Tapu.Com Değerleme Raporunu önemsiyor!

Tapu

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Tapu.Com satılık gayrimenkul ilanlarındaki fiyatları SPK lisanslı değerleme uzmanlarının hazırlamış olduğu değerleme raporlarına dayandırılarak yayınlanıyor. Tapu.Com‘da yer alan ilanlar için en önemli amaç şeffaf olmak ve gerçeğe dayalı bilgilere ulaşmak!

Tapu.Com’u gibi önemli bir hizmeti duyunca bir merak aldı bizi! Bu merakımızı gidermek için Tapu.Com’u yakından tanımak ve tanıtmak amaçlı bağlantıya geçtik ve Kurucu & Ceo’su Emre Erşahin ile yaptığımız kısa söyleşi sonucunda Değerleme raporuna önem verildiği ve yapılan çalışmaların asıl amacının gerçek verilere dayandırılma işlemi olduğunu öğrendik. 

Erşahin’den alınan bilgilere göre böylece değerleme raporlarını Türkiye’de zorunlu kılan ilk özel kuruluş unvanına da sahip oluyorlar. 

Emre Erşahin Tapu Com

– Tapu.com’dan bahsedebilir misiniz? Sadece bir emlak satış sitesi midir yoksa açık artırma ile uygun değerde satışları hedefleyen bir platform mudur?

Tapu.com, Türkiye’deki ilk gayrimenkul açık artırma pazaryeri olarak 2015 yılında kuruldu. Tapu.com sayesinde Türkiye’de de gayrimenkul alıcı ve satıcılarını şeffaf ve rekabetçi bir ortamda buluşturabiliyoruz. Bankaların, ve inşaat şirketleri gibi kurumsal satıcıların elden çıkarmak istediği “değerleme raporlu” gayrimenkuller ile ciddi alıcıları buluşturan bir pazaryeri olan Tapu.com’da satış fiyatı, veriye ve bilgiye dayalı şeffaf bir ortamda, rekabetçi açık artırma yöntemiyle belirleniyor.

Tapu.com’da yer alan tüm taşınmazlar için her türlü bilgi, SPK lisanslı değerleme uzmanlarının yazdığı değerleme raporlarına dayandırılarak yayınlanıyor. Satışa çıkardığımız tapuların geniş erişimli tanıtımını yaparak yeterli sayıda alıcı adayını haberdar ediyoruz. Sonrasında sitemize gelen ciddi alıcı adaylarının açık artırmalara katılmasını sağlıyoruz.

Böylece alıcıları rekabetçi ve şeffaf bir ortamda buluşturarak açık artırma yoluyla teklifleri en verimli şekilde topluyoruz. Satıcının razı olduğu minimum satış bedeli üzerine çıkan teklifler arasından en yüksek olanı gayrimenkulü almaya hak kazanıyor. Bu yolla fiyat dengesini oluşturuyor, gerçek anlamda o günkü piyasa değerini ortaya koymuş oluyoruz.

Tapu.com’da açık artırmalara katılmak ücretsiz, teklif verebilmek için ise katılımcıların kredi kartından belli bir miktar provizyon alınması yeterli oluyor. Sadece kazanandan hizmet bedeli tahsil ediliyor ve açık artırmayı kazanamayan tüm teklif sahiplerinden alınan provizyon eksiksiz iptal ediliyor. Konut ya da arsanın tutarı ise Tapu.com’a değil her satışta olduğu gibi doğrudan satıcıya ödeniyor.

Diğer yandan açık artırma öncesinde gayrimenkulü görmek isteyen alıcı adaylarına da gereken olanaklar sağlanıyor. Açık artırmayı kazanan katılımcımızın, tapu devri sürecinde de yanında olmaya devam ediyoruz. Şayet kazanan katılımcı dilerse, tapu devri sırasında bizim yönlendirdiğimiz uzman bir avukatın da işleme refakat etmesini ücretsiz olarak sağlıyoruz.

– Tapu.com her tür gayrimenkulü kabul ediyor mu?

Sitemiz halihazırda değerleme raporlu, satışa hazır, tapu üzerinde satışı engelleyecek bir problemi olmayan ve satışa olanak verecek bir fiyat beklentisi olan her türlü gayrimenkule açık.

Bu özelliklere en uygun portföy banka ve varlık yönetimi şirketleri gibi finansal kurumların elinde olduğu için ilk günden beri bu kurumlarla çalışmaya öncelik verdik. Ancak aynı özelliklerde olan bireysel portföyleri de kabul ediyoruz.

– Hali hazırda Tapu.com da yer alan ilanlarda ki ”Değerler” neye dayanıyor?

Aslında satışta bulunan tapuların değerleri satıcının minimum beklentisine dayanıyor. Burada önemli olan bu beklentinin mantıklı olması. Tapu.com’da yer alan gayrimenkullerinin tamamı değerleme raporlu olduğu için satıcı beklentisinin ne kadar mantıklı olduğunu raporda yazan piyasa değerleriyle kıyaslayarak anlayabiliyoruz. Özellikle satıcıda rapor değerinin altında beklenti olduğu zaman Tapu.com’da fiyatın pazarlıksız, rekabetçi ortamda ve yukarı yönlü olması önem kazanıyor.

– Çözüm Ortaklarınız arasında hizmet aldığınız Değerleme Şirketleri var mıdır?

Tapu.com olarak şu  anda 4 banka ve birkaç varlık yönetim şirketi ile iş birliğimiz var. Değerleme raporları bu banka ve varlık yönetim şirketlerinin portföyleri için yapılmış durumda. Bu nedenle de şu anda çözüm ortaklarımız arasında bir değerleme şirketi yok.

Önümüzdeki süreçte bireylerin gayrimenkullerini de değerleme raporu olması şartıyla sistemimize dahil edeceğiz. Bize başvuran bireysel satıcılara değerleme hizmetini tek noktadan sunmayı düşünürsek o zaman değerleme şirketleriyle çözüm ortağı olarak iş bölümü yapmayı düşünebiliriz.

– Değerleme raporunu kredi dışında mecbur tutmaya çalışan Tapu.com neyi hedefliyor? Alıcı kitlenin talep eder hale gelmesi kabulüne dayanarak alınacak olan gayrimenkullerin, kişiler ya da kurumlar tarafından mutlaka o değerleme raporunun önem arz ettiği konusunda Türkiye genelinde ne gibi katkıları olacak…

Tek başına satıcının arzuladığı fiyat seviyesi bir gayrimenkulün piyasa değerini ifade edemez. Ülkemizde emlak fiyatları ne yazık ki yeteri kadar şeffaf değil. Yeterli bilgi ve şeffaflık olmayınca alıcılar yerine satıcılar fiyat belirlemeye çalışıyor. Tapu.com’da amacımız, gayrimenkuller hakkında mümkün olan en fazla bilgiyi, şeffaf ve açık biçimde alıcıların erişimine sunmak. Böylece şüpheleri ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak ve alıcı açısından güvenli bir alışveriş ortamı yaratmış olacağız. Bu da emlak piyasasında daha hızlı, sağlıklı ve doğru kararlar alınmasına yardımcı olacak diye umuyorum.

Gerçek fiyat dengesi, alıcı ve satıcının buluştuğu pazar yerlerinde oluşuyor. Ülkemizin gayrimenkul sektörü de bu şeffaflığı hak ediyor. Tüm piyasalarda fiyatı belirleyen en önemli unsur alıcıların rekabetçi teklifleri ve Tapu.com da bildiğimiz kadarıyla Türk gayrimenkul piyasasındaki alıcıların teklifleriyle rekabet edebildiği tek platform.

Alıcıları rekabetçi ve şeffaf bir ortamda buluşturarak açık artırma yoluyla teklifleri en verimli şekilde topluyoruz. Satıcının razı olduğu minimum satış bedeli üzerine çıkan teklifler arasından en yüksek olanı gayrimenkulü almaya hak kazanıyor. Bu yolla fiyat dengesini oluşturuyor, gerçek anlamda piyasa değerini ortaya koymuş oluyoruz.

Dünyanın en eski satış yöntemlerinden olan açık artırmalı gayrimenkul satışının internet aracılığıyla yapılması, 2008 yılından itibaren Amerika’da auction.com ile popüler hale geldi. Amerika’da bu sistemle 100 ülkeden alıcılara bugüne kadar 100 binden fazla satış yapılırken toplam 30 Milyar dolarlık hacme ulaşıldı.

Puanlama

  • 9
  • 9
  • 10
  • 9
  • 10
  • 9.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia