Sultangazi’de Bakanlar Kurulu’nun aldığı riskli alan kararını Danıştay iptal etti:

Sultangazi’de ‘riskli alan’ ilan edilen kararın yürütmesi durduruldu. Ayrıca ilgili imar planı da iptal edildi.

Sultangazi Riskli Alan Mülk Sahipleri

Davayı takip eden avukatlardan Atilla Bahçıvan’ın Kamuoyuna paylaştığı tutanak ve bilgiler sonucunda Sultangazi ili Cumhuriyet Mahallesi için Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölge ilan edilen karar Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştayın İstanbul Sultangazi’de altı bin kişinin yaşadığı Cumhuriyet mahallesi için Bakanlar Kurulu tarafından iki yıl önce alınan ‘riskli alan’ kararının yürütmesini durdurdu. ‘Mülkiyet hakkı’ vurgusu yapılan kararda, ‘riskli alan’ tespitinin soyut bilgilere dayalı olarak yapıldığı belirtildi.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre; Danıştay 14’üncü Dairesi tarafından oy birliğiyle alınan kararda, “Alanın riskli alan ilan edilebilmesi için, kanunun ve uygulama yönetmeliğinin öngördüğü koşulların detaylı bir teknik rapor ile oluşturulmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Davayı takip eden avukatlardan Atilla Bahçıvan, Danıştay kararında mülkiyet hakkında özel bir vurgu yapıldığına dikkat çekti. Bahçıvan, “ Danıştay ayrıca, olası bir depremde riskli alan kapsamına alınan binaların nasıl bir tepki vereceğinin raporla ortaya konulması gerektiğine değiniyor. Bu raporun tartışmaya yer vermeyecek kadar net olması gerektiğine işaret ediliyor ” dedi.

İmar planı da iptal !!!

Danıştay’ın kararı dışında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün 24 Nisan 2014 tarihinde bölge için askıya çıkardığı imar planı da iptal edildi. Mahalle sakinlerinin dava açtığı İstanbul 8’nci İdare Mahkemesince verilen kararda, imar planı hazırlanırken bölgede yaşayanların fikrinin alınmadığı belirtildi.

İstanbul sınırlarında ” Acil olarak ” Riskli ilan edilmesi gereken ilçeler dahilindeki bölgeler bizce Bağcılar, Bahçelievler, Zeytinburnu, Avcılar, Bakırköy, Esenler, Şişli, Kağıthane, Eyüp gibi ilçelerde yapılmalıdır. İstanbul’da aynı sokak içerisinde elini balkondan uzattığında sokağın karşısında bulunan binanın balkonundaki kişi ile buluşabileceğin, ( Örnek;Esenler Fatih Mahallesi gibi) yerler dururken Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi gibi Avrupayı kıskandıracak, sokakları geniş ve site düzeninde, yeşilliği bol olan bir bölgenin neden riskli ilan edilme çabasına mahkum olduğunu görmek istiyorsanız sayfanın altında yer alan görselleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Konu ile ilgili en iyi yorumlardan biri Gayrimenkul Geliştirme uzmanı Hakan Yıldızcı tarafından yapıldı;

” Hukuk #kentseldönüşüm konusunu anlamaya başladı. ”

Davanın avukatı Atilla Bahçıvan tarafından yapılan paylaşımlara göre görüşme tutanağı;          

Sultangazi Cumhuriyet - Riskli bölge7

Puanlama

  • 4
  • 7
  • 9
  • 8
  • 5
  • 6.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia