayır” olmasını istediğinizi belirten bir dilekçe ile Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir.

18 – İnsan kaynakları yetkilisi sisteme tanıtım formuna nereden ulaşabilirim?

Bir sermaye piyasası kurumunun, Kuruluşumuz nezdinde yetkilendireceği İnsan Kaynakları Yetkilisinin Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne tanımlanabilmesi için, “İndirilebilir Formlar” başlığı altında bulunan sisteme tanıtım formu ekinde kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve kurum ön yazısı ile Kuruluşumuza başvuruda bulunulması gerekmektedir.

19 – Temel Düzey Lisans sınavından muafiyetim var. Sisteme tanıtım formuna nereden ulaşabilirim?

11 Ağustos 2001 tarihinden önce İMKB Üye Temsilciliği eğitimlerine katılmış olup, Temel Düzey sınavından muaf olan kişilerin belge başvurusunda bulunmadan önce sisteme tanıtım formu ve ekinde nüfus cüzdanı fotokopisi ile Kuruluşumuza başvurmaları gerekmektedir.

20 – Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde yabancı uyruklu kişiler için kayıt oluştururken yeni kullanıcı yarat/işe al bölümünde T.C.Kimlik numarası istemektedir. Bu kişilerin sadece pasaport numaraları mevcuttur. Nasıl kayıt oluşturabilirim?

Yabancı uyruklu kişiler (yabancı kimlik numarası olmayan, yurtiçinde ikamet etmeyen kişiler) için yeni kullanıcı kaydı oluştururken Kuruluşumuza dilekçe ile başvurarak kullanıcı numarası talep edilmesi gerekmektedir.

Lisans Başvurusundan Sonraki Sürece İlişkin Sorular

1 – Bir süre önce lisans başvurusu yaptım, belgem hala gelmedi, neden?

Kuruluşumuza ulaştırılan lisans başvuruları, kayıtlarımıza alındıktan sonra Lisanslama ve Sicil Tutma Bölümü tarafından evrak kayıt tarihine göre takip edilmekte ve değerlendirilmektedir. Sırası gelen başvurular yetkili kişilerce gerekli kontrollerden geçirilerek onaylanır ve kişilere/kurumlara gönderilir ya da elden teslim edilir. Başvuru sonrası sürecin uzaması, lisans başvurularının bazı dönemlerde yoğunlaşmasından kaynaklanmakta olup, kişiler süreçle ilgili olarak bilgilendirilmektedir.

Belge başvurusunda bulunan kişilerin bu süreci takip edebilmeleri açısından; Kuruluşumuzunhttp://www.spl.com.tr adresinde anasayfada bulunan “Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemine Giriş” butonuna tıkladığınızda, T.C.Kimlik numaranız ve şifreniz (daha önceden alınmış 8 haneli kelime veya sayıyı) ile birlikte sisteme erişebilirsiniz. Kişisel bilgilerinize ait ekranlar açıldığında, sol tarafta yer alan menü yardımıyla lisans başvurusu linkine tıklamanız halinde açılan ekranda, bilgilerine ulaşmak istediğiniz lisans türünü seçmeniz yeterli olacaktır.

Buradan ulaştığınız ekranın üst bölümünde yer alan “Lisans İşlemleri ve Lisans BaşvurusuTakibi” ekranında başvurunuzun geliş tarihini, Kuruluş kayıtlarına alındığını, hangi tarih itibariyle belgenizin düzenlendiğini, postaya verildiği tarihi, teslim şeklini ve eğer iade olmuş ise iade tarihini görebilirsiniz.

2 – Lisans belgemi benim yerime bir başkası kurumunuza gelip teslim alabilir mi?

Lisans belgesini sizin adınıza bir başkasının elden teslim alabilmesi için lisans sahibi kişinin bir dilekçesi ve beraberinde teslim alacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi yer almalıdır.

Lisans Belgesi Alındıktan Sonraki Sürece İlişkin Sorular

1 – Lisans belgemi kaybettim. Ne yapmalıyım?

Aşağıdaki belgelerle Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir:

 • Dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gazete ilanı (ulusal gazete ilanları geçerli olup, yerel gazetelere verilen ilanlar kabul edilmemektedir.)

2 – Lisans belgesinin geçerlilik süresi var mıdır? Alınan bir lisans belgesi ömür boyu geçerli midir?

Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ (VII-128.7)’in 17.maddesi hükmüne göre; lisans sahibi olanlar her 3 yılda bir lisans yenileme eğitimlerine katılmak zorundadırlar.

Zamanı geldiği halde lisans yenileme eğitimlerine katılmayanların lisansı askıya alınır. Lisansı askıya alınanlar lisans konusu faaliyette bulunamazlar. Yenileme eğitimlerine katılmak suretiyle askıya alınan lisans tekrar geçerli hale getirilir.

Lisanslı kişilerin Kanuna, Kanuna dayanılarak yapılan düzenlemelere, belirlenen standart ve formlara ve Kurulca alınan genel ve özel nitelikteki kararlara aykırı hareket ettiklerinin tespit edilmesi halinde lisanslarının geçici veya sürekli olarak iptal edilmesine ilişkin esaslar Kurul tarafından belirlenir.


SINAVLAR

Lisanslama sınavları hakkındaki bilgilere nereden/nasıl ulaşabilirim?

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’nun http://www.spl.com.tr internet sitesinde “Sınavlar” başlığı altından Lisanslama Sınavları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Lisanslama sınavlarına nasıl başvurulur?

Sınav başvurusunda bulunabilmek için; ilan edilen sınav dönemlerinde “SPL Sınav Başvuru Sistemi”nden online olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Lisanslama sınavlarına katılacak adayların “Sınav Başvuru” sistemine bir kereye mahsus üye olması yeterlidir. Üyeliği olmayan adaylar sınav başvuru işlemini gerçekleştiremeyecektir.

Lisanslama sınavlarına katılım için herhangi bir ön şart var mıdır?

Sınavlara başvurmak için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Sınavlara katılmak isteyen yerli veya yabancı tüm adaylar hiçbir şart aranmaksızın online ortamda sınavlara başvurabilir.

Lisanslama Sınavları hangi illerde düzenlenmektedir?

Lisanslama sınavları yılda iki defa olmak üzere 12 farklı ilde düzenlenmektedir. Sınavlar; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep illerinde yapılmaktadır.

Lisanslama sınav türleri nelerdir?

Lisans belgeleri faaliyet alanı ve ihtisas konusuna göre farklılık göstermektedir. Bir lisans belgesini alabilmek için lisans belgesi ile aynı adı taşıyan sınavda başarılı olmak ve sınav sonrası koşulları yerine getirmek gerekmektedir.Sermaye piyasasında çalışacak kişilerin görev konularına göre aşağıda belirtilen 8 adet lisans sınavı gerçekleştirilmektedir. Sınavlar;

 1. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Sınavı,
 2. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Sınavı,
 3. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Sınavı,
 4. Türev Araçlar Sınavı,
 5. Kurumsal Yönetim Derecelendirme Sınavı,
 6. Kredi Derecelendirme Sınavı,
 7. Konut Değerleme Sınavı,
 8. Gayrimenkul Değerleme Sınavı

Lisanslama sınavları ücreti ne kadardır? Ödemeyi nereye yapmalıyım?

Sınav ücretleri ders bazında değil sınav bazında alınmaktadır. Bir sınavda bir ders seçilse dahi bir sınav ücreti ödenir. 2 tür sınav ücreti vardır.

1-Normal adaylar (Üniversite 4. sınıf öğrencisi olmayanlar): 150-TL ödemeler sadece kredi kartı ile “Sınav Başvuru Sistemi” üzerinden yapılabilir.

2-Üniversite 4. sınıfta okuyan adaylar: 100-TL ödemeler kredi kartı veya EFT/Havale yolu ile gerçekleştirilebilir.

Sınavlarda ders geçme notu ve başarı olmak için geçerli olan ortalama nedir?

Sınavlarda başarılı olmak için her bir dersten en az 50 puan almak kaydıyla tüm derslerin ortalamasının 60 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Sınavlara kaç kere katılma hakkım bulunmaktadır?

Sınavlara katılım ile ilgili limit bulunmamaktadır. Yani, sınavlarda başarısız olanların, yeniden girecekleri sınav sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak, iki sınav arasında en az 60 gün olur.

Sınav notları ne kadar süre geçerliliğini korumaktadır?

İlk kez girilen sınavın tarihi ile lisans almaya hak kazanılan tarih arasında azami 3 yıl olması gerekmektedir. İlk kez girilen sınavın tarihinden itibaren 3 yıl geçtiği halde lisans almaya hak kazanamayan adayların, üzerinden 3 yıl geçen sınav konularından almış oldukları notlar dikkate alınmaz. Bir lisansı almak amacıyla girilmesi gerekli sınav konularının hepsinden bir defada başarılı olmak zorunlu değildir. Başarısız olunan sınav konularına daha sonra girilerek lisans sınavlarını tamamlamak mümkündür.

Sınavlarda alınan notlarda yuvarlama yapılmakta mıdır?

Lisanslama sınavları, beş seçenekli çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Sınav modüllerinde yer alan soru sayıları 20 veya 25 olarak belirlenmiştir. Bu durumda bir soru 4 veya 5 puan değerinde olduğundan adayların notlarında yuvarlama yapılması gerekmemektedir.

Lisanslama sınavları ile ilgili alt konu başlıklarına nasıl ulaşabilirim?

Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavları, modüllerden bir başka ifadeyle derslerden oluşmaktadır. Sınav alt konu başlıklarına “Sınavlar” başlığı altında bulunan “Sınav Konuları ve Konu Alt Başlıkları” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Geçmiş dönemlere ait lisanslama sınav sorularına nasıl ulaşabilirim?

2002 Eylül – 2009 Eylül dönemleri arasında düzenlenen sınavların test kitaplarına Sermaye Piyasası Kurulu’nun http://www.spk.gov.tr internet sitesinde lisanslama sınavları başlığı altında yer alan Lisanslama Sınav Soruları ve Cevap Anahtarları içinden ulaşabilirsiniz. 2010 dönemi ve sonrası lisanslama sınavlarına ait Lisanslama Sınav Soruları ve Cevap Anahtarlarına Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’nun http://www.spl.com.tr internet sitesinde “Sınavlar” başlığı altından “Geçmiş Dönem Lisanslama Sınavları” başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Sınav sonuçlarını nereden öğrenebilirim?

Adaylar belirtilen tarihlerde T.C. Kimlik numaraları ve şifreleriyle http://basvuru.spl.com.tr internet adresinden sınav sonuçlarına ulaşabilir ve internet üzerinden sınav sonuç belgelerini alabilirler. Sınav sonuçlarını adaylar ”Sınav Başvuru Sistemi” üzerinden öğrenebilirler. Sınav sonuçları ayrıca posta yolu ile adayların adreslerine gönderilmemektedir.O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia