Tek Firma – Tek eksper ve Çözüm ortağı sorunları !!!

Çözüm Ortaklarının bir olması

Merhabalar,

Son zamanlarda yaşanan “Tek Firma Tek Eksper” furyasının artması neticesinde sektörün emekçileri konumunda olan “Çözüm Ortakları”nın kanayan yaralarına biraz daha tuz serpilmiş, sektörde “Çözüm Ortağı” olarak faaliyet gösteren şahsımın da zaten bir çok problemi olan sektöre, birkaç problem daha eklemesi endişesi ile site yöneticisi arkadaşların da desteği ile bu yazıyı paylaşma ihtiyacı hissettim.

Değerleme firmalarının ve onlara bağlı çalışan çözüm ortaklarının problemleri, sektörün içinde olan veya kıyısından köşesinden sektörle ilişkili olan herkesin bildiği aşikardır. Ancak bankların hegemonyası altında olduğumuzdan ve/veya ticari kaygılarımızın var olmasından dolayı işveren konumunda ki bankalara sesimizi çıkartmamakta, çıkarttığımız zamanlarda da kaygıların gerçek olduğu kanaatine varıp sessizliği tercih etmekteyiz. Yazımın esas amacı herkes tarafından bilinen değerleme firması ve çözüm ortağının ortada olan “Dertleri”nden çok “Tek Firma, Tek Eksper”  uygulamasının sektörde yer alan kişileri nasıl etkileneceği ile ilgilidir.

Öncelikle “Tek Firma, Tek Eksper” uygulamasının hangi amaçla yapılmış olduğu ve kimler tarafından sektöre entegre edilmeye çalışıldığı konusunda veya sektöre getireceği artıları ve eksilerinin düşünülüp-düşünülmediği konusunda en ufak bir fikrim yok! Dilimin döndüğü, aklımın yettiğince; yaklaşık 6 yıldır hemen hemen her pozisyonda çalışmış biri olarak kendimce kanaatlerim ve yapılmasını zorunluluk olarak gördüğüm durumları sizlerle de paylaşmak isterim.

PEKİ NEDEN?

soru işareti

  • Tek Firma-Tek Eksper uygulaması ile bankalar neyi hedeflemektedir?

Geçtiğimiz günlerde piyasada en çok değerleme raporu yaptıran bankalar arasında olan bir kamu bankası da malum uygulamaya geçiş yaptığını firmalara ve bizlere duyurdu. Şimdi, bankanın hedefi olsa olsa tarafınca yaptırılan değerleme raporuna itirazı işlemi olduğunda başka bir rapor düzenletmek isterse, büyükşehirler dışında kalan yerlerde itiraz raporlarının da hatalı olsa bile aynı kişi-kurum tarafından düzenlenmemesi için çare olarak görmüş olabilir ve bu kabul edilebilir bir durumdur. Aynı zamanda o ilde tek bir eksperin-çözüm ortağının var olduğu varsayımı göz önünde bulunduruldu sanırım şahsi kanaatim her ilde ( büyükşehirler dışında kalan yerlerde ) en az 3-4 eksperin ( çözüm ortağının ) olduğu yönündedir. İllerde yer alan eksperlere ulaşmak, değerleme firmalarında yer alan operasyon olarak adlandırdığımız bölümdeki hanımefendi ve beyefendilerin maharetlerine kalmış bir şeydir ki son zamanlarda çeşitli mecralarda çözüm ortaklarının telefonları ve mailleri dolaşıp durmaktadır. Yani firmalar eğer isterlerse (düşük maliyetle iş yaptırma çabası veya firma çalışanı arkadaşın işi hafife alarak boş vermesi hariç) illerdeki çözüm ortaklarına bir şekilde ulaşırlar ve itiraz raporlarının tek elden çıkmaması sağlanabilir.

SADECE MADDİ BOYUT MU?

Eksperin Ekmek Parası

Çözüm ortağı olarak iki firma üzerinden tek banka ile çalışan bir arkadaş; A firmasına 20 – B firmasına 10 iş yapıyor ise bu uygulama ile zaten kısıtlı olan iş imkanının bir kısmından daha vazgeçmek zorundadır !

Bu uygulama kısıtlı iş imkanı ile çalışmakta olan çözüm ortağına “ ya bırak yada yetin ” demekten başka bir şey değildir. Amaç çözüm ortaklarını bitirmek midir? Peki!

AÇIK ÇAĞRIMDIR!

EksperMedia Dikkat Uyarı Dur Stop Aradığınız Sayfa Bulunamamıştır

Sektördeki, çözüm ortaklığı varlığı yadsınamaz arkadaşlar. Yıllardır çeşitli bahaneler ile firmalar tarafından “sömürülen” çözüm ortaklarının bankalar tarafından da “sömürülmesine” izin vermemeliyiz. Hem kendimiz hem de bizden sonra bu sektörde iş yapacak arkadaşlar için bunu yapmalıyız. Peki ama ne yapalım?

Açık çağrımdır arkadaşlar; birlik olup varlığımızdan haberdar olmayan! değerleme sektöründeki insanlara sesimizi duyuralım, gidip dertlerimizi anlatalım, çare olacak fikirlerimizi söyleyelim, sosyal bir statü kazandıralım kendimize. Yani kısacası hakkettiğimizi isteyelim.

Vermezlerse mi; alamaz mıyız; daha önce defalarca görüşüldü mü?

O zaman, bizde sesimizi farklı bir şekilde duyurmaya çalışalım daha önce denendiğini ve çözüm ortaklarının bile kendi aralarında ikiye bölündüğünü biliyorum ancak yeterli çoğunluğa ulaşılırsa ki ben artık ulaşması gerektiğini düşünüyorum, sektöre bambaşka bir boyutu biz kazandırabiliriz. Biz yıllarca çeşitli sebeplerden dolayı şikayetçi olduğumuz değerleme firmalarının da hak ettiklerini almalarına sebep olabiliriz. Yapabiliriz arkadaşlar, inanın azımsanmayacak kadar fazlayız ve belirli bir sürede çok fazla ses getirebiliriz. Gerekirse bu amaçlar doğrultusunda dernek kurabilir ve resmiyet kazanmış bir şekilde TDUB’a, Bankalara, SPK’ya, BDDK’ya gidip çözüm ortakları olarak hakkımızı isteyebiliriz.

Var mısın?

D.Taha ÖZTÜRK

SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

(Çözüm Ortağı)

Puanlama

  • 9
  • 9
  • 9
  • 9
  • 9
  • 9

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia