Önemse! Cesur ol! SEÇİMİNİ YAP!

Neden önemse! 

Değerleme sektörü Ekonominin güvence kaynağı haline gelmiştir. Ekonominin lokomotifi haline gelen İnşaat ve Banka ikilisine güven 3lüsü lakabını eklemiştir. Sıcak paranın döngüsünü sağlayan banka – inşaat arasında güven teşkil eden değerleme yani adına İnşaat-Banka-Değerleme üçlüsü denen bu varlık, güvencesi ve korunmasının büyük bir kısmını Değerleme Sektörüne borçludur. Tabi kaynak sağlanmadığı noktada Değerleme sektörü de bir yere kadar ancak, Son 7-8 senedir hızlı ve akıl almaz derecede sağlandığı günümüz koşullarında bu kaynağın korunması da Değerleme sektörüne düşmektedir. İşe sadece ekonomik olarak bakmamak ta gerek elbet!

Değerleme sektörü; Ayrılma kararı alan iki şiddetli geçimsizlik kurbanı eşin gayrimenkullerinin paylaşımı, Bilançoların var olabilmesi, Öz sermayenin Gayrimenkul alanında belirlenebilmesi, Vergilerin korunması, Gayrimenkul odaklı hakların yenilmemesi, Emeğin çöpe gitmemesi, Yaşlı veya garibanın elindekini büyük kurtlara kaptırmaması gibi milyonlarca madde de devreye giriyor!

Banka kısmı odağında düşünüldüğünde ise TDUB üyesi şirketler önem kazanıyor tabi!

Yeter Sadede gel!

Haklısınız!

Bir kaç zamandır, adayların kendilerini tanıtma çabaları sebebiyle bir çok sosyal medya paylaşımı, grup ve sayfalardan yığınla gelen yazılar, meslektaşların kendilerini tanıtma ve beyannamelerini sunma aşamaları, hatta ve hatta Lisanslı uzmanların özel ve kurumsal maillerine gelen onlarca tanıtım broşürünü görmekten, okumaktan bu konunun bir an önce uygulamaya geçmesini bekliyorsunuz!

Sıkın dişinizi artık saatler kaldı!

Küçük ama etkili bir sektörüz!

Türkiye genelinde 81 il içerisinde hemen hemen her ilden bir çok kişinin Lisanslı/Lisanssız uzmanlarının birbirini tanıdığı kaç tane sektör vardır bilemiyoruz! Parmakla sayılır mı? evet! 

Bu anlamda en çok önemsediğimiz konu da budur. Bir çok çalışan (Ortalama toplam 5.000 – 10.000 aralığı ) olarak sektörümüze düşkünüz!
Bunu herkes çok iyi bilsin ki en önemli talebimiz kaliteli ve saygın bir meslek haline gelebilmek. Saygın ve güçlü bir konumda yer alabilmek. Amacımız karşınızda size saygı duyan ve yaptığınız işin önemini bilen bireyler, kurumlar yaratabilmek. Bu da bir şekli de değerleme sektörünün önemli bir meslek olduğu üzerine yoğunlaşmaktan geçiyor Özellikle sektörü RANT odaklarına ve usulsüzlüklere kurban etmemek gerek.

Cesur ol! SEÇİMİNİ YAP!

EVET! Bu iki maddeyi bir çırpıda tek nefeste söylemelisin!

Korkacak bir konu yok 🙂 adayını seçip sektör için başarılı bir çalışmaya o andan itibaren başlamasını ümit edeceksin. Çünkü ilk defa bu denli sayıda adayın katıldığı ve bu denli önem kazandığı bir TDUB seçimi yaşıyoruz. Sonucunda ise katılan adaylar nezdinde kazanan her kim olursa olsun, başarı sadece Değerleme Sektörünün olmalıdır. Kazanan birey yada tüzel kişiliğin asla olamaz. Bu birliğin başına hiç bir kimse RANT amacı güderek gelemez. Bu amaç doğrultusunda var olunmamalıdır. 

 • Şu ana kadar 36 adayın seçime katılacağı bilgisine ulaşabildik.
  • Bunların 33 ‘ü bireysel, 3 ‘ü tüzel kişidir.  
 • TDUB’un, hali hazırda 3.993 gerçek kişi üye Değerleme Uzmanı / 132 tüzel kişi üye Değerleme Kuruluşu olmak üzere toplam 4.125 üyesi bulunmaktadır.

Bu 3993 + 132  sayısının kaçta kaçı salonca olacak ve oylamaya dahil olacak bilmiyoruz. Ancak en çok ilgi gören seçim olduğu kanısındayız.

Sebepleri var!

Sosyal medya, telefon trafiği ve sahada karşılaşan lisanslı lisanssız değerleme uzmanlarının yaptığı birebir görüşmeler akabinde şu sonuç ortaya çıkıyor;

Aday listesi incelendiğinde listede; 

 • 21 Değerleme uzmanı
 • 8 Anonim Şirket yöneticisi/ortağı
 • 3 tüzel kişilik
 • 2 eğitimci,
 • 1 banka personeli, 
 • 1 bakanlık müşaviri 
Sıralama rakam üzerinden büyükten küçüğe doğru verilmiştir.

İstatistik yapmak pek de mümkün olmuyor.

Liste incelendiğinde;

 • Bireysel adaylar toplamda 7 gerçek kişi,
 • 1.Ekip olarak çıkan LİDUP, 2 A.Ş. yöneticisi ve 6 bireysel değerleme uzmanı,
 • 2.Liste incelendiğinde 5 Şirket yöneticisi, 2 bölüm müdürü, 2 eğitimci ve 2 tüzel kişilik,
 • 3.Liste incelendiğinde 7 değerleme uzmanı, 1 tüzel kişilik görülmektedir.

SAKIN bu sayılara göre seçim kararı vermeyin!

TDUB için yapılacak seçim de karar, adayın gerçek kişi yada tüzel kişi veya değerleme uzmanı olması ile yönetici olması farkı kıyaslanarak yapılmaz! Yalnızca bilgilendirme amaçlı verilerdir. 

Adayınızı doğru seçmek için mutlaka gerçek bir incelemeye çıkın. Sadece broşür den yola çıkamazsınız. Hak ve adalet bu değildir. Seçim günü ellerinize broşürler dağıtılacak. Onlarla yetinmeyin. Mutlaka öncesinde araştırmalarınızı yapın! Bilgi birikimi, tecrübe, emek, sektöre harcanan zaman önemlidir.  

Günün sonucunda sektöre emek harcamış ve harcamaya devam edecek adaylar nezdinde
tek kazanan değerleme sektörü olacaktır.

Hiç bir zaman taraflı yayın yapmadık! Bağımsızlığımız ve tarafsızlığımız belgeli bir şekilde ALTIN tepsiyle kabul görerek elimize sunuldu! Bu sebepten ötürü mutluyuz! 

Tek tarafımız Değerleme sektörüdür. Değerleme sektörüne mensup olmayan bir birey değilde Değerleme sektörüne faydası olacak bir bireye odaklı düşünmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Listedeki tüm bireylerin değerleme sektörü ile uzaktan yakından ilişkisi vardır. Yoktur demek doğru olmaz. O zaman taraf gibi görülebilir. Derecesine göre kimi yönetici, kimi uzman, kimi seyirci, kimi yönlendirici veya istihdam tarafı! Bir şekilde sektörle ilgililer. 

Ancak sorun da bu ki hangi aday, ne kadar sektör için önem arz ediyor, hangi aday sektörde bazı gerçekleri ön plana çıkabilecek, hangi aday sektörde köklü değişikliklere ve ciddi derecede önem arz eden adımlara yönelecek, bu sektörün gerçek ihtiyaçlarına kim odaklanabilecek, hangi adayın bilgi ve becerisi veya yeteneği bu seçimde başarıyı elde edip seçilmeyi hak ediyor!

Bu düşüncelerin daha çoğu ve önemlisi zihinlerinde yer alıyor! Umarız ki doğru adaylara yönelebilirsiniz. Sektöre emek harcayabilmek sektörün emekçisi olmak gerek! 

İmkanlar doğrultusunda belirlenen son aday listesi için TIKLAYINIZ

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği 6.Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
19.02.2017 Pazar günü saat 09:30’da
“Orjin Maslak İş Merkezi Eski Büyükdere Caddesi No:27 Maslak, Sarıyer/İstanbul” adresinde yapılacaktır.

Saat; 17:00 a kadar devam edecektir. Saat 17:00 a kadar oy kullanabilirsiniz.

Konum için TIKLAYINIZ

Ayrıca bir seçim uyarısı!

Yapılacak olan birlik seçimleri, İlçe Seçim Kurulu tarafından Hakim nezaretinde yapılacaktır. Seçimlere dair yasaklar Birlik seçimlerinde de geçerlidir. Oy verme kabinine cep telefonu ya da fotoğraf çekmeye mahsus cihazlarla giren kişilerin oyları geçersiz sayılır. Bu kişiler de gözaltına alınarak doğrudan savcılığa gönderilirler. Meslektaşlar bu konuda dikkatli ve hassas olmaları konusunda birbirlerini uyarmaktadır. ( Adaylardan A.Mesut Tatlıpınar’a bu bilgilendirme için teşekkür ederiz )

Puanlama

 • 10
 • 7
 • 8
 • 9
 • 9
 • 8.6

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia