Tolga KOT, TDUB seçimlerinde adaylık bildirgesini açıkladı.

Sektörün eski ve tanınmış emekçilerinden Tolga KOT adaylık bildirgesini açıkladı.
 
Tolga KOT, TDUB Yönetim Kurulu’na “Değerleme Kuruluşlarında Tam Zamanlı Çalışan Değerleme Uzmanı” statüsünden aday.
Genel kurul 19 Şubat 2017 Pazar günü yapılacak
 
“Tam Zamanlı Çalışan Değerleme Uzmanı
Statüsünden Yönetim Kurulu Adaylığı”

TDUB Yönetim Kurulu’na “Tam Zamanlı Çalışan Değerleme Uzmanı Statüsünden Yönetim Kurulu Üyeliği” statüsünden aday olan Tolga KOT’u tanıyalım!


BEN KİMİM?

1977, İstanbul doğumluyum.  Evli, 1 çocuk babasıyım.

1995 yılında erken başladığım iş hayatımda; 1 sene Hazır Beton sektöründe, 1 sene Harita sektöründe, 5 sene İnternet Sektöründe, 1 sene Kargo sektöründe olmak üzere toplam 8 sene IT/Bilişim ile ilgili işler yaptım.

2003 yılında Gayrimenkul Değerleme sektörüne adımımı attım ve o tarihten bu yana sektörün çeşitli firmalarına farklı pozisyonlarda (Değerleme Uzman Yardımcısı, Değerleme Uzmanı, Kontrolör, Bölge Sorumlusu, Koordinatör, Sorumlu Değerleme Uzmanı, Çözüm Ortağı olarak) hizmet verdim.

Halen, Kontrolör pozisyonunda tam zamanlı çalışan olarak sektörde emek vermeye devam ediyorum.

Sektörün emekleme aşamasında olduğu dönemden; (filmli makine ile çalıştığımız, krokileri elimizle çizerek, kadastro/imar paftalarını ve dahi projeleri aydınger ile kopyalayarak, ölçümleri şerit metrelerle yaparak, sabaha karşı şehirlerarası yolculukla güne başlayıp rapor hazırladığımız, tapu ve belediyelerde bin türlü sorun yaşadığımız, herkesin ayrı bir yoğurt yiyişi olan günlerden) bugünlere gelen sektör yaşantımda, sektörün her türlü olumlu ve olumsuz gelişmesine, içinde ve yakından, her pozisyonda şahit olmuş bir meslektaşınızım.

Mevcut bilgi birikimim ve tecrübelerim ile her pozisyondaki sektör çalışanının her türlü sorunu ve isteğine vakıf, herkesle empati kurabilecek biri olarak, Yönetim Kurulu içinde yer almamın sektöre katkı sağlayacağına inanarak, hepimiz için adayım!

YÖNETİMDEKİ HEDEFLERİM

 1. TDUB’un iktisadi faaliyetlerinin ve bunlara bağlı gelirlerinin arttırılarak, aidatların ve birlik üyelerine verilen eğitimlerin bedelinin düşürülmesi için çalışmalar yapacak, birlik kaynaklarının en etkin şekilde doğru amaçlar için kullanılmasının sağlanması için çalışacağım.
 2. Yönetimin tabana yayılması için gereken düzenlemelerin yapılması, organizasyonun bölgeler bazında fiziken genişletilmesi, bununla beraber bölgesel delegasyon veya elektronik oylama ile ilgili düzenlemeler yapılarak seçimlere ve kararlara etkin katılımın sağlanması için çalışacağım.
 3. Çözüm Ortaklarının sektörün en önemli bileşenlerinden biri olduğundan hareketle, çözüm ortaklarının çalışma ve tahsilat problemleri hakkında düzenlemeler yapılması, değerleme firmalarında çalışan değerleme uzmanlarının yaşadığı (tarafımca da bilinen) problemlerin çözümü için düzenlemelerin yapılması, (sahada çalışan tüm uzmanların yaşadıkları TÜM zorluklara vakıf ve yaşamış biri olarak) bu sorunların gündeme alınması ve çözülmesi için maksimum gayret göstereceğim.
 4. Rapor dağılımındaki adaletin sağlanması ve takibi için kurulan mekanizmaların geliştirilmesi ve aktif bir şekilde çalışmasının takipçisi olacağım.
 5. Her zaman, her kanalla, birlik üyelerinin soru ve sorunları için erişilebilir olacağım.

SEKTÖREL “BAZI” ÖNERİLERİM

 • Özellikle küçük ve orta ölçekte şirketler için yüksek mali külfet getiren sigorta sistemi hakkında, sigorta yükünü firmaların üstünden alacak farklı bir sistem için kapsamlı önerilerim bulunmaktadır.
 • Ortak bir rapor formatı fikrinin kısa vadede uygulanabilirliğinin olmadığından hareketle, ortak rapor formatından önce ortak rapor kabullerinin belirlenmesi ve standartlaşmanın öncelikle bu şekilde sağlanması gereklidir.
 • Toplu Ekspertiz uygulamasında ciddi bir kavram kargaşası yaşanmakta, çok farklı mülklerin tek raporda ve çok daha düşük ücretle değerlemesi talep edilmektedir. Mevzuattaki boşluk sebebiyle bu talepler reddedilememekte olup uzman üzerinde, anlamlı bir getirisi olmayan ciddi bir iş yükü oluşturmaktadır. Bu konu ile ilgili tanımların yapılması için de ivediyetle çalışma yapılması gerekmektedir.
 • Sektörün bankalara bağımlılığını ve tam bağlılığını azaltacak, bağımsızlığını koruyacak ve dahi güçlendirecek, sektördeki büyük şirketlerin getirilerinin maksimizasyonu ve oligopol piyasa oluşturulması yönünde tüccar mantıklı düzenlemelerin değil, birey olarak uzmanların şartlarının iyileştirilmesi için düzenlemeler yapılması aşamasına bir an önce geçilmesi gerekmektedir.

MESLEKSEL VİZYONUM

Türkiye Değerleme Uzmanları’nın, dünyada değerleme sektöründe ileri ülkelerdeki meslektaşları ile bilgisel, imkansal ve getirisel olarak aynı seviyeye ulaşmış saygın bir topluluk olmasını arzuluyorum.


KİŞİSEL MİSYONUM

Doğruluk ve etik anlayış ile, ulusal ve uluslararası standartlarla uyumlu bir şekilde değerleme mesleğini icra eder iken mesleğin gelişimi ve sektörel adaletin sağlanması için gereken fikri ve eylemsel çalışmaları yürütüyorum.


MESLEKİ DEĞERLERİM

 • Doğrulukla hareket etmek
 • Hakkaniyete özen göstermek
 • Paylaşımcı olmak
 • Güvene leke düşürmemek
 • Katılımla yönetimi benimsemek
 • Her alanda şeffaf olmak
 • Meslektaşlarıma destek olmak
 • Sürekli gelişim için çalışmak
 • Ulusal ve uluslararası standartlara uymak

Puanlama

 • 9
 • 8
 • 10
 • 9
 • 9
 • 9

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia