Asgari tutarlara ilişkin TDUB tarafından henüz bir açıklama yapılmadı !!!

Tdub logo

Niçin ve Neden gibi soruları duyar gibiyiz…

Konuya sebebi ziyaretimiz 2015 Yılı Asgari Değerleme Rapor Ücret tarifesine çelme takılmasındandır.

Tdub tarafından sonuca istinaden aydınlatıcı bir açıklama yayımlanmaması olumsuz bir durumdur.

Ayrıca üzerinde 23 gün geçmesi ve durulması itibari ile daha da sessizliğe bürünen bu konu 1 yıl boyunca şirket gelirlerini etkileyebilecek bir konudur…

Sektör, herkesin de bildiği üzere 95 yıllarında açılan Gedaş ile başlamıştır.  2003-2006 yıllarında listeye alınmalar ile başlayan, 2007-2010 arasında artışa geçen değerleme şirketleri ile büyümeye başlamış ve devam etmiştir.

– 17.12.2009 tarihinde, değerleme uzmanlarının tüm sıkıntılarını ortadan kaldıracağını ya da en azından sorunları azaltacağını düşündüğümüz birliğimiz TDUB ( Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ) kurulmuştur. Bu durumu sektör içerisinde bulunan meslek mensupları hoşnut ile karşılayıp gerekli bulmuşlardır. Ancak rapor ücretlerine yapılan zam ve düzenleri ile tamamen üst yönetim uygulaması olarak gören birlik, zemine inemediğinden, rapor ücretlerinin alt kademeye yani sahaya nasıl yansıdığını hissetmemektedir. Bu durum ise olumsuz yönde sonuçlar doğurmaktadır. Yıllarca rapor ücretleri 160-220 TL aralığında alınarak zaten sektör geri bırakılmıştır.

Elbet ki yüzlerce sorun yaşanmış ve sektör zaten berbat noktalarda yürütülmüştür. Buna son nokta SPK’nın tamam durun artık demesiyle 2013 yılında getirildi.

Yetki verdiği TDUB’un sunumlar ve çalışmaları akabinde sektör kazanımlara başlamıştır. Mesleği SPK ya tanıtan isr TDUB tur.

Ücretler halen düşük ancak sorumlusu TDUB değildir. TDUB yakaladığı noktadan itibaren çalışmalara devam etmektedir. E bizde her derdimizi sorunumuzu TDUB’a yansıtacağız. Sorunların sorumluları değiller tabiki ama çözüm merci olduğundan aslında tüm sitemler. :=)

2013 yılında alınan ilk zam ile minimum değer 300 TL
2014 yılında alınan ikinci zam ile minimum değer 325 TL
2015 yılında alınan üçüncü minimum değer 360 TL

Bu değerlere göre %10 takip edilmiş. Kabul ediyoruz…

Ancak sorun şu ki 2008 yıllarında gayrimenkul değerleme şirketleri 220 TL bedellerden rapor düzenler iken 160 TL bedellere geri çekilmişti. Yıllar sonra, (2008 den sonra 2013 itibari ile) zam alınıyor 300 TL oluyor.

Aslında 2015 itibari ile yapılan zammı doğru bulmayanların, doğru bulmama sebepleri ise yapılan hesap hataları ve kabul edilen yanlış değerlerdir. Bu hesaplamaları 2006-2008 yıllarından yapacak olursak hala sektörü 3, 3,5 sene geriden takip ediyoruz…

500 TL olarak beklenen değere; geç kalmışlığın gelecek için yakalanması gerekilen tutardır… 

Devlet her sektörde olduğu gibi en çokta hizmet sektörüne ve içerisinde bulunan lisanslı değerleme şirketlerine fazla kazandın bu kadar kazanamazsın diyerek gelirin %30-35 oranında bir kısmını otomatik çekiyor. Bunun üstüne ekspere, operasyona, ortaklara verilen aylık ücretlerin üstüne gelen ve her zaman artan brüt vergi yükü kadar tüm giderlere her daim itina ile zam gelmesine karşın rapor ücretleri halen 3-3,50 yıl geriden takip etmektedir.

Örnek 220 x %10 üzerinden gidersek;

Örnek Değerleme Ücretleri Artışları
Enflasyon oranına göre hesaplanmamıştır. O durumda minimum 500.,-TL bedellerde olması gerekmektedir.

Her sene zam bekleyen sektör, her sene hüsran ile bu ücret tarifesine sitem ediyor. 2013 de yapılan zammın 325.,-TL olarak başlaması mutlu etse bile 2015’de yapılan zam tutarından kimse memnun değil…

2014 kara bir durum iken 2015 yılı kara bir durumun devamını yaşatmaktadır. Sektör 2015 yılında istenilen zammı alamamasına karşın yapılan işlem; m² hesabına yatırılarak, birde üstüne olmaması gereken gelir indirgemelerine yansıyacak uygulamalardır. Bu şekilde Değerleme ücretlerine indirim getirilmiştir.

Doğru duydunuz tarihte ASGARİ TUTARIN İNDİRGENDİĞİNİ hatırlayan yada gören var mı şayet olmuşsa bile hiç doğru bir hareket değil. Düşünün ki Arsa+Tarla ekspertizleri 485.,-TL ile bir yapılır iken Tarlalar ayrılıp 432.,-TL ile başlatılmıştır. Buradan bir kayıp var. Akla hiç sığmayan ise Fabrika ekspertizleridir. 2014 de asgari ücret 805 iken 1260.,-TL bedele yükseltilmiş, ancak bu 10001 m² yi kapsamaktadır. Başlangıç m² si 2 parçaya bölünerek Fabrika ekspertizleri m² hesabına göre 396.,-TL bedele düşürülmüştür.

Yıllardır ayrılması istenen Dükkan ekspertizi ayrılırken sevindirici gelmesine karşın Fabrikanın 10bin m² bir dükkan ile aynı seviyeye çekilmesi can sıkıcı…

” Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ” nin 2015 yılı asgari tutarına ilişkin görüşü minimum konut değerlemesi için 500.,-TL olup dükkan ekspertizinin ayrılması vb gibi makul artışlar ile sevindirici olmuştur. Ancak bu görüş için sosyal medyada yapılan onlarca yoruma istinaden bir çok kişi 360.,-TL bedeli öngörmüştür.

Sorularımı şunlardır;

  1. Tdub neden bu konuda tam yetkili değil,
  2. Verilen görüş neden hep fazlasıyla indirgenerek düşük seviyelerde onaylanıyor,
  3. Değerleme şirketlerinin vergi yüküne rağmen bankalar nezdinde değerleri yok mudur,
  4. Bankaların şirketleri her alanda sömürmelerine birlik neden tam anlamda engel koyulmasına yönelik çalışmalar yapamıyor,
  5. Tdub tarafından değerleme ücretlerinin spk dan dönerek al aşağı edilmesine karşın bir yazı yada bir açıklama veya herhangi bir bilgi duyan var mı???
  6. Devletin vergi yüklerini arttırmaya devam etmesine karşın değerleme şirketlerinin yüklerinin de rapor ücretlerinin düşük kalmasına ve enflasyonu yakalayamamasına bir çalışma yapan gören var mı ???

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği sektörü aydınlatacak bir açıklama ve çalışmayı hala yapmamıştır. Bu bir borç olup sektör mensuplarının aslında değerli olduğunu ve kaile alındığının çalışması olacaktır.

Teşekkür Ederiz…O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia