Mapfre konusunda bir belirsizlik mi var

Mesleki Sorumluluk Sigortası Çalışmaları Ne AŞAMADA!

Gayrimenkul Değerleme ekspermedia teminat ve tazminat

Yakın bir zamanda yapılan duyuruya göre Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ile Mapfre Genel Sigorta A.Ş., arasında ciddi bir protokol imzalandığını hissetmiştik. Yada yapılan duyuru bu yönde idi.

Yapılan 2. duyuruya göre Değerleme firmalarının, ilgili duyuru neticesinde irtibata geçtiği ve olumsuz dönüşler aldığı anlaşılıyor.

Gayrimenkul Değerleme Mesleki Sorumluluk Sigortası adı altında ilgili bir ürün oluşturulduğu ve bu ürün kapsamında Değerleme firmalarının sigortalanacağı anlaşılmıştır. Ancak bir çok değerleme firmasının yada uzmanın yaptığı görüşmeler sonucunda bu konu hakkında herhangi bir bilgi yada geçerliliğe ulaşamadığı öğrenilmiştir.

Konu hakkında Mapfre’den bilgi talep eden Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne Mapfre, poliçe düzenlenmesi hususunda herhangi bir sıkıntının bulunmadığı yönünde bilgi verdiği öğrenilmiştir.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Duyuru sayfasında yer alan görsel itibari ile Mapfre’nin Sancak Sigorta Aracılık Hizmetleri LTD. ŞTİ.’yi bu konuda görevlendirdiği bilgisi cevap olarak geri dönüş yapılan bilgi maili içerisinde görülmüştür.

Değerleme şirketlerinin en büyük sorunları Değerleme raporlarına karşı sigorta kapsamının sorgusuz sualsiz ve karşılıksız sağlanmasıdır.

En büyük noktalar nelerdir!

Bazen aç gözlü birey yada şirketlere veya kurumlara hayatımız boyunca kızarız değil mi? Ancak çok merak ettiğimiz bir konu var. Bu firmaların özellikle kendilerini kapsatmaları şarttır.

Her bir değerleme raporu için dediğimizde bu raporların sayısını bilmediklerini düşünüyoruz sigorta şirketlerinin. Sigorta şirketlerinin de bu kapsamda ciddi sunumlara girmesi ve kapsam niteliğini genişletmesi önemlidir.

Örnekler ile anlatalım;

Türkiye dahilinde 133 değerleme firması ve yapılan toplan 2015 ipotekli konut sayısı 434.388 dir.

Düşünün 434.388 X  10 TL gibi bir ramak varsayalım, bu rakam da senelik 4.343.880 TL karşılığa ulaşmaktadır.

Bu sayı dışında da Özel Değerleme ve GYO raporları mevcuttur. Onların ücretlendirmeleri muhakkak ki daha farklıdır. Böyle bir potansiyelde Sigorta şirketlerinin neden bir çalışmaya girmemesi ise tartışma konusu. Sigortanın zorunlu hale dönüştürülmesi bel büken bir konu olur.

Değerleme firmaları sanki bedavadan kazanıyormuş gibi bir vergi sistemimiz mevcut iken bir de bu yükün zorunlu kılınması, değerleme firmalarının isyanına sebebiyet verir. Bir açıdan önemli bir konudur. Hatalar akabinde patlamış bir değerleme raporunun karşılığı firmada mevcut ise sigortaya ihtiyaç duymayabilir. Yada yaptığı işe güvenen firmalar bu konuda adım atmayabilirler.

Tamamen isteğe bağlı olarak ortalama 5.000 ila 15.000 arası rapor düzenleyen bir değerleme firmasının bu konuda sigorta kapsamına raporları alacağı muhakkaktır. Risk her artan rapor sayısı akabinde bir gerekliliktir.

Geniş kapsamlı çalışmalara dahil edilecek bu sistemin nasıl gelişimler için alınan !-TL + KDV rapor ücreti var ise Riskler için de 1 TL + KDV alınacak gibi…

Tüm değerleme firmaları listesi için Tıklayınız

2015 İpotekli konut satışları için Tıklayınız

En büyük problemlerin başında her raporun sigortalanması ve değerleme uzmanlarının sağlık ve hayat sigortaları kapsamına alınması şarttır…

Mapfre Genel Sigorta A.Ş Değerleme Şirketleri Poliçesi

Konu ile ilgili kapsam ve detayları öğrenilecek bilgi aktarılacaktır. Takipte olun!!!

ilk duyuru için TIKLAYINIZ

ikinci duyur için TIKLAYINIZ

mail görseli tam hali için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 9
  • 8
  • 6
  • 10
  • 10
  • 8.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia